Arome mom&pop (USA)

Scrie răspuns
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Arome mom&pop (USA)

Mesaj de cristian »

Am comandat 2 arome ca sa fac un test, urmeaza sa completez colectia deoarece am fost foarte multumit de ele. E vorba de tobacco haze si deja vu.
Aromele sunt de origine USA, am citit cat am putut inainte de a comanda, si iata rezultatele:
tobacco haze - este exact ceea ce am cautat atata timp, un gust care sa aduca cu vechiul si desavarsitul dk tab. Este aproape identic, acel after taste inconfundabil, poate ceva mai putin pregnant decat la dk tab, dar aceeasi aroma. Am facut o combinatie de test adica 5 ml, PG-VG, cam 30%PG cu 70%VG, baze ToB, foarte bune dupa parerea mea.
Producatorul si userii de peste ocean afirma ca procentul de aroma in baza ar fi de 20%, dar se recomanda 15% pentru uzul general. Eu am facut ca de obicei, adica am redus procentul la 10% si a iesit foarte bine. De asemenea se recomanda 7 zile de omogenizare a lichidului diy. Eu nu am avut atata rabdare, cred ca e de inteles :) si l-am gustat dupa 2 zile. Am fost incantat de rezultat si am mai facut 30 ml la care am adaugat 1 ml de alcool, deoarece aici am folosit o baza VG ToB care este foarte groasa, ca mierea.
deja vu - un tutun parfumat, inca nu l-am definit bine dar extrem de placut.

Imagine

Urmeaza sa fac un test cu d-lish, care in descriere nu are decat ideea ca vom avea o surpriza, astept sa vad cum e, nu il am eu, il are gaby dar il vom testa impreuna. Sa vedem cum o fi.

Urmeaza sa iau tobacco praze, un ry4 si poate un TNT.

Va urma :)
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de Drumetul »

Cristian, ne spui si noua de unde l-ai comendat, daca nu e secret? Multumesc anticipat.
Avatar utilizator
degady64
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 8:17 pm
Contact:

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de degady64 »

Drumetul scrie:Cristian, ne spui si noua de unde l-ai comendat, daca nu e secret? Multumesc anticipat.
Aroma Mom and Pop am luat din Polonia, de pe acest site. Au si cele 2 arome de care spune Cristian.
Pretul este acceptabil (1 zlot ~ 1 leu),transportul nu este scump si pachetul ajunge cam in max 2 saptamani
ImagineImagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de cristian »

:lol: Cum sa fie secret?!
http://e-plyny.pl/Aromat-Mom-and-Pop-D-Lish

Avantaj ca e in EU, nu vama, nu probleme, vine la posta in cateva zile. Si gasesti in pachet cate un gift :)

In orice caz, haze m-a terminat... e super.


Numai bine.

PS Am raspuns sincron cu colegul :) La noi a venit in 5 zile daca nu ma insel.
Avatar utilizator
degady64
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 8:17 pm
Contact:

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de degady64 »

Eu am comandat Go Nutz! de care sunt foarte multumit.
Un amestec de diferite tipuri de alune proaspete, revigorant. Dar recomand sa nu fie facut prea mult lichid pentru ca dupa cca 2 saptamani incepe sa isi piarda prospetimea si gustul acela foarte bun. Nota 9

Mi-a mai placut Ry4. Gustul adevarat. Nota 8

Am mai folosit Tobacco Rum, un amestec de tutun si rom (nota 6) si Coffee Cream - cafea proaspat rasnita, aspra (nota 6)
ImagineImagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de cristian »

Multumim de informatii :)

Revin cu deja vu, este un tutun dark cu tente de cafea neagra, sec, foarte bun. Nota 9
Despre haze nu mai zic nimic, nota 10+++++

In orice caz sunt foarte incantat de ele.
Abia astept sa mai iau cateva.
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de Drumetul »

Va multumesc amandorura. Sunt tentante, atat ca descrieri cat si ca pret. Singurul aspect care ma retine este durata mare de macerare. D-asta nu sunt prieten nici cu cele de la PA.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de cristian »

Nu te descuraja, mai ales ca la ambele firme primeaza calitatea.
Eu, si TPA si M&P le folosesc dupa 2-3 zile si merg foarte bine. Nu e cazul sa astepti 7-10 zile, cel putin la inceput cand esti curios.
In timp, vei planifica astfel incat pana termini un recipient de 30 ml , lasi sa se "macereze" alti 30 ml.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de cristian »

Am testat si d-lish, un de-liciu, nu il pot descrie, este un coktail parfumat sa zicem fin-exotic, nu te rupe cu aroma ca sa iti faca greata (as da exemple dar nu e frumos sa moara capra :)).
Haze in continuare este in top pe locul 1. Merge bine cu VG 100%, si avand in vedere ca se pun cam 3-4 ml de aroma (PG) cred ca merge si fara dilutie. Oricum, mie mi-a placut diluata cu alcool... :lol:
Si da, va sfatuiesc sa o lasati macar 3 zile in legea ei, se vede diferenta.

