eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Scrie răspuns
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de slavyk »

Aștept o comparație pertinentă și obiectivă între DNA și jafurile astea de la Joyetech... În orice caz, un mod care nu oferă suport software și telemetrie, pentru mine, nu mai reprezintă nici un interes. Oare m-am „plafonat” eu?!
P.S. Oare ar avea sens de tradus în limba română NFE?!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de cristian »

Sigur eu nu am cum sa dau aceste informatii, RX 2/3 nu are cip DNA. Dar nu ma deranjeaza (inca), probabil pentru ca nu stiu cum e sa ai chip DNA. :)
"Designed in conjunction with Wismec and Joyetech, the chipset features an equally powerful 200W maximum output, with full temperature control that is compatible with Ni200 Nickel, Titanium, and Stainless Steel heating materials. This chipset is also upgradeable via firmware upgrades, giving it the ceiling for future improvements in output technology. Building upon the smash hit predecessor, the Wismec Reuleaux RX2/3 Box Mod by Jay Bo Designs maintains the revolutionary design and chassis of the original while implementing an equally powerful chipset, creating a device that cuts no corners while being offered at an astounding price point."

Trebuie sa asteptam opinia cuiva care le are pe amandoua. Stiu eu pe cineva....

Imagine

Numai bine!
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de slavyk »

Să-l folosești cu plăcere, Cristian!
Bineînțeles că rx-urile nu au chip DNA :) Mă gîndeam la cineva care are mod cu DNA.
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de Mar1o »

ca sa fie "obiectiva si pertinenta" ar trebui cumva stabilite niste criterii verificabile dpdv tehnic - gen oscilloscoape si alte povesti - altfel e orice altceva numai obiectiv si pertinent nu.

on topic - ma joc de jumatate de ora cu arcticfox pe muncitul vtc mini pe care nu l-am mai folosit de vreo 5 luni... e un mare pas in fata raportat la fw clasic Joyetech. Deja faptul ca se pot importa profile steamengine e o mare realizare. In rest, doar subiectiv - imi place cum merge raportat la vechiul soft Joyetech.
Evident e mai DNA-style acum, dar pana la proba contrarie asta ramane - un soft foarte bun pe HW Joyetech. Nu cred ca Evolv sau Yihi vor pierde adepti pe motiv de Arctic fox, decat pe cei care-si doresc musai ceas pe mod.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de HORATUCU »

slavyk scrie:Mă gîndeam la cineva care are mod cu DNA.
Ma simt cu musca pe caciula.
Nu sunt insa intr-o perioada fasta pentru cercetare. Promit ca in cateva zile sa revin cu o parere personala. :fft
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de cristian »

slavyk scrie:Să-l folosești cu plăcere, Cristian!
Bineînțeles că rx-urile nu au chip DNA :) Mă gîndeam la cineva care are mod cu DNA.
1. Multumesc :)
2. Nici nu m-am indoit ca stiai, problema mea era alta: eu nu stiam ce chipset are rx. Stiam ca nu are DNA, dar atat. Si uite asa m-am procopsit cu citatul ala luat de aici.

Peste tot unde am citit se vorbeste numai despre JayBo si design-ul modului, despre chipset nu gaseam nimic.

Si eu sunt curios de parerea cuiva care are ambele variante si nu neaparat la modul stiintific, macar la modul de "parere de utilizator".

In rest numai de bine!
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de Mar1o »

cristian scrie:
slavyk scrie:Să-l folosești cu plăcere, Cristian!
Bineînțeles că rx-urile nu au chip DNA :) Mă gîndeam la cineva care are mod cu DNA.
1. Multumesc :)
2. Nici nu m-am indoit ca stiai, problema mea era alta: eu nu stiam ce chipset are rx. Stiam ca nu are DNA, dar atat. Si uite asa m-am procopsit cu citatul ala luat de aici.

