Arome mom&pop (USA)

Scrie răspuns
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de slavyk »

Agitatoare magnetice, ultrasunete, microunde. Aşa poţi grăbi procesul de omogenizare sau cum s-o numi.
M&P, le trebuie cam o săptămână.

S500 tap-tap
Avatar utilizator
zeoos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 58
Membru din: Mar Apr 14, 2015 10:14 am

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de zeoos »

Nu le.as baga la microunde si restul tehnicilor sunt cam hi-tech.
La ce temperatura trebuie sa le las? Ziua sunt cam 30 grade unde le.am pus, seara mai putin.
Am citit ca unii le baga in apa calda si ca repeta procesul. Dar pentru cat cat timp si la ce temperatura nu am gasit.
dinurm
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 50
Membru din: Dum Feb 08, 2015 5:43 am

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de dinurm »

Le pui intr-o cana cu apa fierbinte, le lasi pana se raceste apa, le amesteci bine bine si le dai un pic de aer.Le mai lasi 3 zile dupa si sunt gata.

Dupa parerea mea mai bine le tii intr-un dulap cu temperatura constanta si fara lumina.

Nu am incercat aromele de fructe, dar am auzit ca necesita timp mai scurt de macerare.

Spor la gustat, vad ca ai ceva de munca :)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de cristian »

Apa calda cat ai la robinet, bagi recipientul in vas. Cand se raceste, desfaci capacul, ii dai aer de cateva ori, inchizi, si il bagi iar in apa calda. De 2-3 ori ajunge, apoi la temperatura camerei macar 1-2 zile.
Normal la M&P ar trebui o saptamana, chiar si doua. Prima data e mai greu sa astepti, apoi cand incepi un recipient, deja il prepari pe al doilea astfel incat cand il termini pe primul celalalt e numai bun de vapat.

Iote ca am postat amandoi odata :)
Avatar utilizator
zeoos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 58
Membru din: Mar Apr 14, 2015 10:14 am

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de zeoos »

Multumesc de sfaturi. O sa ma apuc de gustat sapt viitoare cand imi ajunge si veritas.ul.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de cristian »

Si ce arome ti-ai preparat in final? Si la ce concentratie?
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de slavyk »

zeoos scrie:...restul tehnicilor sunt cam hi-tech.....
Agitatorul magnetic nu e ceva high-tech. Cîteva ore de muncă cu cele două mînuțe, ceva experiență (nu prea multă) în bricolaj, cîțiva lei...
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]
http://www.esigblog.com/lagitatore-magn ... uiamocene/
Avatar utilizator
zeoos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 58
Membru din: Mar Apr 14, 2015 10:14 am

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de zeoos »

cristian scrie:Si ce arome ti-ai preparat in final? Si la ce concentratie?
Vezi pe pagina anterioara am pus o poza cu mostrele la macerat. In dreapta de tot e Calliper's Cow care nu au avut-o ca mostra, am luat la 10ml si miroase demential. Eu sunt rabdator :).
Majoritatea le-am facut la 10%, cele care nu erau destul de concentrate le-am pus la 11-12%. Mie mai toate lichidele imi plac mai concentrate, nu imi place sa trag doar abur. Sunt flavour junkie, nu ma omor dupa abur.
Cele tutunoase le-am facut cu 30 PG/ 70 VG 12mg pentru un amic, restul de fructate sunt 100% VG 0 mg (Fumetto toate bazele).
Eu unul am coborat de la 18 la 12 la 6mg, si cu ocazia asta vreau sa las de tot nicotina.

@slavyk: foarte interesant, mi-ai dat idee de proiect de weekend, chiar nu e greu deloc. Eu ma gandeam la aparate de laborator, nu stiam ca poti face asa ceva din chestii de prin casa. Multumesc.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de cristian »

Fain.
Si eu am trecut la 2-3 nicotina, cred ca mai iau numai baze de 0.

Mie nu imi plac lichidele cu arome "tari", si fac 10% ca sa fie soft. Cred ca trebuia sa mergi pe 15%.
Avatar utilizator
zeoos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 58
Membru din: Mar Apr 14, 2015 10:14 am

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de zeoos »

O problema am cu Kayfun 4, nu imi alimenteaza lichidele 100%VG, cred ca o sa merg 60/40 VG/PG.
Lichidele, 10% aroma, baza Fumetto VG fara apa/alcool.
Blaze
Dulceag, gust de tutun, nu prea ma omor dupa el, dar e bun pe dripper de cateva ori pe zi.
Coconut
Parca putin acrisor, ca si gust duce spre coliva, se simte aroma de rom si cocos puternic in el, se disting ambele arome.
Nu l-as vapa all-day, e cam gretos.
Foarte bun amestecat cu altceva, un amic il foloseste impreuna cu Apple Pie
Butterfly bait
Foarte bun, foarte parfumat, nu prea pot sa disting multe arome, dar ar fi mai bun in concentratie mai mica, parca prea parfumat la 10%.
Dragon Fruit
Parca are gust a ananas, un pic parfumat, personal nu ma atrage.
Yum
Pentru mine are gust de cappucino, pentru un amic de ciocolata, e complexa aroma, dar nu imi place, putin amaruie parca.
Grape ape
Tare bun, cam slaba concentratia de 10%, merge mai mult.
Imi place tare mult pentru after taste mai ales, zici ca mananci struguri rosi din livada.
Banana
Dulceag, are gust exact de jeleuri de banana invelite in ciocolata, parca ii lipseste ciocolata.
Asa ca am pus niste Newtella si e foarte bun in combinatia asta, exact gustul de jeleuri banana invelite in ciocolata.
Newtella
De una singura este foarte grea, are mai mult gust de ciocolata neagra.
Combinata cu Banana de mai sus e perfecta, parca ii mai taie tarie si ii da un gust mai fresh.
Deja vu
Oribila, pentru mine cel putin nu se poate vapa. Duce foarte mult spre tiramisu de la Liqua, prima mea aroma pentru care a trebuit sa schimb clearomizorul.
Mentionez ca eu nu suport aromele de cafea, tiramisu, ciocolata, sunt prea grele si inecatoare.
Apple pie
La 10% este prea concentrat, prea multa scortisoara.
Foarte bun daca ii pun niste Coconut.
De una singura nu pot sa o vapez.
Scuba Orange
De mirosit, miroase bine dar ca gust duce a concentrat de portocale (Tang, din acela la pliculete cu praf).
Am pus cateva picaturi la combinatia de mai sus cu Coconut + Apple pie si parca iese ceva, dar nu prea.
Sa vad cu ce o amestec.
Calipitter Chow
Dulce, miere, cookies, prajiturele. Foarte bun, imi place pe dripper mai mult.
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de Tyrex »

