Moduri Mecanice vs. Moduri cu Electronica

Scrie răspuns
alexparazit

Re: Moduri Mecanice vs. Moduri cu Electronica

Mesaj de alexparazit »

http://www.vaporwall.com/forum/viewtopi ... &start=300" onclick="window.open(this.href);return false; e o lista deschisa pe vw ...cat tre sa astepti ..nu stiu si nu ma interesat. imi place dar m-am saturat de liste si pre-sale-uri :twisted:
alexparazit

Re: Moduri Mecanice vs. Moduri cu Electronica

Mesaj de alexparazit »

gonzales89 scrie: Daca ar fi sa mai dau niste bani gramada pe inca un vW, atunci asta ar fi alegerea (in nici un caz Provari sau cel de 500€ de la mark bugs, pomenit de Alex)

Imagine

http://www.forum-ecigarette.com/les-mod ... 95182.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Asta daca pana atunci nu voi considera ca de banii aia ar fi mult mai utila o bicicleta :mrgreen:

Cheers,
gonzales89
am inceput sa ma interesez de elevator asta: deci, au fost facute 100 bucati ,care s-au dat pe baza de pre-order in cateva ore. acum seria a 2-a nu se stie cand va fi si cate unitati vor fi disponibile ,cert este ca oamenii au inceput sa-si puna numele pe o lista in speranta ca vor prinde un loc :roll: ...wizard-ul la ai sai 400euri e '' out of stock'' cum era de asteptat
deci , nu banii sant pe locul 1. degeaba ai bani daca nu ai ce cumpara cu ei :twisted:

edit: cine vrea si poate are o sansa maine:
Now if you are convinced after reading all of the above and already imagine yourself enjoying the magic of the Wizard EVOLVED, here are some operational details for your upcoming purchase:
- PLACE: Wizard EVOLVED will be available for you on our website http://markbugs.com" onclick="window.open(this.href);return false;
- TIME: Ordering starts Sunday August 25th 19:00 GMT (20:00 London / 22:00 Bucharest), you can also find the GMT clock on our website. All orders will be processed and shipped within 5 working days from placement.
- PRICE: EUR 399, including the PayPal fee and free shipping, delivery to be made via UPS.
Stk3000
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Joi Iul 04, 2013 9:31 am
Localitate: Drumul Taberei

Re: Moduri Mecanice vs. Moduri cu Electronica

Mesaj de Stk3000 »

Mi-am luat si eu sighelei-ul nr 10-ego si ma gandesc sa ii inlocuiesc arcul.

Cam asa arata curul https://www.dropbox.com/s/gth9hy9m0t0qn ... .14.23.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Ma gandesc ca pot sa scot arcul de acolo si sa pun asta http://vapez.ro/mod-uri-mecanice/3087-vape-safe.html" onclick="window.open(this.href);return false; in locul lui, ma gandesc ca totul o sa fie ok nu?

Sau sa inversez bateria, pentru ca inainte de buton, modul are un sfarc.. pun bateria invers, cu + ul sfarc in jos si cu - ul plat sus unde se imbina cu sfarcul bateriei.. Din cate stiu eu inversarea polaritatii nu e o problema la mecanice, nu?
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Moduri Mecanice vs. Moduri cu Electronica

Mesaj de cristian »

Moduri Mecanice vs. Moduri cu Electronica parca.

Cu riscul de a fi luat la 13-14 de posesorii de "scule" :), vamo v3 mi se pare foarte ok.
- Inelul superior este detasabil.
- Toate componentele tubulare sunt detasabile.
- oled

Restul il stiti de la bunicul vamo cel batran. Aceeasi electronica.
Pret la fel de accesibil: 36.31 usd adica vreo 150 de lei cu tva la vama. Pe fasttech.
Pretul e pentru SS, cromul e mai ieftin.

https://www.fasttech.com/products/0/100 ... od-battery

Stima!
Avatar utilizator
gonzales89
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 341
Membru din: Joi Iul 25, 2013 9:23 pm
Localitate: Pitesti

