Arome voore

cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Arome voore

Mesaj de cristian »

Am comandat 2 arome de la ei, un mary jane si mexican liqueur. Mirosul este asa cum m-am asteptat, adica ok, dar nu am informatii despre procentul de aroma/x ml baza.
In final, rog sa ma informati cat si cum, si nu numai atat. Daca ati mai testat din arome, faceti un share si cu mine.

Multumesc!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome voore

Mesaj de cristian »

Revin. Mary Jane 20 pic/10 ml, Mexican 35 pic/10 ml. Ambele sunt excelente, aroma, aspect si timp pentru omogenizare.

Sent from my Lenovo A7600-H using Tapatalk
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome voore

Mesaj de cristian »

Inca o incercare, si cred ca am ajuns la ceea ce imi place mie - eu nu folosesc lichide cu aroma intensa, prefer sa simt subtil aroma si pentru asta ma ajuta si baza VG 100%.
Pana la urma 30 pic / 10 ml e ok pentru ambele arome de mai sus.
Nu generalizez pentru tot ce inseamna voore, probabil sunt si arome care necesita alte proportii.

Oricum, aromele sunt ceea ce trebuie conform descrierii.
Avatar utilizator
Catalin
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 214
Membru din: Mie Iul 17, 2013 8:47 am
Localitate: Buzau

Re: Arome voore

Mesaj de Catalin »

@cristian
Te-as ruga, daca vrei si poti, sa descrii putin Mary Jane pentru ca eu unul sunt in ceata cu descrierea de pe site "O aroma foarte apropiata de aroma de canabis", chiar nu imi imaginez cum ar fi aceasta aroma.
Multumesc anticipat.
"Intre ceea ce stim si ce nu stim, este doar ceea ce presupunem"
Nu mai fumez din 01.03.2013
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome voore

Mesaj de cristian »

Cu placere as face-o dar chiar nu stiu cum sa exprim aroma in cuvinte.
Personal imi place, dar cred ca pentru altcineva care o testeaza prima oara, fara sa stie descrierea, probabil ca va zice ca aduce a medicament sau ceva pe acolo :).
Nu stiu ce sa zic, dar nu cred ca e genul de aroma care prinde la toata lumea.
Oricum te-as sfatui sa o testezi intai.

Eu o vapez cu placere in continuare :)

Daca te ajuta, pot sa zic ca eu nu suport fructele si prajiturile, prefer tutunoase si cateodata o cafea/ciocolata. Cam asta e gama mea de arome.
Avatar utilizator
Catalin
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 214
Membru din: Mie Iul 17, 2013 8:47 am
Localitate: Buzau

Re: Arome voore

Mesaj de Catalin »

Multumesc Cristian, iti cunosc preferintele din postarile tale anterioare si pot sa zic ca si eu am cam aceleasi gusturi.
Tocmai de aceea te-am rugat sa descrii putin acea aroma, sper sa am ocazia sa o testez.
Oricum iti multumesc.
"Intre ceea ce stim si ce nu stim, este doar ceea ce presupunem"
Nu mai fumez din 01.03.2013
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome voore

Mesaj de cristian »

N-ai pentru ce, la propriu, nu ti-am fost de mare folos... Dar chiar nu stiu cum sa o descriu.

Sent from my Lenovo A7600-H using Tapatalk
houserhythm
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 13
Membru din: Mie Mar 02, 2016 8:11 pm
Localitate: Timisoara

Re: Arome voore

Mesaj de houserhythm »

Cumpar multe arome de la Voore, tocmai pentru ca mi se par f concentrate, deci rezulta un pret f bun.
Cele 2 mentionate de tine nu le-am incercat, dar folosesc in diverse combinatii (rar fac lichid cu o singura aroma) custard, vanilla cream, rom, pina colada, cafea, si diverse fructe si niciodata nu am pus mai mult de 12 pic/10 ml.
Lasand la o parte dozajul, mi-au placut toate aromele lor, mai putin Bubblegum (Juicy style) care nu numai ca mi se pare ca nu are legatura cu respectiva guma de mestecat, dar nici nu e placuta aroma, chiar daca nu ai cauta gustul respectiv.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome voore

Mesaj de cristian »

Thanx man!

Trimis de pe al meu GT-I9300I folosind Tapatalk
Avatar utilizator
RedLabel
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 126
Membru din: Joi Mar 10, 2016 1:51 am
Localitate: Brasov

Re: Arome voore

Mesaj de RedLabel »

Salutare, am comandat mai demult de la Voore urmatoarele arome:

-praline and cream - in concentratie 10% cu baza 100%vg si nicotina 3% - gust bunicel dar aburul miroase destul de urat a amoniac pe urma;
-dulce de leche - in concentratie 10% cu baza 100%vg si nicotina 3% - gust bunicel...
-irish cofee - in concentratie 10% cu baza 100%vg si nicotina 3% - gust bunicel dar aburul miroase destul de urat a amoniac pe urma;
-TIRAMISU - in concentratie 10% cu baza 100%vg si nicotina 3% - gust FOARTE PUTERNIC DE TIRAMISU iar aburul miroase FOARTE urat a amoniac pe urma;

Ajutati-ma va rog sa-i fac ceva la acest Tiramisu...am facut o galeata de 100ml si acum nu stiu ce sa fac cu ea.
Nu se poate vapa deloc!

