eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de mariandex »

Salut , eram curios sa vad ce boster are evicul , ma gandeam ca poate chinezii au pus ceva mai de soi dar surpriza.... ati ghicit , acelasi boster folosit in mai toate jucarelele low cost , binecunoscutul TPS63020 care nu suporta decat max. 2A in configuratia cu bobina de 1microHenry , dar configuratia folosita de Evic e cea cu bobina de 1,5 microHenry si nu suporta decat 1,5A maxim . Pun o poza cu schema de baza a circuitului :

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Imagine

Imagine

Imagine


Si cateva poze cu coltul meu de lucru :


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
Avatar utilizator
Madalin
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Dum Iun 30, 2013 9:03 pm
Localitate: Sat Bucuresti

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de Madalin »

Super !!!
Daca-nteleg eu, Mariandex, vine de la Marian+Dexter nu :D ?
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de cristian »

Daca tot s-a reluat discutia si aici, o sa imi mai spun odata parerea (avand in vedere ca nu am aptitudinile lui Marian deci nu ma intereseaza ce are inauntru pentru ca nu inteleg oricum). Parerea ca utilizator:
1. Din nou se face comparatia cu pr..v...ri. Nici sa il scriu nu mai pot, ca unde intorci privirea, nu poti discuta decat prin comparatie cu "ALESUL". Gresit, deoarece un kit eVic este 170-180 de lei, pe cand "alesul" sare de 5x, 6x peste.
2. La acest pret, este dotat cu ce se poate dota un mod ca sa aiba acest pret. Aici nu discutam de piata din Romania care exagereaza de fiecare data (ca dovada si acum sunt reselleri care vand cu peste 300 lei kitul). Discutam de piata de unde provine si de unde se poate lua de catre oricine. Deci dotarea este foarte buna raportata la pret. Nu tre sa cari charger dupa tine. Aici bate toata piata.
3. Arata bine, orice s-ar spune, nu este maciuca si nici bastonul lui Gandalf, dar nici de dama nu e.
4. E fragil. Adica cum? Cine isi ia un mod intai il arunca pe jos si pe urma e multumit ca inca functioneaza? Orice mod, cu mici exceptii, daca e scapat pe jos, are de suferit. Macar ca raman urme daca nu apar fisuri. Si nu cred ca cine da bani pe un mod nu are grija de el.
5. Cine are de experimentat rezistente de 0.8 sau 5 ohmi, tre' sa caute in alta parte. Nu stiu cate dintre modurile low-end suporta, pe langa eVic. Deci nu se pune.
6. Nu e pentru profesionisti. E pentru mine, care am pretentii modeste, l-am luat ca sa "fumez" cu el, nu sa-l studiez. Adica sa fie peste eGo.
7. Faptul ca are un soft, e super. Poti vedea multe acolo, si daca nu iti place ca tragi 1000 pufuri/zi, nu e el vinovat. Dar e bine sa stii. Eu am o medie de 300/zi, iar fecioru-meu 150. Deja vad o problema - la mine.
8. E passthrough. Care mai are passthrough? Poate "Alesul", ca eu nu am si nu stiu....
9. Bateria se consuma in functie de utilizator: setari atomizor, numar de pufuri si ce-or mai fi. Pe mine una de 650 mah eGo 510 ma tine toata ziua. Deci eVicul... fara numar.
10. Si peste toate: Imi place!

Stima!
Jirri
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 20
Membru din: Mar Iul 02, 2013 2:51 pm

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de Jirri »

Punctul 10 este cel care ofera intr-adevar greutate intregii argumentatii.
Vapatul este un alt domeniu in care se aplica "frumusetea este in ochii privitorului"
Probabil un fan al "Alesului" ar fi gasit contraargumente la fiecare punct.
Nu sunt unul din acestia. Pana la urma important este sa-si faca treaba pentru care au fost cumparate (am zis cumparate nu construite).
Daca poate aduce un oarece plus in calitatea vapatului... e OK.
End the rest is marketing
mirevaly
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 240
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 8:49 pm
Localitate: TIMISOARA

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de mirevaly »