Re: Moduri Mecanice vs. Moduri cu Electronica

Mesaj de gonzales89 »

cristian scrie:Cu riscul de a fi luat la 13-14 de posesorii de "scule" :), vamo v3 mi se pare foarte ok.
- Inelul superior este detasabil.
- Toate componentele tubulare sunt detasabile.
- oled
De acord, este un progres, dar daca despre v2 spunem ca-i urat, despre v3 ce mai putem spune? - poate decat "aoleu, ce urat tata ai avut" :lol:

Cheers,
gonzales89
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Moduri Mecanice vs. Moduri cu Electronica

Mesaj de cristian »

La faza cu uratu' n-am nimic de comentat. Dar e o evolutie in bine, si ca posesor de v2 pot afirma ca este un mod zdarova, poti sa vapezi cu el si sub apa :))
Simplu, teapan, zdravan si greu ca naiba. Dar cu 18350 e chiar transportabil. Si la pret - imbatabil in nisa lui.

Si sincer, fara sa se supere nimeni eu vad moduri mult mai urate - din ambele categorii. Mecanice cu butonu' ala parca e surub din scutul de la motor, electronice cu segmentele de telescop extinse de parca is facute din ce gasesti prin garaj si cu afisaj parca e ceas rusesc cu radio etc.
Chiar daca ma gandesc bine vamo v2 nu e nici pe departe cel mai urat mod. Dar e si el prin preajma :)))

Ar fi tare sa facem um topic cu cele mai urate moduri :))
Apropos:
gonzales89 scrie: Daca ar fi sa mai dau niste bani gramada pe inca un vW, atunci asta ar fi alegerea (in nici un caz Provari sau cel de 500€ de la mark bugs, pomenit de Alex)

Imagine
si un vamo v2

Imagine

Nu e chiar asa urat in comparatie cu cel de sus. Ma refer strict la aspect, bineinteles.

Stima si moduri frumoase tuturor!
Avatar utilizator
gonzales89
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 341
Membru din: Joi Iul 25, 2013 9:23 pm
Localitate: Pitesti

Re: Moduri Mecanice vs. Moduri cu Electronica

Mesaj de gonzales89 »

cristian scrie:Nu e chiar asa urat in comparatie cu cel de sus. Ma refer strict la aspect, bineinteles.
... dar nici tocmai frumusel :mrgreen:

Cheers,
gonzales89
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Moduri Mecanice vs. Moduri cu Electronica

Mesaj de cristian »

E ca si cu copiii. Cel mai frumos si destept e al tau, intotdeauna :))) Chiar daca e cracanat si repetent. :lol:


Respect!
alexparazit

Re: Moduri Mecanice vs. Moduri cu Electronica

Mesaj de alexparazit »

nu se pot compara cele 2: elevatoru e o bijuterie facuta manual. (nu pe cnc) ,e o placere doar sa-l privesti. vamo e urat cu spume ,cand ma uit la displayul ala ma dor ochii,se vede din avion plesiglasu ieftin care-l acopera. dar nu tre sa fie cu suparare. nici eu n-am bani de wizard evolved ,dar nu-l blamez doar pt ca nu pot eu sa-l cumpar si am tot respectul pt MB si cei care au puterea sa cumpere asemenea bijuterie ;)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Moduri Mecanice vs. Moduri cu Electronica

Mesaj de cristian »

Alex, nici eu n-am blamat pe nimeni si nimic.
Comparatia era doar o gluma...
Si ai dreptate, crezi ca eu nu vad?

Ce naiba, nu lua lucrurile asa in serios. ;)

Stima!
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Moduri Mecanice vs. Moduri cu Electronica

Mesaj de Valahul »

Deja de aproape doua saptamani cred am trecut eminamente pe moduri mecanice cu kick.
Folosesc doua astfel de combinatii:
- EHPRO EA + kick Smok
- EHPRO GGTS + kick Sigelei
Sunt de-a dreptul incantat de cum functioneaza, sunt mult peste orice mod cu electronica pe care l-am testat, exceptand Provari poate, pe care nu l-am avut.
Merg extraordinar, un alt avantaj major - descarca bateria pana la 3 V, spre deosebire de 3,3 V la cele cu electronica, ceea ce inseamna cateva ore de vapat in plus. Am verificat si asa e, se opresc cand bateria are 2,99 V.
Mai folosesc o tehnica, tin bateria fara kick in mecanic pana nu mai imi place 100 % cum da (cred ca atunci cand bateria are cam 3,5 V), si atunci bag kick-ul, care o descarca pana la 3 V.
Senzatia de robustete, putere, durabilitate, artizanat a unui mod mecanic bun e de neegalat.
Ma refer aici chiar la moduri chinezesti, desi putine dintre ele sunt decente, si nu la toate porcariile de pe site-uri.
Calitatea intotdeauna a costat mai mult.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Moduri Mecanice vs. Moduri cu Electronica

