Aroma tabac

Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Aroma tabac

Mesaj de HORATUCU »

Am probat de-a lungul timpului multe arome care aveau inclus in nume cuvantul care ma facea receptiv : Tobaco. Ce a rezultat, au fost lichide cu gust de parfum, cu gust de caramel, cu gust de flori, cu gust de afumatura, cu gust de ars, orice in afara de gustul de tutun, de tigara neaprinsa. O singura aroma aducea cu ce-mi doream: Tobacco flavor base 7Leaves - FlavourArt. La ultima comanda insa si pe asta au modificat-o, simt un iz de chimic.
Asa ca vin aici cu o rugaminte la voi: daca ati testat, voi, nu pe auzite sau citite si ati dat de ceva arome decente cu gust placut de tutun, spuneti-mi si mie care sunt alea, ca dau o tuica daca va fi sa ne intalnim vreodata.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Aroma tabac

Mesaj de cristian »

Eu nu-ti zic, ca am zis deja :) Si vorba unui coleg, ce-mi place mie nu inseamna ca tre' sa placa si la altii, ca la femei :)
Adica arome de tabac asa zis sunt garla, dar numai tabac nu sunt. Probabil ca daca cineva se apuca de vapat cum ne-am apucat noi de fumat, o sa zica ca ala e tabac. Eu dupa atatea tigari cu si fara filtru, incepand de la Carpati nexam filter si terminand cu Camel tot nexam filter, nu voi gasi in vecii vecilor acel gust in aromele noastre.
E de inteles, primele se consuma prin ardere directa, astelalte prin fierbere. Lipseste fumul, n-ai ce-i face. Impaca-te cu ideea.
Dar totusi, singura aroma care aducea cumva cu tigara, dar un miros/gust de tigara stinsa in scrumiera uda, ceva de genul cand esti matol si adormi cu capul pe masa si nasul in scrumiera plina de chistoace stinse cu bere, l-am intalnit numai la inawera, adica wera garden si se numeste Tuscan garden. Si tot de la ei mi-a placut Kent.
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Aroma tabac

Mesaj de Mar1o »

Subscriu, tutun sa semene cu ala tocat si ars cu tot cu hartie nu am gasit.
Dar pot sa adaug la lista lui @cristian: T-Juice Primo Verde - aduce a tigara, inclusiv retrogustul de ars iese destul de ok, dar nu am putut sa-l folosesc foarte mult - si T-Juice Cubana, care e un cuban destul de realist, dupa papila mea.
Ambele au o mare problema: nenorocesc rezistentele uneori chiar dupa mai putin de un tank. Iar la dryburn chiar pute a scrumiera!

Cautarea mea dupa un lichid cat mai asemanator cu analoaga s-a incheiat. Dupa ce, accidental, am pus prima analoaga in gura dupa ~ 1 an de vapat, am realizat ca de fapt nu mai doresc gustul ala :)
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Aroma tabac

Mesaj de HORATUCU »

Băieți, poate nu m-am exprimat eu bine. Nu mai caut de mult timp gustul de analoage ,de acel fum. Eu zic de gust de tutun, ceva asemănător cu Tradiționalul de la Liqua.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Aroma tabac

Mesaj de slavyk »

Nu am încercat dar pe http://www.ecigtalk.ru/forum/f20/t51949.html producătorul se laudă că ar fi prima aromă de tutun real fiind, de fapt, extrasă din tutunul trabucelor.
Preț, transport, vamă... De era din UE, sigur aș fi încercat...
http://ecigsbay.com/waiss-flavors/en/e- ... aroma.html
Dar ce mi s-a părut foarte aproape de tabac adevărat, miros de tutungerie de pe timpuri sunt astea, de aici: http://www.e-liquide.com/33-tabacs
Am încercat astea:
-http://www.e-liquide.com/tabacs/158-aro ... -brun.html
-http://www.e-liquide.com/tabacs/665-aro ... blend.html
-http://www.e-liquide.com/tabacs/664-aro ... ulois.html
danny d
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 121
Membru din: Lun Aug 05, 2013 1:32 pm
Localitate: Resita

Re: Aroma tabac

Mesaj de danny d »

Si eu caut cam acelasi lucru ca si tine. De patru ani caut dar nu am gasit 100%. Wera garden Tuscan (multumesc Cristian) se apropie dar trebuie sa pui doar 4 pic. la 10 ml. Cel mai mult m-am apropiat de senzatia de tutun neaprins cu aroma Desert Ship de la Hangsen. E vorba de aroma nu de lichidul gata facut. Eu am cumparat-o de la un magazin fizic Voore din Timisoara. Pe siteul Voore vad ca nu apar aceste arome. Daca mai ai rabdare sa incerci atunci merge explorat domeniul arome de tutun de la Hangsen (am vazut prin Anglia). Eu mi-am preparat Desert Ship cu baza de Vapor Clouds (sau cum naiba se numeste baza de la Vapez). Am pus cam 5 % aroma si am vapat dupa 7 zile. Cu cat mai mult sta cu atat mai mult imi place. Nu incarca rezistenta deloc. Se simte ca un tutun proaspat amestecat parca si cu niste nuci verzi (doar putin).
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: Aroma tabac

Mesaj de Tyrex »

Un lichid cu gust de tutun ( frunza de tutun nu fum ) am gasit la un distribuitor Erette.de in Germania si este vorba de Virginia. Am gasit Virginia si in Romania dar are cu totul alt gust.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Aroma tabac

Mesaj de cristian »

danny d scrie: Wera garden Tuscan (multumesc Cristian) se apropie
Cu placere. Stiu ca inawera nu mai e la moda, dar are arome interesante, cred ca am sa reiau cautarile.
Cel mai mult m-am apropiat de senzatia de tutun neaprins cu aroma Desert Ship de la Hangsen.
Interesanta informatia, am luat-o in vizor.

