Arome mom&pop (USA)

Scrie răspuns
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de HORATUCU »

Cristian, RYO are urme de caramel?
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de cristian »

Nu simt caramel. Are o urma florala, pana la urma e un ruyan, dar foarte usoara. Iar tabacul abia se simte, e foarte soft.
Probabil ca cei care vapeaza in stil DK tab vor spune "ce-i bre cu ceaiul asta", ca asa am zis si eu cand am tras prima oara dintr-un lichid de mare renume si scump. Dar in timp am devenit mai pretentios, nu-mi plac aromele care te lovesc, fructatele deloc pentru ca imi lasa senzatia de laborator chimic (ca doar nu storc aia portocale in orange juice).
Da, mai vapez cateodata grape ape, niste struguri extraordinari zici ca-i real gustul. Si Red astaire de la t-juice, de la Mar1o, tot tropical pe undeva, dar nu all day.
Ce sa zic, e pe preferinte, ca intotdeauna.
Dar din toate ruyanurile pe care le-am incercat, asta e perfect.
Ultimul a fost clasicul RY4 tot de la M&P, si dupa un tank l-am aruncat. Gust aspru si neplacut pentru mine.
Mi-a mai placut RY4V2, care e un ruyan adevarat pentru cine e interesat de genul asta de flavours.

Mai depinde si de combo probabil, eu vapez acum la 0.7 ohmi si 18w. Posibil ca la 1.5 ohmi sa ai alt gust, naiba stie....

Ca o concluzie, sunt fan M&P de multisor exact din motivele de mai sus: majoritatea aromelor (nu toate) sunt "usoare", si pot vapa all day cu placere.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de HORATUCU »

RY4 nu l-am putut suporta nici eu. Era numai caramel tot si nu suport caramelul.
Mersi.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
dsa
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Mie Apr 29, 2015 7:37 am
Localitate: Timisoara

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de dsa »

Eu am luat sample-uri de 1ml de la v1. Mi-a placut faza cu sample-urile ca pot sa vad cu care ma impac mai bine inainte sa iau cantitati mai mari. Baza a fost king vapure vpg de 1,2%. Am amestecat 9ml baza + 1ml aroma si am incercat sa le las cate o saptamana (nah, n-au rezistat toate pana la o saptamana dar macar 3 zile au stat toate). In ordinea preferintelor (pana acum) ar fi:
- tobacco blaze - mi-a placut aroma de tutun usor dulce. merge toata ziua. o sa incerc si praze.
- newtela - eu n-am simtit alunele dar are un gust catifelat de ciocolata fara sa fie prea dulce.
- ry4 - mi-a placut dar parca e putin dulce. nu e foarte tutunos (ca sa zic asa :) )
- d-lish - inca nu sunt foarte lamurit cu asta. e interesant, usor dar mai trebe incercat
- tnt - bun dar mi s-a parut prea dulce. poate trebuia mai putin aroma. am pus 2 picaturi de bitter wizard de la FA in el sa vad ce iese
- apple pie - e bun. initial mi s-a parut usor artificial. imi aduce aminte de amestecul pentru cozonaci cu nuca :)
- scuba's orange - mi-a adus aminte de gustul de concentrat in plic pentru suc de portocale :). bunicel dar parca lipsea ceva. am pus cateva picaturi de PA DK in el sa vad daca il imbunatateste sau il arunc :D
- american blend menthol - aproape ca n-am simtit blend-ul din cauza menthol-uli :). Nu e neaparat rau dar parca prea mentolat pentru mine. nu merge prea mult timp. am diluat cu 2ml de baza sa vad daca se imbunatateste
- grape ape - mi se pare un gust de strugure artificial. N-am gasit bananele. Nu e rau, il pot vapa, dar nu e favoritul meu.

Cam atat pana acuma. Spuneti-mi daca gresesc undeva :)
dsa
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Mie Apr 29, 2015 7:37 am
Localitate: Timisoara

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de dsa »

Experimentul cu bitter wizard pare ca a imbunatatit situatia cu tnt-ul in sensul ca i-a taiat din dulceata dar nu i-a alterat gustul (sau n-am simtit eu :) ). Oricum nu e gustul meu preferat. Scuba's parca tot nu e chiar ce trebe dar il lasam asa. Oricum se pare ca nu ma inteleg cu fructele astea. o sa insist totusi si cu niste capsuni :D
Avatar utilizator
zeoos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 58
Membru din: Mar Apr 14, 2015 10:14 am

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de zeoos »

Am un amic care vrea o aroma care sa se apropie cat mai mult de tigara normala. El nu vrea tutun, ci gustul ala de scrumiera. Din cuvintele lui: Cum miroase scrumiera, asa sa aiba gust.
Am tot citit pe aici ce ati spus voi despre mom&pop si TNT mi se pare ca duce spre ce vrea el.
Voi ce ziceti?
Totodata, aceste arome cu o baza fumetto 70VG/30PG cat ar trebui lasata la macerat?
Multumesc
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de cristian »

Nu, TNT nu aduce a ce vrea el. TNT e putin vanilat, asa il percep eu.
Si in descriere apare asa:
Product Description
TNT is a tobbacco flavor we felt tasted wonderful. It is our own creation, and has a natural tobacco base with undertones of creamy vanilla with a twist.:)


Nu stiu daca gasesti la M&P aroma de "scrumiera uda".