Mesaj de alexgogo-VA »

Valahul scrie:Deja de aproape doua saptamani cred am trecut eminamente pe moduri mecanice cu kick.
Folosesc doua astfel de combinatii:
- EHPRO EA + kick Smok
- EHPRO GGTS + kick Sigelei
Sunt de-a dreptul incantat de cum functioneaza, sunt mult peste orice mod cu electronica pe care l-am testat, exceptand Provari poate, pe care nu l-am avut.
Merg extraordinar, un alt avantaj major - descarca bateria pana la 3 V, spre deosebire de 3,3 V la cele cu electronica, ceea ce inseamna cateva ore de vapat in plus. Am verificat si asa e, se opresc cand bateria are 2,99 V.
Mai folosesc o tehnica, tin bateria fara kick in mecanic pana nu mai imi place 100 % cum da (cred ca atunci cand bateria are cam 3,5 V), si atunci bag kick-ul, care o descarca pana la 3 V.
Senzatia de robustete, putere, durabilitate, artizanat a unui mod mecanic bun e de neegalat.
Ma refer aici chiar la moduri chinezesti, desi putine dintre ele sunt decente, si nu la toate porcariile de pe site-uri.
Calitatea intotdeauna a costat mai mult.
avantajul kick-urilor chinezesti, descarca pana la 3v, kick de la evolv descarca doar pana la 3.2 (oficial, zic ei, dar am impresia ca e vorba de 3.2 in sarcina se transforma pe la 3.5)
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Moduri Mecanice vs. Moduri cu Electronica

Mesaj de Midnight Caller »

Chiar nu vad avantajul unui kick limitat la 10w din moment ce pe rezistenta de 1 ohm pleci de la 16w si inchei la 10w cand pui si bateria la incarcat.
Randamentul unui booster de putere e sub 93% deci inca 7% din capacitatea bateriei o pierzi aiurea.
Gusturile nu se discuta...

Samsung Galaxy S on JellyBean
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Moduri Mecanice vs. Moduri cu Electronica

Mesaj de alexgogo-VA »

Midnight Caller scrie:Chiar nu vad avantajul unui kick limitat la 10w din moment ce pe rezistenta de 1 ohm pleci de la 16w si inchei la 10w cand pui si bateria la incarcat.
Randamentul unui booster de putere e sub 93% deci inca 7% din capacitatea bateriei o pierzi aiurea.
Gusturile nu se discuta...

Samsung Galaxy S on JellyBean
E o solutie ieftina sa tunezi mecanicul, ca mearga bine cu clearo. Nu uitati ca primul genesis serios (line by van) a creat vanzari masive la megalodon (unul din primele mecanice serioase) :ugeek: :geek:
Stk3000
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Joi Iul 04, 2013 9:31 am
Localitate: Drumul Taberei

Re: Moduri Mecanice vs. Moduri cu Electronica

Mesaj de Stk3000 »

Midnight Caller scrie:Chiar nu vad avantajul unui kick limitat la 10w din moment ce pe rezistenta de 1 ohm pleci de la 16w si inchei la 10w cand pui si bateria la incarcat.
Randamentul unui booster de putere e sub 93% deci inca 7% din capacitatea bateriei o pierzi aiurea.
Gusturile nu se discuta...

Samsung Galaxy S on JellyBean
Na astea-s kick-urile actuale din Romania si mi se pare cea mai mare prostie sa le folosesti la 10W cu rezistente de peste 1.3 ohmi :)) Poti sa iei lejer un mod vv ieftin, la aceeasi bani cu kick-ul si o sa dea mai mult.

Cand o sa ajunga kick 2 de la evolv o sa fie alta treaba, ala are 15W si suporta pana la 0.5ohmi dar tot nu l-as folosi :D
Scrie răspuns