Arome mom&pop (USA)

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de Valahul »

Raspunsul l-a dat AWE foarte bine.
Care a si confirmat experimental cele spuse de mine in posturile de mai sus.
Da, trebuie avuta mare grija cu alimentarea atomizorului, sa fie corecta, si raportul optim cu voltajul aplicat rezistentei.
Nu trebuie ocolite, sunt unele dintre cele mai bune arome care le-am vapat.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Kiralina
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 123
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:59 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de Kiralina »

Eu le consider cele mai "gustoase" arome de pe piata Romaneasca si o sa continui sa le vapez. Nu cred "nici in ruptul capului" ca ar contine formaldehida.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de cristian »

Dupa multe ezitari, am luat tobacco dolce. Cuvantul dolce m-a facut sa ezit.
Surpriza a fost de proportii: foarte bun si placut, soft ca si tobacco rum. Dulce, da, dar foarte usor, atat cat sa fie placut. Nimic chimic, nimic gretos.
Aceeasi concentratie de 10% in vg cu pana in 20% pg.
In taifun se simte exceptional.
marcel
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Mie Feb 26, 2014 3:30 pm

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de marcel »

Salut,pana acum foloseam LBL de 18 mg si daca nu mai gasesc in tara,as incerca aroma mom&pop American Blend,dar nu stiu ce baza sa iau,ma ajutati? Cu Pg nu ma impac, doar Vg.
Cristi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 83
Membru din: Lun Aug 11, 2014 7:14 pm

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de Cristi »

@marcel mai sint si alte magazine in cazul in care ca nu ti se par ok king vapure. Totusi singura problema care le-o gasisem si anume cu consistenta, cica s-a rezolvat, mai ramane sa te multumeasca pretul.:)
marcel
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Mie Feb 26, 2014 3:30 pm

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de marcel »

Am mai incercat baza Tob de 18mg Vg,cu aroma Superior Tobacco si mi-a placut.Baza este vascoasa,dar a mers pe genesis.
Baza king vapure nu am incercat-o.Este la fel de vascoasa? Pretul este cam la fel.Merge cu aroma pop?
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de cristian »

Merge. Eu folosesc si Tob si King, sunt bune amandoua.
King parca nu e chiar asa vascoasa ca Tob.
marcel
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Mie Feb 26, 2014 3:30 pm

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de marcel »

cristian scrie:Merge. Eu folosesc si Tob si King, sunt bune amandoua.
King parca nu e chiar asa vascoasa ca Tob.
mersi
Avatar utilizator
Richy90
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 61
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:51 pm
Localitate: Timisoara

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de Richy90 »

La cata formaldehida am bagat in noi prin fumul de tigare nici nu mai stau sa ma gandesc daca unele arome contin asa ceva sau nu.formaldehida se produce prin arderea anumitor materiale care contin carbon.mirosul de la dry burn este din cauza rezidurilor de pe rezistenta, care prin ardere depunerilor emana acel miros.am vb cu un chimst care lucreaza la un laborator de cercetare din timisoara.mie unul imi plac aromele de la care nu le simt intepatoare pe nări.aromele de la m&p imi plac la nebunie , curate , nu incarca rezistenta si nu au gust chimic. Stima
Nu mai fumez din 28.02.2011,vapez din 18.12.2011


Imagine

Va salut vapand
Avatar utilizator
zagga
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 118
Membru din: Joi Oct 24, 2013 1:41 pm
Localitate: Iasi

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de zagga »

Am cumparat 4 arome din aceasta gama. Scriu parerea mea despre ele acum, la mai bine de 2 saptamani de stat la dospit. Toate preparate in concentratie 10% cu baza Fumetto, 60%VG-40%PG, cate 50 ml din fiecare.

Blaze: il pot considera o dezamagire, am citit pareri extra despre acesta aroma insa in afara de mirosul de prajiturica ce-l emana din sticla, la vapat - mie unul nu imi place. Ba chiar simt o tenta usor gretoasa, ce mi-a amintit pe loc de Tofee (PA) care a sfarsit in cosul de gunoi. Pe Blaze nu l-am aruncat intrucat sotiei i se pare ok.
Praze: e bunisor, insa nu exceleaza. Il mai vapez doar pentru ca are in compozitie ceva ce-mi aminteste de Cubanul de la Liqua (partile bune ale acestuia). Cam aceeasi parere o are si sotia.
American Blend: iarasi, dezamagire. Nu e deloc ce m-am asteptat. Parca as fi amestecat baza cu niste ouzo, mirosul de anason mie displacandu-mi. Poate aceasta ar fi trebuit sa fie acea 'tenta lemnoasa', nu are insa nici o legatura. Eu am mai putut vapa ceva din el cand l-am testat, insa sotia l-a refuzat categoric.
RY4: A fost o surpriza placuta cand l-am incercat in primele zile, dupa preparare. Da, era ce cautam la un RY4. Acum, dupa mai bine de 2 saptamani, aroma s-a estompat si a devenit cumva inecacioasa. Se poate vapa, inca o consider - pentru mine - cea mai reusita din cele 4 achizitionate, insa as fi preferat ca acea aroma din primele zile sa se aseze, sa se mai rotunjeasca, nu sa se imbacseasca.

Urmatoare tura am sa prepar RY4 si Praze cu mai mult de 10%. Inca nu stiu cat voi pune. Daca cineva are vreo alta concentratie castigatoare, decat 10%, il rog frumos sa imi spuna si mie. Blaze il las strict la dispozitia sotiei, American Blend probabil il voi arunca la cosul de gunoi.


Si apropo de faptul ca aceste arome nu lasa reziduuri pe vata sau rezistente. Eu unul nu vad ca pe un mare atu acest aspect, decat pentru cei carora le e incomod sa inlocuiasca vata din rezistenta, mai des. Fara sa am pretentia ca zic vreun mare adevar, mai multa incredere am in aromele de la Twisted ca ar fi preparate din ingrediente naturale, decat acestea. Mi se pare normal ca extragand esenta din diferite fructe sau plante, aroma arsa sa lase mai multe depuneri decat alta obtinuta strict prin procedee chimice, fara vreo legatura cu ceva natural in ele.
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de mariandex »

Salut , eu as incerca sa fac lichide incepand cu 5% lasata o zi , gustata si deabia apoi sa mai adaug daca e ceva in neregula , mie deobicei imi plac lichidele un pic mai fade la gust adica nu ma omor sa fie prea concentrate la gust in special cele dulci , cele tutunoase sau seci la fel cu o concentratie mai slaba de aroma decat cea prescrisa de producator , asta deoarece de cate ori am facut cum spunea producatorul , la primul miros era ok , dar gustata era ceva foarte gretos , asa ca eu prefer sa fie buna la gust , la miros , hmmm doar nu trebuie sa fie parfum sau odorizant de camera , asa ca asta e opinia mea stricta si personala despre lichidele facute in cada mea :D

PS : inca un aspect care conteaza foarte mult la mine e culoarea lichidului , sa fie cat mai incolora , cu cat mai incolora cu atat mai bine , deoarece cele mai multe reziduri sunt din colorantul folosit in lichid .

HAPPY VAPING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de AWE »

Apropo de aromele astea, a incercat cineva aroma cea noua, Conspiracy?
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de cristian »

E la mine in butelca, dar are doar 2 zile. In curand te anunt cum e.
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de AWE »

A, mie poti sa imi zici de pe acuma, eu oricum le vapez proaspete :)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome mom&pop (USA)

Mesaj de cristian »

Ti-as zice, dar eu le las macar 4 zile... Sorry, mai ai si tu putintica rabdare moncher :HL
Scrie răspuns