Eu il am pe "Ales", dar si eVic si sincer eVic-ul i-mi place. Nu ma intrebati de ce, ca nu stiu, dar i-mi place. :D Nu neg ca provarii merge brici si cu toate acestea m-am gandit sa-l vand de cateva ori pana acuma, dar la eVic, la cat costa nici nu merita sa-l vand. I-si face treaba si atat. Dintre toate nebuniile pe care le-am cumparat pana acuma cel mai mult folosesc nova v2, evic-ul si bateriutele mici. Unde mai pui ca, atunci cand faci o rezistenta e suficient sa o infiletezi pe eVic si sti cat are, Fara sa butonezi pana lesini. :lol:
Imagine
Imagine
NU MAI FUMEZ DIN 25.03.2011
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de cristian »

mirevaly scrie:Eu il am pe "Ales", dar si eVic si sincer eVic-ul i-mi place. Nu ma intrebati de ce, ca nu stiu, dar i-mi place. :D Nu neg ca provarii merge brici si cu toate acestea m-am gandit sa-l vand de cateva ori pana acuma, dar la eVic, la cat costa nici nu merita sa-l vand. I-si face treaba si atat. Dintre toate nebuniile pe care le-am cumparat pana acuma cel mai mult folosesc nova v2, evic-ul si bateriutele mici. Unde mai pui ca, atunci cand faci o rezistenta e suficient sa o infiletezi pe eVic si sti cat are, Fara sa butonezi pana lesini. :lol:
+ 1
Acum, ca sa nu fiu inteles gresit - nu de voi, asta e clar :), ci de altii - NU am nimic cu "ALESUL". Ba din contra, e ca si cum ti-ai lua Mercedes (sa zicem). Dar pe mine vapatul ma ajuta sa nu mai fumez, si atat, vad doar partea practica. Ca si cum mi-as lua o masina hibrid, o Toyota sa zicem, din ratiuni de navetist "care este" - adica eu.
Daca as fi pasionat sau as face un hobby din asta, probabil ca as fi luat p..v..ri din prima, si mertzan din a doua.
Nu e vorba de posibilitati, ci de necesitati.

Va salut cu prietenie!

PS Vorbeam cu un prieten, de aici, cunoscut de voi toti (dar nu zic cine, na), si il intreb ce ma sfatuieste sa iau - de moduri vorbind. Nu am primit un raspuns satisfacator, atunci i-am zis ca umbla cu geanta de moduri dupa el si nu-i in stare sa zica care e mai bun, indiferent de pret, stie ca nu sunt chitra si dau cat trebuie daca face. Stiti ce mi-a raspuns?
- Ce sa fac, mie imi plac toate....

Nota 10 pentru el! si pentru pasiunea lui...
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de Mar1o »

Si mie imi place. Si pentru ca poate, am tras rapid un export in excel.... wow. 678 puf-uri ieri. Acolo se duc miliamperii aia multi. O sa iau si un mod mecanic, macar sa nu mai stiu :)
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de mariandex »

Madalin scrie:Super !!!
Daca-nteleg eu, Mariandex, vine de la Marian+Dexter nu :D ?

Exact :D

HAPPY VAPING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de Midnight Caller »

Marian, stau si ma gandesc daca umblam la bobinuta charge-pump-ului ala si la condensator... nu putem sa-l impingem oleaca mai "sus" ? Nu stiu la ce frecventa lucreaza booster-ul, daca are oscilator intern sau extern, dar trebuie sa-l putem gadila sa iasa ceva mai bun ;)
Nu prea inteleg eu ce-i cu "Power Good Output", dar nu vad niciun pin de control legat de tensiunea de iesire...
Jirri
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 20
Membru din: Mar Iul 02, 2013 2:51 pm

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de Jirri »

Mar1o scrie:Si mie imi place. Si pentru ca poate, am tras rapid un export in excel.... wow. 678 puf-uri ieri. Acolo se duc miliamperii aia multi. O sa iau si un mod mecanic, macar sa nu mai stiu :)
Avand de ales intre evic si "alesul"... am ales un bottom feeder pur mecanic.
In ultima instanta o baterie, un atomizor, doua fire si baga nicotina frate...
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de cristian »

Ma tenta si pe mine un botfeed, dar sincer nu imi place genul asta de moduri ca forma. Numai de forma e vorba, nu de altceva.
Sincer, imi plac multe moduri, si majoritatea au ceea ce imi trebuie mie, dar incerc - si reusesc, sa raman la partea practica, adica sa nu bag banii intr-o colectie care in scurt timp va ajunge la bazar. Deci un eVic si un Vamo in familie, eu si baiatul meu, sunt ok.
Probabil ca orgoliul masculin ma va face sa iau si un "mertzan", dar parca nu "alesul", as merge pe un Precise cu/fara kick, sau un hibrid Siver Dog.
http://shop.vaperev.com/devices/hybrid/ ... og-v2.html
Am luat legatura cu cei de la vaperev, si mi-au raspuns asa:

Good Afternoon Cristian,

We ship to most almost all countries worldwide but have not shipped to Romania before. We are not familiar with e-cig regulations within your country, however, if it is legal for us to ship juices to you, then we do not have any problems doing so. Unfortunately we do not accept PayPal or Western Union and only take cash, Visa, MasterCard, Discover or American Express for payment. Cost of shipping is based on the amount of items you plan on purchasing and total weight of items being shipped. Should you have any further questions, please let us know so that we may better assist you. Thank you for your business and have a great day.