1. Am incercat sa-l diluez 50%....la fel gust puternic de tiramisu si miros urat al aburului.
2. Am incercat sa-l combin 50% cu mar dar la fel tiramisu acopera si aburul miroase urat.

Ce altceva i-as mai putea face inafara sa-l arunc?
Va multumesc anticipat.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Arome voore

Mesaj de slavyk »

Nu-l arunca! Mai dă-i o șansă... Toate aromele Voore sunt de fapt, arome PA, rebranduite. Iar aromele nu prea se folosesc ca atare ci în diverse combinații. Dacă chiar vrei arome pe care să le folosești așa cum sunt, atunci încearcă-le pe cele "originale" Voore adică Flavour Madness care sunt create de "mixologistul" lor.
Eu am cumpărat cîteva tutunoase: Nutty TAB, Tribeca și Morning After.
Chiar dacă mi s-a recomandat Nutty, nu m-a dat pe spate ca de altfel nici Tribeca. În schimb, Morning After, a reușit să treacă pe primul loc, detronîndu-l pe SOHO! Foarte interesant, aducînd oleacă cu Long Bottom Leaf. Am "topit" 100ml în 10 zile, ceea ce este un record, pentru o singură aromă (pentru mine)!
Desigur, este doar percepția mea subiectivă.
Avatar utilizator
RedLabel
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 126
Membru din: Joi Mar 10, 2016 1:51 am
Localitate: Brasov

Re: Arome voore

Mesaj de RedLabel »

Are peste o luna vechime.... cu ce si cum ma sfatuiti sa-l combin?
Multumesc.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Arome voore

Mesaj de slavyk »

Nu are importanță vechimea în cazul aromelor... Sunt diluate în PG deci un conservant, bactricid perfect. Am arome vechi de cîțiva ani, care nu s-au alterat, le mai folosesc la cîte un mix...
Uite, cred că ai trecut pe lîngă...
http://goo.gl/YJVJhy
http://goo.gl/47Pq7P
A, încă o recomandare: nu face mai mult de 30ml dintr-o aromă! Poate fi foarte bună după 2...3 zile sau o saptămînă și oribilă după o lună! Începe cu cantități mici, 10ml pînă ajungi la ceea ce îți place și notează la fiecare lichid experimentat cantitățile de aromă sau arome. Folosește seringi de 1...2ml pentru dozarea aromelor.
Preparapea lichidelor pare simplă, dar nu este chiar așa. Impune o oarecare rigurozitate și, mai ales, răbdare. A, și mai este ceva... O să cheltuiești o grămadă de bani pe arome + baze pînă o să ajungi la ceva care să-ți placă. Eu am avut perioade cînd am zis că nu are sens să mai continui cu DIY și am cumpărat lichide preparate de alții (nu neapărat industriale, din magazin) dar de vreun an, am rămas la SOHO care, se pare, va rămîne doar o amintire...
Avatar utilizator
RedLabel
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 126
Membru din: Joi Mar 10, 2016 1:51 am
Localitate: Brasov

Re: Arome voore

Mesaj de RedLabel »

Am facut o prostie ca am facut din prima 100ml, stiu...m am invatat minte...
Acum...galeata de tiramisu...ziceam ca are o luna adica este destul de macerata...

Referitor la reteta Tiramisu light:
1.Tiramisu 0.1 ml
2.Visine 0.1 ml
3.Pepene galben 0.1 ml
4.Etil maltol 0.05-0.1 ml

Ok...sa inteleg ca ar fi 25% tiramisu, 25% ceva acrisor (visine) si 50% ceva dulce (pepene galben + zahar) ....

Acum... ce aroma mi-ati recomanda sa fie aproximativ 35% acrisor + 65% dulce ca sa pot combina cu acel tiramisu?

Multumesc.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Arome voore

Mesaj de slavyk »

Nu pot să-ți recomand ceva "acritori" sau "îndulcitori" pentru lichide cofetărie - aprozar... Eu sunt cu tabacele iar în acest caz, Brown Sugar, etil-maltol, acetyl-pyrazine, MTS Wizard, AA Mask sunt suficiente ca adaosuri (unii le zic molecule - de unde pînă unde, nu știu). Rețeta aia de light, mi-am adus aminte că am văzut-o undeva.
Legat de amoniac... cred că este doar o senzație cauzată de abuzul de mirosuri și gusturi. Cînd testam, acum ceva vreme lichide ToB (tutunuri, bienînțeles), cîteva dintre ele mi se părea că au miros de ...lanolină! Le-am lăsat în pace o săptămînă - două iar la următoarea încercare, nu am mai simțit mirosul ăla deranjant, erau chiar bune.
Percepția mirosului, aromei, gustului este influențată de foarte mulți factori incluzînd ceea ce mănînci, bei înainte de a vapa, în ce mediu vapezi (în aer liber lichidul vapat are cu totul alt miros - aroma decît într-un spațiu închis), etc.
Scrie răspuns