Arome ToB ( Boca Aromatic )

Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de AdrianBV »

AdrianBV scrie:Cat lasati Winteru dupa ce ati facut mixu ? ( Folosesc VG-PG 50-50 )
Prima portie de 20 ml baza cu 2 ml aroma dupa 2 zile nu prea se simte aroma ...
Iar ieri am facut o portie de 20 de ml baza cu 3 ml aroma dar nu au trecut decat 26-28 de ore si nu vreau inca sa ma ating de el ...
Nu a preparat nimeni Winter ? :(
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de slavyk »

Se pare că nu... Eu am îndoit lichidul pentru că atunci nu exista aroma.
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de AdrianBV »

M-am atins de cel facut cu 20 de ml baza cu 3 ml aroma ... tot nu se apropie cu lichidu ...
am mai facut acuma de teste 10 ml baza cu 2 ml aroma ... sa vad ce iese ... ar inseamna cam 16.7% ... un pic in partea de sus fata de ce am citit aici ... dar daca s-ar apropia de lichid ar fi acceptabil.
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de slavyk »

Poate ajungi la vreun rezultat. Eu am încercat dar rezultatele au fost cu mult sub lichidul de-a gata. Așa că dacă chiar vreau Winter, iau 2x30 ml de lichid, și adaug pînă la 100ml bază și gata. Încă mai are aromă suficientă pentru papilele mele.
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de AdrianBV »

Am bagat un pic nasu la cel de 10 ml cu 2 de aroma si parca are mirosu mult mai puternic decat celelalte ... e posibil sa ma apropii cu ala ... m-am uitat si pe site-urile de dincolo , se recomanda intre 7 si 10 zile lasat ... deci ... stau cuminte si astept

In schimb, am mai bagat o tura de Sibilla ... care la cateva zile dupa ce l-am facut si nu m-am mai atins de el ... parca toate aromele din el s-au mai "finisat" ... chiar e bun de ADV ... mi-am mai facut o portie care sa o las ... si acuma trag fericit si din ce mi-am bagat acuma in SubTank.
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de AdrianBV »

Testu de 10 ml cu 2 ml de aroma facut in data de 4 aprilie, acum in 18 aprilie se apropie la aroma cu lichidu gata facut ... nu e chiar la fel ... parca mai slabut dar nu cu mult ...
10 cu 2.5 ml ( ceea ce vine exact 20% ) ar cam fi ca si lichidu probabil ... dar totusi 20% e cam mult daca privesti ca si costuri ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de AdrianBV »

Am facut si testu cu 20%, 40 ml de baza cu 10 de aroma ( o sticluta ) ... lasat o saptamana si vapat azi ... intradevar, e ce trebuie. De curiozitate am bagat si lichid gata facut ca mi-am mai luat o sticluta pentru a putea compara si e aceeasi chestie. Din pacate 20% mi se pare destul de multicel ... dar din cand in cand se merita.

Intre timp ma laud ca am mai facut rost de 4 sticlute de aroma Costa Rica si o sticluta de Puerto Rico. Costa Rica mi-a placut foarte mult ( am avut o singura sticluta de aroma :( ) si nu am mai gasit mai pe niciunde ( inclusiv la Tobe Romania ) ... dar pana la urma am facut rost de inca 4 sticlute :D ... iar Puerto Rico am facut rost doar de una pentru ca am inteles ca e cam aceeasi chestie cu Costa Rica ... si am zis sa incerc ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Hegemonic
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 33
Membru din: Mar Iun 21, 2016 9:25 pm

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de Hegemonic »

Adrian tu ce procent folosesti la Costa Rica? La 10% mie mi se pare ok cu 70-30 VPG dar nu se apropie de lichidul gata facut. Aduce un pic a SMB de la Twisted care nu mai e ce a fost din pacate IMO
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de AdrianBV »

10% pe 50-50 VPG ... si mi se pare excelent ... din pacate lichidu gata facut e diferit si nu prea imi place iar aroma nu se mai gaseste ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Makayu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 48
Membru din: Mar Mai 27, 2014 9:16 pm

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de Makayu »

Are cineva idee care din magazinele de la noi mai comercializeaza Imperial Tobacco?
Am inteles ca cei de la Tigara-ego nu mai aduc acest tip de aroma in stoc.
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de AdrianBV »

https://www.alphavape.ro/baze-si-arome/ ... uct_id=271" onclick="window.open(this.href);return false;
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de Drumetul »

Vezi si la smokemania.ro
Makayu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 48
Membru din: Mar Mai 27, 2014 9:16 pm

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de Makayu »

Au adus din nou Imperial Tobacco la tigaraego. Mi-a venit ieri coletul. Grozava aroma. Intrebasem pe un tip de la ei de la magazin si a spus ca nu aduce pe motiv ca se da foarte greu. Dar ce e curios e ca de fiecare cand sunam la magazinul din Titan (asta acum cca un an in urma) niciodata nu aveau pe stoc aceasta aroma mai mult de cateva zile. Sper ca Bogdan sa o aduca pe stoc mai des.
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de c__b »

Nu stiu cum reușiți voi sa băgați 10% aroma, mie mi se pare enorm. La ToB puneam 20-30 picături la 10 ml, și asta din sticluțele care aveau ~500 picături. Deci un 5-7,5%. Minim 14 zile perioada de stepping. Excepție panetone, la care se pune 1 picătură la mililitru, minim 3 săptămâni stepping.
Winter nu s-a prea scos aromă dintr-un motiv bine întemeiat, perioada de stepping necesară unei omogenizări corecte este dureros de lungă. Recomand 30 zile +.

Ca sfat: nu preparați lichidul cu nicotină (se oxidează la lumina, caldura, în prezența oxigenului din aer). După preparare lăsați lichidul 24 de ore să respire (adică sticla fara capac). În funcție de compoziție, se lasă lichidul la stepping 2-3-7-... zile, după care adăugați nicotina. Agitarea periodică ajută, încălzirea în exces nu ajută (maxim 40 grade Celsius). Deci fara calorifere, băi fierbinți și fără microunde. Până la urmă, încălzind lichidul ii creștem doar fluiditatea, fiind deci mai ușor de omogenizat, iar fluiditatea nu diferă dramatic de la 40 grade la 60-70 grade, însă aromele de degradează!

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Scrie răspuns