Best Regards,

Vape Rev Team


On Wed, Jul 3, 2013 at 1:05 PM, Cristian Galateanu wrote:
Dear Sir,
Please let me know if you delivered items to Romania. If the answer is yes, please send me the following informations:
- your company accept PayPal?
- shipping cost

Thanks in advance,

Cristian
Stk3000
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Joi Iul 04, 2013 9:31 am
Localitate: Drumul Taberei

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de Stk3000 »

ceea ce unii nu inteleg, si na asta o sa fie ultimul meu comment de genu asta, e ca evic>provari.

Da, la calitate/pret. Vreau sa vad unul care imi spune ca evic-ul e de 3 (trei) ori mai prost decat provari-ul. Daca taicatu e director iti iei provari. Daca nu, iti iei evic, oricum functioneaza amandoua.
Jirri
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 20
Membru din: Mar Iul 02, 2013 2:51 pm

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de Jirri »

cristiangalateanu scrie:Ma tenta si pe mine un botfeed, dar sincer nu imi place genul asta de moduri ca forma. Numai de forma e vorba, nu de altceva.
Sincer, imi plac multe moduri, si majoritatea au ceea ce imi trebuie mie, dar incerc - si reusesc, sa raman la partea practica, adica sa nu bag banii intr-o colectie care in scurt timp va ajunge la bazar. Deci un eVic si un Vamo in familie, eu si baiatul meu, sunt ok.
Probabil ca orgoliul masculin ma va face sa iau si un "mertzan", dar parca nu "alesul", as merge pe un Precise cu/fara kick, sau un hibrid Siver Dog.
http://shop.vaperev.com/devices/hybrid/ ... og-v2.html
Am luat legatura cu cei de la vaperev, si mi-au raspuns asa:

Good Afternoon Cristian,

We ship to most almost all countries worldwide but have not shipped to Romania before. We are not familiar with e-cig regulations within your country, however, if it is legal for us to ship juices to you, then we do not have any problems doing so. Unfortunately we do not accept PayPal or Western Union and only take cash, Visa, MasterCard, Discover or American Express for payment. Cost of shipping is based on the amount of items you plan on purchasing and total weight of items being shipped. Should you have any further questions, please let us know so that we may better assist you. Thank you for your business and have a great day.

Best Regards,

Vape Rev Team


On Wed, Jul 3, 2013 at 1:05 PM, Cristian Galateanu wrote:
Dear Sir,
Please let me know if you delivered items to Romania. If the answer is yes, please send me the following informations:
- your company accept PayPal?
- shipping cost

Thanks in advance,

Cristian


Arata foarte bine hibridul. Delicat si cu personalitate. Totusi nu te-ai gandit la un Nova? Parca un pic mai putin "distins" decat Silver Dog-ul, dar in mod sigur cu performante foarte bune si lucrat extraordinar. Iar raportul calitate pret este imbatabil. Este exact ce-i trebuie unui vaper. Un atomizor de top si o baterie.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de cristian »

Interesant ce zici. Poti sa imi dai un link ca sa vad exact la ce faci referire?
Apropos de cainele de argint, costul e mare, adevarat, dar am vazut ca gravura e scumpa si mai ales faptul ca sunt in serie mica. Iar pentru americani, un 300 koko nu e mare lucru, ca nu-si iau cate unul pe luna.

Numai bine!

Uite-te putin aici, merita. 1000, 2000, samd
http://shop.vaperev.com/ottocarter.html

Si incercati sa deschideti meniul la "rebuildables", unde apar toate numele mari (svoemesto, atmistique... si unul cunoscut noua, o fi el?)
Jirri
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 20
Membru din: Mar Iul 02, 2013 2:51 pm

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de Jirri »

O fi.... Desi cred ca putem sa-l intrebam direct.
Despre Nova le face CipCig. Nu stiu in ce conditii le mai face acum (ca s-o fi saturat de cate i s-au spus).
Contacteaza-l sau uita-te pe bazar ca mai apar din cand in cand la vanzare.
Scrie răspuns