Multumesc si eu!

M&P are arome de tabac, foarte interesante, imi plac, dar nu se duc catre tabac efectiv. Poate una singura, RY0. Si mai e una pe care nu am incercat-o, 10/40.
RY0 are la descriere: If you are looking for that flavor that actually tastes like a commercial cigarette than this is it. You don't get the burn taste but it is very similar to commercial cigarettes.
Asa este in mare, dar aduce a tigara de dama (nu sunt misogin decat cand e vorba de femei la volan). Nu aduce a tigara aspra, de macho.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Aroma tabac

Mesaj de HORATUCU »

Si cum sunt? O mica descriere?
cristian scrie: Poate una singura, RY0.

Sa speram ca vor aduce si ai nostrii. Nu stiu de ce dar asta-i lipsa la apel. Au RY4 care are aroma pronuntata de caramel.Si atat.
danny d scrie: Cel mai mult m-am apropiat de senzatia de tutun neaprins cu aroma Desert Ship de la Hangsen. E vorba de aroma nu de lichidul gata facut.

Asta cred ca este compatibila cu mine. I-mi place mai mult decat ar trebui gama Hangsen, in special Desert Ship. Sa vedem unde dam de el.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Aroma tabac

Mesaj de slavyk »

Greu de descris... Tabac și atît. Prețul ridicat se compensează prin faptul că sunt concentrate, ajunge 4...5% de aromă dar trebuie lăsate cîteva zile. Încarcă foarte puțin rezistența, DB după 20ml dar nu era chiar necesar.
1. Gaulois e... Gauloises Blonde, foarte apropiat de aroma din pachetul albastru (pe ăsta îl mai țin minte).
2. Route 66 e tutun dar nu știu cu ce aș putea să-l compar dar în încăpere, se simte mirosul de tutungerie de pe timpuri.
3. Tabac Brun este, la fel, tutun plăcut, merge pentru toată ziua, fără probleme.
La toate, am adăugat, cîte 0,2% Caramel Original- PA. Efectele au fost interesante, mai ales în cazul 3, a devenit foarte apropiat de ECOpure Ritch!
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Aroma tabac

Mesaj de HORATUCU »

slavyk scrie:Greu de descris... Tabac și atît. Prețul ridicat se compensează prin faptul că sunt concentrate, ajunge 4...5% de aromă dar trebuie lăsate cîteva zile. Încarcă foarte puțin rezistența, DB după 20ml dar nu era chiar necesar.
1. Gaulois e... Gauloises Blonde, foarte apropiat de aroma din pachetul albastru (pe ăsta îl mai țin minte).
2. Route 66 e tutun dar nu știu cu ce aș putea să-l compar dar în încăpere, se simte mirosul de tutungerie de pe timpuri.
3. Tabac Brun este, la fel, tutun plăcut, merge pentru toată ziua, fără probleme.
La toate, am adăugat, cîte 0,2% Caramel Original- PA. Efectele au fost interesante, mai ales în cazul 3, a devenit foarte apropiat de ECOpure Ritch!
Ce mi se pare interesant, este ca numele multor arome de aici sunt identice cu cele de la FlavourArt. Printre ele am gasit si preferata mea "7Leaves".Sper sa fie vechea reteta, nu cea ultimate.
Mai tii minte daca scria pe sticlute cine le face? Ei spun ca Origine : EU.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Aroma tabac

Mesaj de slavyk »

Din păcate, nu scrie nimic de origine dar cele pe care le-am luat eu, sunt de origine franceză (1,2) iar a treia, americană. Acum observ că au apărut și la 20ml.
Cele care au aceleași denumiri de FA este posibil să fie chiar FA. Dar poți să-i întrebi, nu cred că țin secret producătorul.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Aroma tabac

Mesaj de HORATUCU »

Dupa multe cautari , cred ca am gasit magazinul cu arome Hangsen, care ar fi cel mai avantajos pentru noi.
Pentru aromele tabac: http://www.hangsenshop.eu/en/13-hangsen ... o-essences" onclick="window.open(this.href);return false;
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Aroma tabac

Mesaj de slavyk »

Nu am mai fost pe site-ul ăsta cam demultişor... :-) Toate bune şi frumoase, mai puțin transportul...

S500 tap-tap
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Aroma tabac

Mesaj de HORATUCU »

Am dat comanda azi dimineața. Transportul 28 zl.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Scrie răspuns