Peste tot unde am citit se vorbeste numai despre JayBo si design-ul modului, despre chipset nu gaseam nimic.

Si eu sunt curios de parerea cuiva care are ambele variante si nu neaparat la modul stiintific, macar la modul de "parere de utilizator".

In rest numai de bine!
Cristi, la modul "părere de utilizator" o rezolvam :)
După ce pui arctic pe rx...



Sent from my HUAWEI NXT-L29 using Tapatalk
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de cristian »

Marius, tre'sa imi iau inima in dinti si s-o fac si pe asta. Am cautat pe net sa vad daca au avut probleme cu rx in timpul sau dupa upgrade, nu am gasit mare lucru.
Pana una alta merge bine in TCR si l-am lasat asa... Dar o fac eu intr-o seara si pe asta, fie ce-o fi.
Probabil ca daca e un upgrade nereusit, o sa incerc sa ma intorc la versiunea lui de soft. Daca s-o putea... :?

Ce ma bucura pentru moment este ca s-a redus semnificativ consumul acumulatorilor (ceea ce era de banuit, nu e vreo descoperire). Vapez de dimineata si mai am 80%. Pe serpent momentan, cu clapton SS.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de cristian »

E 15:51

Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de cristian »

18:41
Imagine

Si gata, nu va mai stresez.

Revin la evic in topicul asta. Scuze de off.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de HORATUCU »

Am facut o groaza de incercari, ca mi-a crescut nivelul de nicotina la 500%.Ametit cum sunt acum, va pun datele cele mai concludente ale incercarilor. Din pacate nu am osciloscoape, asa ca luati-o ca analiza obiectiva totusi, intrucat va invit pe voi la analiza pe baza imaginilor care fac cat 1000 de cuvinte.
Date de intrare:
- Moduri: SDNA 75W si EVIC VTC 75 W
- Atomizor unic folosit OBS Engine.
- 2 rezistente din SS304, sarma luata de la ZIVIPF. Rezistenta totala- 0.49 Ω.
- Putere selectata 23 W cu prehit la 40 W ( 1.5 sec)
- Temperatura setata 220 si 230 C
- Acumulatori Samsung INR18650-25R 3.6V 2500mAh
Date de iesire:
- Setare in TC SDNA:
Imagine
- Setare TC (TFR) Evic:
Imagine
Setare in Power SDNA:
Imagine
Setare in Power Evic:
Imagine

Deocamdata ma abtin de la pareri, singura si care sare in ochi, este ca in mod Power, la DNA nu prea merge prehitul. Oricat am incercat de-a lungul folosirii DNA-ului, cu diferite sarme, setari, nu merge. La mine. Poate altii ati reusit, caz in care va rog sa postati cum.
A 2-a parere personala este ca Artic fox este mult mai usor de setat, mai prietenos. Setari clare si la obiect. La Escribe trebuie sa faci artificii cu suprascriere la rezistenta ca sa poata fi setat prehitul.
Veniti va rog cu analiza voastra si spuneti-mi ce drac sa mai fac sa fie edificator pe deplin.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de Mar1o »

in mod Power DNA nu face preheat. Gresesc sau s-a mai discutat?
Poate fi cumva pacalit cu o curba pentru kanthal, dar de ce ti-ai dori sa faci asta?
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de cristian »

Gata.
ArcticFox.

Imagine

Cred ca ar trebui un topic despre soft. DNA si ArcticFox. Separat.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de cristian »

Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: eVic - "bine ca esti tu mai destept ca mine"

Mesaj de cristian »

Revin cu o intrebare.
Am intalnit de vreo 2 ori mesajul TCR error. Daca stiti de unde se trage problema, astept un feedback.
Eu inclin sa cred ca de la sarma. Mesajul a aparut si in mod TCR si in TC SS (acelasi atty).
Am trecut optiunea chktcr pe off si nu mai e problema, dar asta nu e o rezolvare.
Scrie răspuns