eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de Midnight Caller »

E acelasi "scientist" cu al sau Tardis in care prelucreaza donatii si le vinde cu de 100 de ori pretul :))
Vad ca ori i-au daramat taraba, ori si-a retras de la vanzare sculele.
Avatar utilizator
bucurflorin
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 28
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:53 am
Localitate: Bucuresti

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de bucurflorin »

Da baetii aveti dreptate nu putem sa comparam evic-ul cu alesul,pretul face diferenta.

Eu spun asa evic=twist mare!de ce spun lucrul asta pentru ca are limita de 10-11 W

Sa facem o comparatie cu produse apropiate la pret anume MOD iMotion2 curent pana in 5A la evic maxim undeva la 2 amperi.
Mod Vamo curent maxim 5A in modul 2x18350 si 3.5A in modul 1x18650 sau 1x18350,un mod ieftin si STEP-DOWN 15.0w
mod iTaste SVD Curent maxim : 5.0 A,15.0w Step-down
Mod SiD curent maxim 4A 15W
MOD zMax by Sigelei maxim 4A 15 W Step-down

Toate produsele mai sus mentionate sunt apropiate ca pret de mod-ul evic doar ca sunt peste la capitolul electonica atat timp cat vapam trebuie sa ne intereseze si capitolul asta,daca nu ne intereseaza atunci orce batierie ego-t ar fi buna.

Nu contest fapt-ul ca evic arata bine are un soft k,un mod inteligent,eu contest doar puterea lui care e sub produsele din aceasi categorie de pret,si eu detin un asfel de mod nu ma gandesc sa il vand,imi place cum arata dar are anumite limitari,practic are electronica de twist,la aceasi pret daca ne dorim sa simtim adevarata putere ar fi un mod Step-down (2 X 18350)

Toate cele bune!
Imagine
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de Midnight Caller »

Subscriu la egal-ul intre eVic si Twist. E doar controlat altfel (mult mai kinky si mai gadget-style). Ii mai puneau un MP3-Player si gata :mrgreen:
Sigelei Zmax-ul din cate stiu are aceeasi limita de 5A.
Jirri
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 20
Membru din: Mar Iul 02, 2013 2:51 pm

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de Jirri »

Despre pret.
O regula generala este cea de 80-20.
In cazul de fata este aplicabila (am vrut sa spun se aplicacam asa - dar mi-a fost teama ca nu torti vor intelege ironia) cam asa
Un plus de 20% de calitate sau inovatie la un produs, valoreaza cam 80% din pretul sau. Acest plus nu are nici o legatura cu costurile de productie.
Producatorii, in general sunt nevoiti sa recupereze rapid cheltuielile de cercetare si dezvoltare a unui produs.
Pentru ca daca se dovedeste a fi un produs de succes, in mod sigur va fi copiat si vandut la un pret care nu include decat costurile de productie si adaosurile lantului de reselleri.
In alta ordine de idei....
Am citit undeva ca americanii se chinuie sa crakuiasca softul de pe Evic. Concluzia lor a fost ca este un banal soft de protectie a bateriei "imbracat" in haine scumpe.
Stk3000
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Joi Iul 04, 2013 9:31 am
Localitate: Drumul Taberei

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de Stk3000 »

pe ECF am vazut ca incearca sa ii scada si cutofful ca e cam mare, sa il faca 15 secunde, sa ii dea 12W etc etc etc

E ceva, mie imi plac hecarelile.
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de mariandex »

Salut , daca vrea cineva sa poata sa modifice din performantele evicului la soft nu are ce umbla , pentru ca doar fizic se poate face ceva , adica sa schimbi bosterul cu totul pentru ca ala din evic atata poate si gata , daca e fortat crapa si asa e la limita , e ca la masini daca vrei putere un pic mai mare fata de cea din fabrica umbli doar din soft ( la evic s-a umblat deja e versiunea 1.3 , de la 1.1 are si wataj reglabil ) daca in schimb vrei la masina o putere de 2 , 3 , 4 ori mai mare decat cea din fabrica atunci umbli la componentele motorului , si schimbi destule ( turbina mai mare , injectoare cu debit marit , pistoane , cuzineti , biele , segmenti toate forjate sa reziste la o putere mult mai mare , intercooler mai mare , apoi umbli si la partea de siguranta , sistem de franare cat mai performant caroserie intarita cu roll cage , etc. ) cam asta e la masini , asa si la evic daca vrei performanta schimbi componentele " motorului " in speta bosterul si deabea atunci poti sa-i spui ca e ceva notabil , pana atunci e bun asa cum e , eu sunt foarte multumit de el , cu piculiciul face treaba excelenta imi da ce-mi trebuie si punct .
Midnight Caller scrie:Marian, stau si ma gandesc daca umblam la bobinuta charge-pump-ului ala si la condensator... nu putem sa-l impingem oleaca mai "sus" ? Nu stiu la ce frecventa lucreaza booster-ul, daca are oscilator intern sau extern, dar trebuie sa-l putem gadila sa iasa ceva mai bun ;)
Nu prea inteleg eu ce-i cu "Power Good Output", dar nu vad niciun pin de control legat de tensiunea de iesire...
Cu pinul "fb" care e intercalat in reteaua rezistiva R1 , R2 se controleaza de catre microcontroler tensiunea de iesire a bosterului ( adica controlerul prin acest pin " ii spune " bosterului ce valoare trebuie sa aiba tensiunea de iesite , iar prin pinul "Power Good Output" controlerul "vede" daca tensiunea de iesire e ceea selectata , daca e mai mica sau mai mare o va modifica in consecinta automat .


