Help me!

mugutz
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mar 27, 2015 6:03 pm
Localitate: iasi

Help me!

Mesaj de mugutz »

Salut la toti vaperii! In ultimele 3-4 luni vapez in scarba orice lichid dar totusi o fac pentru nicotina. Imi curat rezistenta in fiecare seara si o schimb odata la 3-4 zile pe subtank mini si totusi la fiecare lichid de la hangseng sau liqua (pe cele 2 le folosesc de 3 ani de zile) indifere de concentratia de nicotina sau de aroma simt un iz chimic deranjant, aroma innecacioasa, gustul nu.l prea simt la lichid (parca toate ar avea acelasi gust)..e ceva ce nu prea pot sa definesc! Si astfel m.am gandit de curand sa.mi prepar singur lichidele, acasa cu baza king vapure (din cate am citi pe acest forum e foarte laudata). Acuma vine si intrebarea cinuitoare care ma apasa si pentru care am si insiruit mai sus ce se intampla cu papilele mele gustative in ultimele 4 luni. Deci..ce aroma sa.mi cumpar? Care aroma o recomandati? Sa fie soft si in acelasi timp concentrata, adica sa fie concentarat (aroma sa fie aroma ca demult nu am mai simtit o aroma la un lichid), sa o pot vapa all day dar sa nu fie grea..intr.un cuvant sa fie o regenerare pentru pailele mele gustative..:( va multumesc si astept propuneri! Aburi aromati la toata lumea!
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Help me!

Mesaj de c__b »

Pai hangsen si liqua merg mai mult pe clearo old style; la device-uri mai performante vei începe sa simți prea multe.

In rest, ce sa zic? Sunt destule alternative pe piață, ordinea nu e si un top, e aleatoare:
- MaiTai (romanesti; au baze, arome si lichide)
- Cloud Vape (marca proprie Vapez, au baze si arome)
- Twisted (nemțești, au doar arome)
- ToB (italienesti; baze, arome si lichide, una din cele mai variate game)
- L&A (bulgari; baze, arome si lichide) - m-a surprins plăcut aroma RY4 de la ei

Bine ar fi sa ai si posibilitate de testare, ai scuti multi bani si nervi, dar asta depinde de ce ai prin zona, pe lang casa.
maltezu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 53
Membru din: Vin Sep 26, 2014 12:39 pm

Re: Help me!

Mesaj de maltezu »

Baza King Vapure e o alegere reusita - si eu o folosesc de aproape un an - recomand
La capitolul arome am avut si eu mult timp aceeasi problema ca tine parca nu reuseam sa gasesc ceva pe gustul meu - recomand aromele de la M&P cele tutunoase in special (le gasesti la vapers one) si tot la vapers one am incercat de la John Smith (straight kentucky leaf) de care sunt foarte incantat.O zi buna.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Help me!

Mesaj de slavyk »

În top-ul aromelor de pe piața autohtonă încercate de mine, m-am oprit la tutunoasele Cloud Vape: Caesar's, Cigar Cireșe.
Cam scumpe, nu foarte concentrate (10% este suficient) dar au un foarte mare avantaj: depuneri reduse (am schimbat fitilul după 30ml și încă nu ar fi fost nevoie!)
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Help me!

Mesaj de slavyk »

scuze, dublu post...
Avatar utilizator
costachis
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 71
Membru din: Dum Noi 10, 2013 9:34 am
Localitate: colentina

Re: Help me!

Mesaj de costachis »

Salutare, si eu folosesc all day subtank mini rba de cand a aparut , la doua zile curatat schimbat bumbac, de cele mai multe ori Nu ca ar trebui neaparat, fara depuneri doar chestii de igiena iar referitor la arome alternez cu un alt atomizor cred asa suntem toti (sau nu) . La arome depinde de ce iti doresti eu m-am informat tot aici pe forum am vrut tutunoase si cu ajutorul parerilor colegilor am gasit ceea ce cautam BLAZE..m&p, care il gasesti la v1 si tot acolo gasesti si arome dulci...,parerea mea sunt cele mai bune de la noi. Si chiar sunt concentrate :L) Si aromele Tob sunt ok, mai ales ca nu trebuie sa astepti perioada de macerare ca la m&p, eu sunt cu tutunoasele , asa ca am gasit si acolo ceva Superior..! Sper ca am ajutat la o parere . PS. aceasta este o parere personala si NU reflecta si parerea celorlalti useri de pe acest forum. :L)
RESPECT !!!
mugutz
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mar 27, 2015 6:03 pm
Localitate: iasi

Re: Help me!

Mesaj de mugutz »

Multumesc frumos la toti pentru raspunsuri!
Avatar utilizator
grants
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 27
Membru din: Mar Noi 03, 2015 10:02 am

Re: Help me!

Mesaj de grants »

Poti sa incerci si schimbarea proportiei dintre VG si PG din baza, conteaza din moment ce e purtator de aroma.
Poate si o rezistenta ceva mai mare, sa nu fie prea fierbinte.
Annukis
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 1
Membru din: Dum Feb 28, 2021 2:29 pm

Re: Help me!

Mesaj de Annukis »

Mă poate ajuta cineva cu o recomandare de aromă de cireșe bună...să fie relativ dulce și să redea un gust cât mai similar cu cireșele
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Help me!

Mesaj de Valahul »

Eu de la Flavourtart am luat. Cica e naturala. Da e buna.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Scrie răspuns