Se lasa un timp destul de lung, cam o saptamana.
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de Midnight Caller »

Pentru un gust autentic de scrumiera uda, cauta Tuscan Garden de la Inawera sau DNB tot de la ei. Daca vrea si un pic de shunculitza, Black Fire Tobacco de la FlavourArt.
dsa
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Mie Apr 29, 2015 7:37 am
Localitate: Timisoara

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de dsa »

Aromele pe care le-am incercat eu de la M&P au fost bune dupa vre-o saptamana. Inainte de 3-4 zile nu prea se simte mare lucru. Oricum, nimic din ce am incercat de la ei nu aduce a scrumiera :).
Din ce am vazut pana acum cel mai sec cumva, mai apropiat de tutun, mi s-a parut Cuban Supreme de la Flavour Art. Si 7 foglie (tot de la Flavour Art) e mai sec cumva, putin mai aspru. Ceva ce sa aduca chiar a scrumiera eu n-am incercat inca dar cum nu prea am vechime o sa-ti raspunda altii mai pertinent. A, mie TNT mi-a iesit cam dulce pentru gustul meu, dar bitter wizard de la flavour art i-am mai taiat dulceata (am pus vreo 2 picaturi la vreo 8 ml cat mai erau din cei 10 preparati). Din cate inteleg bazele cu mult vg sunt mai dulci deci poate ajuta daca rezultatul e dulce.
Oricum s-ar putea sa nu-i chiar placa gustul de scrumiera :). Si eu aveam impresia la inceput ca tre sa aiba gustul de tigara dar mi-a trecut repede
Avatar utilizator
iter8tor
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 158
Membru din: Vin Aug 09, 2013 6:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de iter8tor »

2 picaturi de Perique de la FlavourArt la 10ml de TNT face minuni ;)

Sent from my G630-U20 using Tapatalk
Avatar utilizator
zeoos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 58
Membru din: Mar Apr 14, 2015 10:14 am

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de zeoos »

O sa imi ia un amic de la V1 niste mostre de 1ml sa vad ce si cum imi place.
Cand imi ajung si le fac o sa le postez un review, doua, sper ca pana atunci sa imi ajunga si Veritas-ul.
Cam la astea am ramas momentan.
Tobacco Blaze
Apple Pie
Dragon Fruit
YUM !
Newtella
The Coconut Stuff
Calipitter Cow
Bananas Foster
Butterfly Bait
Grape Ape
Scuba's Orange

Lipseste ceva ce trebuie neaparat sa incerc? Eu ma omor dupa aromele fructate, banane, capsune.
Inca caut o aroma sa o egaleze pe cea de Coconut de la Tottaly Wicked, am incercat o gramada, nimic nu ma multumeste in zona asta.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de cristian »

Midnight Caller scrie:Pentru un gust autentic de scrumiera uda, cauta Tuscan Garden de la Inawera sau DNB tot de la ei. Daca vrea si un pic de shunculitza, Black Fire Tobacco de la FlavourArt.
Exact punctat. Tuscan e chiar scrumiera Imagine

Zeoos incearca un Dragon tobacco. Nu o sa regreti.

Trimis de pe al meu GT-I9300I
Avatar utilizator
zeoos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 58
Membru din: Mar Apr 14, 2015 10:14 am

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de zeoos »

Mersi, o iau in teste. Zici de Dragon Fruit right? Ca Dragon Tobacco nu gasesc.
Ma oprisem la descriere la inceputul de fraza "Este ca un vis de cireşe negre", dar vad ca este mai mult un gust tropical, asa mai merge.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de cristian »

Nu, Dragon tobacco. Eu le iau de aici:
https://www.chefsvapour.co.uk/mom-pop-c ... bacco.html

Au tot felul de arome, iar ce au ei de la M&P nu visam noi aici. Nici macar nu sunt scumpe, si transportul e ok.
Avatar utilizator
zeoos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 58
Membru din: Mar Apr 14, 2015 10:14 am

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de zeoos »

M.am pus pe treaba, am luat mostre de la V1, si sa vedem ce iese. Cum pot sa grabesc procesul de macerare? Le.am lasat in balcon unde e cald. Daca le las 4-5 zile o sa fie ok de consumat?

Imagine
Scrie răspuns