HAPPY VAPING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de Midnight Caller »

Ahem ! R1, R2 divizor rezistiv, sau controlat in eVic de un DPP (potentiometru programabil digital). Acolo e pinul de feedback pentru comparatorul din booster. Iar power good output se intoarce intr-un comparator in microcontroller, tot ca un feedback probabil.
Gresesc ? :)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de cristian »

Domnilor, o intrebare importanta pentru mine, care sunt pe dinafara:
eVic merge si cu 2 x 18350 in serie. In aceasta configuratie se pot incarca acumulatorii in mod, sau separat intr-un charger?
Eu nu am avut curaj sa incerc incarcarea in mod, fiindca ceva imi zice ca nu-i ok fiind doua baterii in serie.

Multumesc!
Avatar utilizator
RaduRek
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:50 am
Localitate: Bucuresti

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de RaduRek »

Nu scrie pe nicaieri ca ar functiona cu 2x3,7v, deci stai cuminte.. :? poate new vesrsion.
Vape From Rek @ Vapers Plus
Facebook-Vapers Plus ЯR
ЯR New Improvement of ET device
RENUNTĂ LA FUMAT... VAPÂND !
Last Conventional Cigar - 25.11.2009
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de cristian »

ok.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de cristian »

Ai dreptate, ba mai mult pe situl joyetech scrie ca merge exclusiv cu o baterie.
Nu ma apuc de nimic, era doar o intrebare. Si merci inca odata.
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de Mar1o »

Jucariile astea chinezesti, la pretul lor corect (nu x2,5 - x3 cum se practica la noi) nu reprezinta totusi o avere, ca sa ne dorim de la ele sa si gateasca, incalzeasca apa in cada, eventual sa ne rezolve treaba la servici sau sa ne fie sursa de inspiratie poetica :) fiecare dintre ele vine cu + si -. Da, vamo, vmax zmax, etc "stiu" 15 watt , 3-4A, etc. Dar passtrough cate altele stiu? Pentru mine a fost un sales point, impreuna cu dimensiunea acceptabila (si customizabila in functie de baterii), vv/vw rezonabil, si cam atat. Stiu ca daca sunt intr-o delegatie ii atarn un cablu usb de un adaptor de bricheta si fleorcai la el 500 km fara sa ma doara la mAh. La ~50 USD, daca ma scurma de LR Genny, mai curand mai iau un mecanic ieftin, rezolv si problema si tin si piticul preocupat de noi gadgeturi fericit permanent.
...cei doi centi ai mei ;)
Avatar utilizator
RaduRek
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:50 am
Localitate: Bucuresti

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de RaduRek »

Salve Marius...spune-mi si mie la ce Total puf ai ajuns cu el de cand il utilizezi ? Deasemenea valabil si pentru ceilalti utilizatori de eVic...
Mersi...pura curiozitate.
Vape From Rek @ Vapers Plus
Facebook-Vapers Plus ЯR
ЯR New Improvement of ET device
RENUNTĂ LA FUMAT... VAPÂND !
Last Conventional Cigar - 25.11.2009
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de Mar1o »

2378 cica... in combinatie cu iclear30 @ 1.5 ohm, de marti de la 14.00 cand l-am localizat la curier :)

LE: nu imi mai place de el, vapeaza prea mult. Din motivul asta am pe drum si un mecanic, un rsst si inca vreo doua dracii.
Jirri
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 20
Membru din: Mar Iul 02, 2013 2:51 pm

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de Jirri »

Nu am curaj sa ma uit la total puffs.
Scrie răspuns