Incepator

cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Incepator

Mesaj de cristian »

Ba e vina mea ca puteam sa ma exprim mai clar. Tot citind pe forurmurile de afara am luat expresiile astea.... :)
Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Re: Incepator

Mesaj de s7ar »

Eu iti recomand sa te duci intr-un magazin de specialitate si sa incerci cateva moduri si atomizoare !
Cu recomandari online si review-uri pe youtube nu ajungi nicaieri.
Pana nu pui mana pe mod si nu tragi din atomizor, nu stii ce cumperi !

P.S : Inca un sfat ! NU te arunca la ce zice baietelul de la magazin, decat daca iti place si tie !
Vanzatori au in general harul de a mai "pacali" clienti sa cumpere lucruri de care nu sunt chiar incantati, dar cand aud lucruri bune despre obiect din gura unui "expert" isi schimba parerea !

Vezi cum e, daca iti place cum arata, daca iti place cat e de mare / mic..

Bafta !
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Incepator

Mesaj de cristian »

+ 1
Asa e. Dar la magazin nu stiu ce sanse are sa le incerce, dar macar sa le vada.
O intalnire cu alti vaperi si vezi pe la ei ce au, tragi din ele si pleci transpirat de atata nicotina :lol:

Am si eu o rugaminte la tine. Pune-ti la profil locatia, nici nu stiu de unde esti si te trimit la intalniri :(
Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Re: Incepator

Mesaj de s7ar »

cristian scrie:+ 1
Asa e. Dar la magazin nu stiu ce sanse are sa le incerce, dar macar sa le vada.
O intalnire cu alti vaperi si vezi pe la ei ce au, tragi din ele si pleci transpirat de atata nicotina :lol:

Am si eu o rugaminte la tine. Pune-ti la profil locatia, nici nu stiu de unde esti si te trimit la intalniri :(

E bine sa culeaga si informatii despre produs de pe internet, pentru ca atunci cand se va duce la magazin va avea o idee despre ce vrea, si ii cere direct vanzatorului produsul dorit.
N-are cum sa nu i-l ofere spre a-l testa 2 minute in fata tejghelei. Doar nu fuge cu el..
Bine, am patit si eu ca vanzatorul sa nu ma lase sa testez un produs, dar m-am dus in alt magazin si s-a rezolvat..


L.E :
@daahak, cum a spus si cristian, completeaza informatiile de la profil.
Ti-as fi recomandat si eu cateva magazine de specialitate, unde poti testa produsele linistit !
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
Avatar utilizator
Daddy
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 112
Membru din: Dum Sep 08, 2013 10:11 pm
Localitate: Bacau

Re: Incepator

Mesaj de Daddy »

s7ar scrie:
cristian scrie:+ 1

L.E :
@daahak, cum a spus si cristian, completeaza informatiile de la profil.
Ti-as fi recomandat si eu cateva magazine de specialitate, unde poti testa produsele linistit !
Da pe la Bacau sau Piatra Neamt stiti vreun magazin mai de doamne ajuta ? ca eu nu am cum sa le vad live.
Avatar utilizator
Don Giovani69
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 107
Membru din: Dum Sep 15, 2013 12:47 pm
Localitate: Roman

Re: Incepator

Mesaj de Don Giovani69 »

Daddy scrie:
s7ar scrie:
cristian scrie:+ 1

Da pe la Bacau sau Piatra Neamt stiti vreun magazin mai de doamne ajuta ? ca eu nu am cum sa le vad live.
Salut!
Nu cred ca exista un magazin de profil in zona noastra.

