Arome Perfumers Apprentice

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de Rica »

si cum masori jumatate de picatura sau mai al dreaqu 0.3? :shock:
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de Midnight Caller »

Foarte simplu. In 5 ml de baza pun 2 picaturi si una prelinsa pe perete :P
Sau pun 3 si gata, ca nu e foc...
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de Rica »

mda...hai mah nene
vorbeste in ml ca tot omu nu 0.x picaturi ca nu mere
pe bune la picaturi tu faci in lingurita zemurile?
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Stk3000
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Joi Iul 04, 2013 9:31 am
Localitate: Drumul Taberei

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de Stk3000 »

si voua care vi se par mai bune. Ma intereseaza sa fie concetrate, ca sa ies cat mai ieftin. PA sau FlavourTec?
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de Midnight Caller »

Nu exista o lege generala. Unele sunt mai bune la unii, altele sunt mai bune si mai concentrate la altii.
Daca eu iti recomand kent de la Inawera o sa te uiti urat la mine ca tie iti plac fructele :)
Sau invers...
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de Rica »

poi stk-ule tu vrei si ieftin si bun...nu prea mere
in plus ce imi place poate nu iti place tie
iti recomand cantitati mici pana gasesti ceva pe placul tau
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Stk3000
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Joi Iul 04, 2013 9:31 am
Localitate: Drumul Taberei

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de Stk3000 »

Midnight Caller scrie:Nu exista o lege generala. Unele sunt mai bune la unii, altele sunt mai bune si mai concentrate la altii.
Daca eu iti recomand kent de la Inawera o sa te uiti urat la mine ca tie iti plac fructele :)
Sau invers...
pai nu ca trec pe arome de tutun si eu ca s-a terminat copilaria :)))))

o sa imi iau PA pana la urma si o sa pun 10% din toate.. prefer sa fie mult prea aromata decat mult prea slaba.
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de Mar1o »

asa am zis si eu, si dupa ce au trecut cele 7 zile magice m-am trezit ca nu se pot vapa lichidele.
dupa ce am incercat mix-urile executivului am ajuns la formula 1 pic/1ml, MAXIM. Nu din fiecare, per total!
Atentie la M-type - unde si 1 pc/2ml a iesit o zeama gretoasa de-a dreptul. Inca nu i-am gasit combinatia si nici nu stiu daca mai insist, cu toate ca prea fain miroase in sticla.
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de Valahul »

Mar1o scrie: Atentie la M-type - unde si 1 pc/2ml a iesit o zeama gretoasa de-a dreptul. Inca nu i-am gasit combinatia si nici nu stiu daca mai insist, cu toate ca prea fain miroase in sticla.
Si eu am patit la fel cu M-type, trebuie pus putin.
Eu i-am dat 15 picaturi de inceput, dupa 24 ore cand am incercat combinatia... la fel, senzatie de greata.
Am mai pus baza si alta viata.
Problema e ca am uitat cata baza am pus peste, acum mi-am facut iar azi 10 ml, si am pus 9 picaturi.
Vedem maine, daca nu pun iarasi baza...
Eu cred ca punem poate prea multa aroma... la PA pun cam 15 pic/10 ml baza.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
silviu20xx
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 97
Membru din: Joi Iul 04, 2013 7:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de silviu20xx »

La m-type ultima oara am pus 2,5 pic / ml baza si mi s-a parut slaba. Prima oara am folosit 1,5 pic / ml si mi se parea chiar aromata. Aceeasi sticla de baza si aceeasi sticla de aroma. Ce-i drept , intre timp am schimbat periuta si pasta de dinti :)) :P
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de Midnight Caller »

Cred ca ar fi cazul sa-ti schimbi si limba :))
Cum ma, eu am pus o pic la ml si mi s-a facut greata... la 5pic/10ml e acceptabil si chiar bun.
Sheeesh, si credeam ca eu am o problema ca nu simt lichidele ! :mrgreen:
silviu20xx
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 97
Membru din: Joi Iul 04, 2013 7:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de silviu20xx »

oi avea tu o problema dar eu am o problema si mai mare :))
Astept sa iasa aromele cu concentratie de nicotina si nu o sa mai am nevoie de baze .
BTW : iti aduci aminte de ciresele alea 2 de la tine : 1 flavourtec si una flavourart.... 10 ml baza peste care avem 10 pic cireasa flavourtec si 25 pic cireasa flavourart si o rezistenta plina de depuneri, careia nu i s-a facut dry-burn la timp si rezulta Blackstone Cherry. Am avut-o aseara in buzunar cu scopul de a iti da sa gusti dar ne-am luat cu altele.
Cum merge Pheonixul?
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de Mar1o »

silviu20xx scrie:La m-type ultima oara am pus 2,5 pic / ml baza si mi s-a parut slaba. Prima oara am folosit 1,5 pic / ml si mi se parea chiar aromata. Aceeasi sticla de baza si aceeasi sticla de aroma. Ce-i drept , intre timp am schimbat periuta si pasta de dinti :)) :P

AUUU. Eu am o sticla de 20ml la care am pus 8-9 picaturi de M-type (plus inca putin din altele) si care dupa o saptamana e brun-inchis la culoare si daca ii scot dopul 3 minute stric aerul in casa :) zic ca 1, maxim 2 pic. la 10 ml e suficient din maglavaisul asta, desi eu cred ca renunt la M-type pe viitor. DK-Tab imi pare mult mai OK. Mai am Tobacco Blend de la PA dar care imi pare egal cu zero.

Ati mai incercat si alte tutunuri PA? Mai merita altceva decat DK Tab?
Avatar utilizator
bucurflorin
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 28
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:53 am
Localitate: Bucuresti

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de bucurflorin »

Mar1o scrie:
silviu20xx scrie:La m-type ultima oara am pus 2,5 pic / ml baza si mi s-a parut slaba. Prima oara am folosit 1,5 pic / ml si mi se parea chiar aromata. Aceeasi sticla de baza si aceeasi sticla de aroma. Ce-i drept , intre timp am schimbat periuta si pasta de dinti :)) :P

AUUU. Eu am o sticla de 20ml la care am pus 8-9 picaturi de M-type (plus inca putin din altele) si care dupa o saptamana e brun-inchis la culoare si daca ii scot dopul 3 minute stric aerul in casa :) zic ca 1, maxim 2 pic. la 10 ml e suficient din maglavaisul asta, desi eu cred ca renunt la M-type pe viitor. DK-Tab imi pare mult mai OK. Mai am Tobacco Blend de la PA dar care imi pare egal cu zero.

Ati mai incercat si alte tutunuri PA? Mai merita altceva decat DK Tab?

RY4 in combinatia mix3 e foarte k
Imagine
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de Mar1o »

RY4 mi-a scapat (cel mai probabil lipsea din stoc cand am dat comanda pe LF). Il pun pe lista pentru data viitoare.
E grea cu aromele de tutun. Am pe drum niste arome ecig, produsul finit mi-a placut mult, poate ies mai bine. Speranta e sa gasesc aroma care dozata corect, sa duca la un rezultat final cat mai bun. Adica baza + aroma kentucky = lichid kentucky, nu sa caut eu formule de genul tutun + pruna + caramel + ....+....
Astea de la PA sunt foarte OK, dar mi se par mai degraba pentru cei foarte experimentati, ca ingrediente primare pentru aromele complexe, nu neaparat pentru diy-eri de weekend ca mine...
Scrie răspuns