Cote top cap mod vamo

cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Cote top cap mod vamo

Mesaj de cristian »

Am o rugaminte la voi.
Daca a desfacut cineva un vamo sau are top capul (cel cu filetele pentru atty) la indemana, poate sa imi zica cotele exterioare?
Ma intereseaza in special partea inferioara a topcapului, cea care intra in body prin presare, ca sa pot sa comand alt topcap care sa intre la fel de fest in body.

Stima!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de cristian »

Am gasit ceva interesant pentru problema mea, care poate deveni si a altora :)
Cum se poate repara top capul cu doua adaptoare.

http://www.planetofthevapes.co.uk/forum ... Connection
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de cristian »

Am extras cateva imagini pentru cine nu are timp sau chef sa citeasca linkul.

Asa arata desfacut in bucati topcapul:

ImagineImagineImagine

Si cu ajutorul unui conector 510 to ego de 5 lei + o piulita, mai trebuie doar piesa galbena care trebuie sa o faca cineva care are cu ce:

Imagine

Cam asta ar fi, sper sa o rezolv asa. Va tin la curent...

Stima!
Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de s7ar »

Nu se vad pozele !
Dvs. le puteti vedea pentru ca aveti cont pe acel forum ( planet of the vapes ), unde sunt gazduite imaginile.
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de cristian »

ok, le pun din nou...
Nu mi-am dat seama.

primele poze


ImagineImagineImagine

poza cu cotele discului

Imagine

Vamo meu desfacut
Imagine

Cota vamo meu la partea inferioara top cap (cea care intra in corp) direct pe subler:

Imagine


Inca odata scuze!

Seara buna.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de slavyk »

Nu am Vamo dar ma uit la pozele urcate de tine si intreb: toate piesele sunt fixate fara filete?!! Daca e asa, atunci rezolvarea problemei tale poate fi letconul, fludorul si un decapant eficient! Adica trebuie, intr-un mod oarecare, sa refaci ajustajele dintre piese.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de cristian »

Nu sunt filete decat intre segmentele inferioare care fac trecerea de la 350 la 650.
Dar problema nu este jocul intre piese, ca e teapan fixat. Este filetul de la conectorul 510 care s-a deteriorat din cauze mecanice - scapari repetate pe jos cu nautilusul pe el.
Deci trebuie sa schimb conectorul.

Nu e greu, dar n-am ce imi trebuie in Galati....
hover
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 50
Membru din: Mie Oct 09, 2013 12:28 am
Localitate: Constanta

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de hover »

La tine nu mai prinde deloc pe filet,nici macar in partea de jos ?
Daca inca mai prinde filetul incearca cu asta 510 Airflow Controller (control aer tip 510) si cu 17 lei ai scapat de modificari.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de slavyk »

cristian scrie:Nu sunt filete decat intre segmentele inferioare care fac trecerea de la 350 la 650.
Dar problema nu este jocul intre piese, ca e teapan fixat. Este filetul de la conectorul 510 care s-a deteriorat din cauze mecanice - scapari repetate pe jos cu nautilusul pe el.
Deci trebuie sa schimb conectorul.

Nu e greu, dar n-am ce imi trebuie in Galati....
Aha... Acum am inteles. Exact ce am patit eu cu evicul. Un conector de baterie 510 nu ai prin "cutia cu maimute"? Uite ce mi-a iesit mie si asa e de vreo 3 luni...
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de cristian »

Super tare!!!

Cum ai facut nu te intreb... poate imi zici tu cand o sa ai chef :)

Imi place, serios. Si am baterii destule de la care pot scoate piese.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de cristian »

hover scrie:La tine nu mai prinde deloc pe filet,nici macar in partea de jos ?
Daca inca mai prinde filetul incearca cu asta 510 Airflow Controller (control aer tip 510) si cu 17 lei ai scapat de modificari.
Am incercat sa iau si varianta asta in calcul, prima, ca era cea mai simpla si scapam, dar cel putin nautilusul nu mai prinde nici macar o tura. Smokul sta cu ceva chin dar invelesc filetul cu banda de teflon (ca la calorifer :)) si ma descurc. La nautilus nu merge smecheria ca trage aer prin baza si se astupa orificiul.
Revenind la air flow controler, nu stiu ce sa fac daca il comand, ca daca nu prinde deloc pe filet am pus-o.

Filetele de la atty sunt ok, lea-m probat pe alte baterii si se strang brici, e numai de la conectorul din vamo.

Multumesc tuturor.

PS acum o sa zicem in cor ca vamo e prost. Dar credeti-ma, prostul am fost eu ca n-am avut grija de el si l-am dat pe jos cu nautilusul infiletat in vamo, ambele grele ca naiba si prinse in cacatelul ala de 510... :mrgreen:
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de cristian »

Azi sau cel tarziu maine fac comanda de un vamo V5, si asta ramane sa fie folosit pe filetul ego cu atty ego.
M-am gandit si la 32 usd cat e unul nou nu merita reparat, mai ales ca e functional totul cu exceptia conectorului 510.

Asa ca ramane sa vi-l arat pe ala nou cand va ajunge la mine. :))

http://www.fasttech.com/products/0/1000 ... te-battery

Toate cele bune!
Avatar utilizator
dan1978
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: Mar Iul 09, 2013 10:47 am

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de dan1978 »

Gasesti si mai ieftin http://www.fasttech.com/products/0/1000 ... te-battery" onclick="window.open(this.href);return false;
Imagine Din 15-02-2011Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de cristian »

Comanda a fost facuta acum 1 minut.
Asteptam si prin decembrie trebuie sa apara.

Ma simt dator cu o explicatie. Vamo e un mod bun si rezistent. Butoanele functioneaza impecabil, screenul e mare si usor de citit, baga watti la greu si peste toate astea costa in jurul a 30 usd.
Faptul ca eu am problema cu mufa 510 nu este un defect sistemic nici pe departe, va poate confirma oricine are un vamo.
Problema mea vine de la faptul ca l-am scapat de mai multe ori pe ciment sau gresie cu un atty (nautilus) greu montat pe mod. Si poate nici asta nu ar fi fost cine stie ce daca as fi infiletat atty pana la capat. Eu am prostul obicei ca sa nu duc filetul pana la capat, obicei ramas de la bateriile ego unde daca infiletai strans se ducea pastila de + in interior si pierdeai contactul. Dar la vamo problema asta nu exista, asa ca strangerea trebuie facuta serios, astfel incat sa nu ramana nici o posibilitate de joc intre filetele atty-mod.
Luati-o ca pe un sfat, si nu dati vina pe mod :)
dan1978 scrie:Gasesti si mai ieftin http://www.fasttech.com/products/0/1000 ... te-battery" onclick="window.open(this.href);return false;
Asta e cromat, am deja unul, cel comandat de mine e SS.

Inca odata numai bine!
hover
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 50
Membru din: Mie Oct 09, 2013 12:28 am
Localitate: Constanta

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de hover »

Slavick poate ne expici cum ai procedat cu schimbarea filetului !
Suntem multi posesori care mai devreme sau mai tarziu vom avea problema asta.
Eu citisem de problema respectiva si am pus din prima saptamana un 510 Airflow Controller ptr protejarea filetelor,dar la cazaturi multiple tot o sa cedeze.
Cristian daca faci schimbarea da si tu detalii !
Scrie răspuns