zeoos scrie:O problema am cu Kayfun 4, nu imi alimenteaza lichidele 100%VG, cred ca o sa merg 60/40 VG/PG.
Lichidele, 10% aroma, baza Fumetto VG fara apa/alcool.
La mine cu aroma + 5% Jack Daniels :) se alimenteaza perfect. Baza Fumetto era prea groasa sa se alimenteze Kayfun-ul.
Blaze
Dulceag, gust de tutun, nu prea ma omor dupa el, dar e bun pe dripper de cateva ori pe zi.
Coconut
Parca putin acrisor, ca si gust duce spre coliva, se simte aroma de rom si cocos puternic in el, se disting ambele arome.
Nu l-as vapa all-day, e cam gretos.
Foarte bun amestecat cu altceva, un amic il foloseste impreuna cu Apple Pie
Butterfly bait
Foarte bun, foarte parfumat, nu prea pot sa disting multe arome, dar ar fi mai bun in concentratie mai mica, parca prea parfumat la 10%.
Dragon Fruit
Parca are gust a ananas, un pic parfumat, personal nu ma atrage.
Yum
Pentru mine are gust de cappucino, pentru un amic de ciocolata, e complexa aroma, dar nu imi place, putin amaruie parca.
Grape ape

Tare bun, cam slaba concentratia de 10%, merge mai mult.
Imi place tare mult pentru after taste mai ales, zici ca mananci struguri rosi din livada.
Banana
Dulceag, are gust exact de jeleuri de banana invelite in ciocolata, parca ii lipseste ciocolata.
Asa ca am pus niste Newtella si e foarte bun in combinatia asta, exact gustul de jeleuri banana invelite in ciocolata.
Newtella
De una singura este foarte grea, are mai mult gust de ciocolata neagra.
Combinata cu Banana de mai sus e perfecta, parca ii mai taie tarie si ii da un gust mai fresh.
Deja vu
Oribila, pentru mine cel putin nu se poate vapa. Duce foarte mult spre tiramisu de la Liqua, prima mea aroma pentru care a trebuit sa schimb clearomizorul.
Mentionez ca eu nu suport aromele de cafea, tiramisu, ciocolata, sunt prea grele si inecatoare.
Apple pie
La 10% este prea concentrat, prea multa scortisoara.
Foarte bun daca ii pun niste Coconut.
De una singura nu pot sa o vapez.
Scuba Orange
De mirosit, miroase bine dar ca gust duce a concentrat de portocale (Tang, din acela la pliculete cu praf).
Am pus cateva picaturi la combinatia de mai sus cu Coconut + Apple pie si parca iese ceva, dar nu prea.
Sa vad cu ce o amestec.
Calipitter Chow
Dulce, miere, cookies, prajiturele. Foarte bun, imi place pe dripper mai mult.
dsa
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Mie Apr 29, 2015 7:37 am
Localitate: Timisoara

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de dsa »

Mi-am mai luat si eu cateva arome de la M&P. Mi-a placut o combinatie de french lace cu sweet strawberry. Ies niste capsuni vanilate. Cred ca strawberry ar merge si cu newtella. O sa incerc sa vad.
crystal
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 54
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 10:56 am

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de crystal »

A incercat cineva watermelon ? Eu mi-am luat si n-are pic de gust intre 5-20%. Mentionez ca am bagat si alte lichide ca sa ma conving ca nu e de la atomizor si au fost ok. Acum mi-e frica sa incerc strawbery de la ei , mai bine bag tob ca cu alea n-am dat nici un rateu.
dsa
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Mie Apr 29, 2015 7:37 am
Localitate: Timisoara

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de dsa »

Am o tura de watermellon facut cu 11%. Dupa vreo 2 zile era ok dar in experienta mea aromele de la M&P devin mai bune dupa cel putin o saptamana (si mai bine dupa 2-3) asa ca o sa mai astept vreo cateva zile dar nu pot sa zic ca nu avea gust. Strawberry mie mi-a placut si singur si in combinatii.
crystal
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 54
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 10:56 am

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de crystal »

Eu leam lasat 5 zile cu agitari , apa calda si alte alea . Blaze dupa 5 era ok . O sa vad momentan iau o pauza de la m&p , aveam asteptari poate prea mari.
Scrie răspuns