Cote top cap mod vamo

cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de cristian »

Bineinteles, o sa fac un rezumat cu rezultatul si modul de realizare.
Dar intai sa fac modificarea, sa testez, apoi discutam. Daca ce gandesc eu se va realiza asa cum trebuie, din acel moment mufa devine schimbabila cu minim de efort si cu costuri de 7 lei cat e un adaptor. La acest moment mufa e fixa, dar o rezolvam :)
Putintica rabdare. Mai am nevoie de o piulita M7x0,5 si ii dau drumul.
hover
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 50
Membru din: Mie Oct 09, 2013 12:28 am
Localitate: Constanta

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de hover »

Multa bafta si nu uita sa faci si ceva poze .
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de cristian »

Sa fie!
Nu uit de poze cu siguranta.

Numai bine!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de cristian »

Cum ziceam unui coleg, am raparat vamo. Si orice improvizatie ramane permanenta, nu? M-a costat 5 lei, un adaptor 510 to 510 si 10 minute de privit la Cezar de la Vapez :clap:
Si asa a ramas, ca oricum a venit in tara vamo v5 nou nout.
O sa incarc o poza mai tarziu, acum am semnal slab si nu vrea.
Iote ca a mers... E la 90 grade, asta e :thumbup:

Imagine
hover
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 50
Membru din: Mie Oct 09, 2013 12:28 am
Localitate: Constanta

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de hover »

Trebuia salvat !
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de alexgogo-VA »

Arata bine, imi place cat de bine se "pupa" attyul cu mod-ul.
Serios acum, daca tie iti place si te multumeste, nu conteaza ce parere am eu!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de cristian »

Alex, gresesti:
1. Parerea ta conteaza pentru mine.
2. Aici nu e vorba de estetica, nici mie nu imi place, dar e functional si nu merita sa investesc ca nu e vreo "piesa". E un vamo si isi face treaba.
3. Vine v5 in cateva zile, si asta ramane de luat la pescuit.
4. Mai vine si astro, si taifun, alea sper sa se pupe.
5. Cand placerea vapatului in ceea ce ma priveste va trece si in zona esteticului, probabil voi investi in ceva opere arta, dar inca nu am ajuns la nivelul asta, sunt la inceput si am realizat ceea ce am dorit: m-am lasat de fumat la propriu, dupa 35 ani de tigari.

Pana la urma vamo... e un vamo si atat.

Nu stiu de ce am simtit ca tre sa scriu astea, dar intelegi tu :wave:

Stima!
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de alexgogo-VA »

Da man, d-aia ti-am si spus ca important e sa isi faca treaba. Cand m-am apucat eu de vapat prietenii mei vapau din disposable. 4 ani mai tarziu, m-am intalnit cu un om, eu aveam la mine provari+carto tank; clona ggts+magoo si un vmax+eternity, el avea disposable.

Pana la urma (si te rog frumos sa nu ma ierti daca te supar cu chestia asta insa e o realitate) pentru mine electronica este SI un accesoriu.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de cristian »

alexgogo scrie: Pana la urma (si te rog frumos sa nu ma ierti daca te supar cu chestia asta insa e o realitate) pentru mine electronica este SI un accesoriu.
Sa ma superi? Pai ce ar fi de suparat aici, ca eu nu vad nimic. Doi oameni si doua opinii, asta e ceva normal ca doar nu suntem clone :D

Numai bine!
Avatar utilizator
vially01
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 31
Membru din: Vin Iul 26, 2013 1:11 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de vially01 »

Aceeasi problema o intampin si eu, dar pana sa incep sa disper si sa ma gandesc la reparatii complexe, am rezolvat-o batraneste :idea: cu o bucatica de servetel aplicata pe jumatatea de filet care nu obstructioneaza aerisirea aty/clearo si infiletat din nou. S-a intepenit pe mod, nu mai joaca.
Asta ar fi o solutie rapida la problema, bineinteles nu dureaza o vesnicie...dar daca mai adaugam si un airflow controller cu servetel pe care nu-l mai dam jos, cred ca problema e rezolvata pentru o perioada indelungata :D
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de cristian »

Am avut si eu intentia sa fac reparatia cu AF controller, dar cand l-am vazut la stand, mi s-a parut atat de fragil incat am renuntat si am apelat la 510 to 510 insurubat teapan.
Oricum dupa ce incep sa trag din vamo 5 si-l trag pe dreapta pe asta, ma apuc serios sa il repar.
Demontarea este simpla, dupa ce se scoate top capul, la partea inferioara este un disc care sustine conectorul.
Am de gand sa scot discul, tai conectorul vechi si il inlocuiesc cu un adaptor 510 to ego. Dupa ce trec adaptorul prin disc, il fixez du saibe si piulita la partea inferioara.
Imi lipseste doar piulita, dar o voi fabrica dintr-un cap de baterie ego vechi.

O sa vedem cand va fi gata. Sigur o sa arate cum trebuie, si costurile se ridica la fabuloasa suma de 5 lei :)))

Dar pana nu vine al doilea v5, stau cu asta.... Primul v5 e venit si folosit cu drag de baiatul meu. Asta e cand ai vaperi in familie, iti confisca sculele :clap:
Avatar utilizator
vially01
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 31
Membru din: Vin Iul 26, 2013 1:11 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de vially01 »

Am vazut ceva in pozele tale...dar ma gandesc ca acel adaptor 510 montat nu cumva va fi mai lung si automat si mai sensibil modul la o noua cazatura...si iar trebuie sa o iei de la capat, ideea e ca orice ai face asta e sensibilitatea lor daca nu te porti frumos cu ele si nu stiu daca se merita atata munca ....poate in van.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de cristian »

Acum da. Dar in varianta 510 ego nu, va fi exact ca originalul

Sent from my S500 using Tapatalk
Avatar utilizator
vially01
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 31
Membru din: Vin Iul 26, 2013 1:11 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de vially01 »

Atunci nu-mi rămâne decat să aștept să afisezi poze cu rezultatul după munca depusă şi ceva detalii să văd dacă mă risc şi eu la o operaţie de genul... :)
Baftă!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cote top cap mod vamo

Mesaj de cristian »

Da, m-as fi apucat de ceva timp, dar nu il am decat pe asta si nu pot sa incep sa il desfac ca nu am cu ce vapa. Evicul si v5 cum spuneam, sunt la baiatul meu la Bucuresti.
Eu astept acum un v5 si un caravela clona, ca sa am rezerva sa pot umbla la asta.
De iesit va iesi bine, te asigur, nu este o operatie complicata.
Dar probabil ca daca vrei sa scapi definitiv de probleme, un top cap de otel ar fi ok, Radu stie ce si cum.
Dar eu ma indoiesc ca nu il voi strica si pe ala de otel la cum le scap eu pe jos si de aia il fac eu, macar ma distrez :D
Scrie răspuns