Iar pentru cei care nu au unde si cum testa produsele, nu raman decat 2 variante:
- te deplasezi intr-o localitate unde gasesti asa ceva,dar...
- te informezi de pe net,citesti,vezi review-uri cat mai multe,ceri parerea celor care utilizeaza ,etc.
Dupa o perioada de acumulat cunostinte,in capul meu era un haos total: pana la urma ce cumpar,ca si asta e bun,ala arata bine,celalalt cica functioneaza ok,etc.
La un moment dat,te plictisesti de cautat si-ti spui : gata,m-am hotarat,imi cumpar x dispozitiv.
OK,cauti la Bazar sa cumperi mai ieftin dar SH,daca stai prost cu banii (asa ca mine) sau nou,dintr-un magazin on-line si/sau alte surse.
EU am cumparat in ambele moduri,dar am luat-o o data cu un AGA T 2 defect si modificat.
Riscurile sunt prezente cand cumperi on-line si nu vezi/testezi produsul pe viu.

Bafta!
Dumnezeu le-a dat oamenilor doar tutunul, ei au facut tigara cu mana lor!
Theo Mihai
Avatar utilizator
Daddy
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 112
Membru din: Dum Sep 08, 2013 10:11 pm
Localitate: Bacau

Re: Incepator

Mesaj de Daddy »

Don Giovani69 scrie: La un moment dat,te plictisesti de cautat si-ti spui : gata,m-am hotarat,imi cumpar x dispozitiv.
Bafta!
Am spus asta de prea multe ori, si deja bugetul meu a explodat.
marinicha
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 5
Membru din: Mar Iul 15, 2014 7:44 pm
Localitate: Tulcea

Re: Incepator

Mesaj de marinicha »

cum afecteaza wattii aroma/rezistenta etc?
Gigi43
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Vin Mai 23, 2014 12:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Incepator

Mesaj de Gigi43 »

Salut.
In primul rand se alimenteaza o rezistenta cu o tensiune, in urma acestui fapt rezulta un curent consumat (amperi) si o
energie degajata (joule) masurata in wati (putere)
In domeniul nostru al vapatului, modurile electronice pot avea voltaj sau (si) wataj reglabil.
Sper ca nu spun prostii :)
Watajul creste in acelasi timp cu cresterea tensiunii aplicate,(si vice versa) in consecinta rezistenta se inroseste mai tare si mai repede.
O inrosire prea rapida sau prea lenta a rezistentei poate sa afecteze aroma, deoarece vaporizarea lichidului este prea rapida sau prea lenta in functie de caz.
Important in acest context este si tipul lichidului ca si continut al bazei (vg, pg, vpg + apa)
Un alt factor este alimentarea rezistentei cu lichid, si anume:
- alimentare slaba in raport cu inrosire rapida = gust de ars
- supraalimentare = gust iute sau....(nu ma pot exprima prea mult pentru ca nu am patit des)
In linii mari cam asta este.
Mai sunt si altele dar intram in despicarea firului de par in patru, si eu nu am microscop :)
tottenkopfheitten
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 17
Membru din: Mie Aug 06, 2014 9:16 am

Re: Incepator

Mesaj de tottenkopfheitten »

daahak scrie:Salut. Am si eu nevoie de un sfat. Caut sa imi cumpar un mod si nu stiu ce sa aleg. m-ar ajuta niste pareri. ce imi recomandati? vinde cineva asa ceva pe aici? (scuze daca subiectul a fost deja discutat)
nemesis
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Incepator

Mesaj de mariandex »

Tottenkopfheitten , ce iti e si cu bazarul asta , deabia astept sa vad ce vrei sa vinzi .......... un record ! 17 posturi scrise in 23 de minute ....... :D , primul post 18:13 - ultimul post 18:36 .
Hai , inca un pic mai ai trei posturi ... :D .

HAPPY VAPING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
Avatar utilizator
BRK666
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 25
Membru din: Mar Apr 01, 2014 12:35 am

Re: Incepator

Mesaj de BRK666 »

mariandex scrie:Tottenkopfheitten , ce iti e si cu bazarul asta , deabia astept sa vad ce vrei sa vinzi .......... un record ! 17 posturi scrise in 23 de minute ....... :D , primul post 18:13 - ultimul post 18:36 .
Hai , inca un pic mai ai trei posturi ... :D .

HAPPY VAPING !
O să-l iau puţin în bâză când o să posteze acolo [WINKING FACE]...

Sent from my Nexus 5
Scrie răspuns