Reteta aplicata de mine:
27 ml baza VG 100% - nicotina fiecare cat vrea
3.5 ml aroma (PG)
1 ml alcool

Am vrut sa iasa 30 ml, dar au iesit 31.5 ml (am tras ceva mai multa aroma in seringa, si fara sa socotesc alcoolul - mi-a venit inspiratia dupa ce mixasem).

Urmatoarea portie o sa fie la fel, doar ca o sa scad baza cu 1 ml.

Numai bine!
imhotep7
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 62
Membru din: Mar Iul 16, 2013 6:43 am
Localitate: iasi

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de imhotep7 »

cristian,dar rezistentele cum se comporta?le incarca tot la fel ca twisted-ul?
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de cristian »

Da, buna intrebare.

Eu am doi pitici care nu ma lasa deloc: primul zice ca lichidul mixat trebuie sa fie cat mai limpede, daca se poate incolor. Al doilea se uita la rezistenta si zice ca daca se incarca repede ceva nu e in regula.
Dar cu M&P, ambii pitici si-au luat vacanta :) Vata e aproape asa cum am bagat-o, dupa 2-3 zile de vapat. Rezistentele curate - la bunul simt, nu lucesc ca noi, dar sunt ok. Lichidele sunt transparente, de la incolor pana la usor galbui.
Asta cred ca are doua componente: baze bune si arome curate.
Baza e ToB. Sau Fumetto, care e acelasi lucru.

Asta e alt motiv pentru care ma bucur ca am lasat deoparte unele arome (nu le numesc pe alea care fac rezistenta ca hornul de soba) si am dat peste M&P.

Precizez ca ma refer strict la aromele pe care le-am testat pana acum. In curand va veni o noua transa si o sa scriu rezultatele.

Tobacco haze o sa il gasiti in curand peste tot ca tobacco blaze, e acelasi, se schimba numele.
10Forty sau 10/40 cum zic "baietii" se pare ca e ok.
Bud's blend idem, se duce catre Haze, dar mai are un ingredient pe care ei nu il numesc :)

Numai bine!
Avatar utilizator
gabyg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 177
Membru din: Vin Feb 07, 2014 3:38 pm
Localitate: Braila

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de gabyg »

Confirm si eu spusele domnului Cristian.
Folosesc baze de la Totally Wicked si arome Mom&Pop si arome TW... rezistentele si vata super curate fata de Twisted, prima data nici nu imi venea sa cred:).
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de cristian »

Si ca sa completez, Gaby e baiat de nota 10, se uita la ele si le bibileste in fiecare seara.

Eu la 3-4 zile, cateodata la saptamana. Si tot arata binisor :)
Si nu da gustul ala care iti zice "schimba ma vata ca s-a inegrit, si rezistenta s-a coclit de tot". De aia uit cu zilele de ele.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de cristian »

Sunt nevoit sa revin, deoarece e foarte important: lasati mixul sa se aseze macar 3 zile.
Adevarul e ca dupa o saptamana cum zic ei, devine extrem de pufos si gustul se aseaza foarte bine, aroma devine fina si nu te mai saturi de ea. Abia acum, cand se termina cei 30 ml pe care i-am mixat a devenit perfect. Pe kay merge uns...
Am avut inspiratia sa mai fac 30 chiar daca mai aveam jumatate din primul recipient, ca sa aiba timp sa se aseze. Dar din pacate aroma s-a dus, trebuie sa mai iau vreo 2 sticlute de haze. La 30 ml intra 3-4 ml de aroma, deci...

Bafta si rabdare ca merita :)
aprod
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 60
Membru din: Lun Iul 01, 2013 11:39 am

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de aprod »

Se merita, si inca bine!!
Am ramas uimit cat de curate si concentrate sunt aromele astea :shock: Tind sa cred ca renunt la resellerii nostrii. De ce?
1.Aromele sunt muuuult mai concentrate
2.Arome pentru toate gusturile(tabac,altele...)
3.Arome foarte putin colorate
4.Pentru prima oara in cariera mea am vapat pe acelasi vata in jur de 40 ml inainte sa-l schimb
5.Pret
Din gama Mom & Pop am incercat doar 2,Tobacco Haze si TNT Tobacco,intradevar sunt foarte bune.Nu all day, dar zilnic. Am primit si 2 mostre de 0.5 ml Black Vanilla Custard (de aici incepe aroma de vanilie), si Mystic Mint
(no, aici m-a dat pe spate, o aroma atat de tare, parca camfor, ca a intrat si in inox,poate celor care plac aromele tari e buna, la mine a ars siguranta :) )
Mi-am mai satisfacut o dorinta, de 3 ani am vazut la Toscana aroma Mary Jane( marihuana),cunoscatorii mi-au spus ca nu are nimic in comun ( gust ), dar totusi e interesant, bunicel, ceva a telina sau asa ceva.
Si inca ceva... Cotton Japanesse, la 1 Leu plicul.
Scrie răspuns