Eleaf I Just S - pareri si recomandari

edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

Buna.Sunt nou in domeniu si as dori sa imi iau un IJust S de la Eleaf. Pana acum am fumat țigara electronică si doresc sa trec la următorul nivel. Daca ati putea sa imi spuneți niste sfaturi privind aceasta artă a vapatului. (Atat despre lichidele homemade cat si despre întreținerea modului, orice e de folos pentru un incepator ca mine). Am mai vazut aici pe forum insa as dori si cateva pareri despre acel mod
Mulțumesc frumos :)
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de Didi »

Ce buget ai?
Si nu prea e o arta vapatul, mai mult o varianta la o viata mai sanatoasa (comparativ cu tigara analoaga desigur).

PS: Si nu ai "fumat" tigara electronica, ca nu iese fum, jur!
edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

Mi-am achizitionat azi acel mod si pentru moment o baza de la e potion si o aroma tot.de la acestia. Sunt multumit de ceea ce am achiziționat. Insa as dori mai multe sfaturi daca se poate.
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de Didi »

Eu unul nu am avut kitul(am alte produse de la eleaf de care sunt multumit), dar pare ok per total. Sunt unii care zic sa ai grija la scurgeri, mai ales imediat dupa umplere. Altii zic ca acel conector 510 nu ar fi cel mai bun, dar daca ai un pic de simt de raspundere sunt sigur ca te poate tine mult si bine. E un kit simplu, fara prea multe batai de cap: pui rezistenta, pui lichidul si dai abureală. Din ce imi dau seama nu prea ai cum sa bagi lichid in corpul modului, deci nici aici nu ai griji. Sa te tina si sa-l folosesti cu placere.
Lichide homemade, deja e alta treaba. Vezi ca exista sectiune dedicata pe forum. Documenteaza-te un pic si dupa daca ai ceva neclaritati vii si intrebi.
edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

Mi.am creat pana acum 3 lichide homemade. De care sunt multumit. Am achizitionat multe baze de la cei de la vapers one, si lichidele.finale fiind cu : - kiwi, lapte si fursecuri(milkiway), capsuni si pepene galben. Sunt multumit de lichide cat si de.modul achiziționat. Vapez in jur de 15ml la zi, maxim 20ml atunci cand sunt liber. Iti mulțumesc frumos pentru sfaturi :)
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de HORATUCU »

15-20 ml mi se pare mult. Ce concentrație de nicotina ți-ai făcut? Eu zic că ar trebui sa o cresti.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

Fara nicotina mi-am făcut. Cantitatea de 15-20ml o vapez deoarece si modul consuma oleaca cam mult
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de HORATUCU »

Ai fost fumator? Vrei sa te lasi de fumat?
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

Da am fost fumator. Vreau sa ma las de fumat. Momentam mai scap la cate o tigara doua pe zi. Insa incerc sa nu mai fumez deloc...
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de HORATUCU »

Fara nicotina nu o să reușești. Vei scăpa cat de curând la cate un pachet de țigări pe zi. Baga cu nicotina daca vrei să lași puturoasele și scade progresiv proporția după ce trece o luna-doua de când nu te va mai tenta sa fumezi.
Sfat prietenesc.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

Mulțumesc pentru sfaturi. Voi incerca cat de curand si cu nicotina. Momentan imi luasem de 0 ca sa ma pot obisnui cu aburul. Uneori mai tusesc cand trag. Si uitati aici o poza cu "bebelusul meu":)))).Imagine Sunt foarte multumit de acest kit. Va mulțumesc tuturor pentru sfaturi si va doresc mult spor la aburit:))
:L)
edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

Ma poate ajuta si pe mine cineva sa inteleg cum fac cu rezistențele. Cu acel calculator cu legea lui ohm.Am făcut eu pe intelesul meu o rezistenta totul bine si frumos, ma pregatesc sa vapez deodata o mini explozie:)) si un gust de ars de nedescris. Poate am folosit alt tip de khantal. nu inteleg partea asta cu rezistentele. Mulțumesc frumos.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de slavyk »

Dacă nu înțelegi „partea asta cu rezistențele”, folosește-le pe alea de-a gata, în capsule. La ora actuală ai de unde alege. E mai simplu și mai eficient pentru tine.
edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

Mi.am achizitionat si un set geekcoil kit si un aparat de masurat ohmi si as dori sa pot înțelege cum se face. Am cumparat si o rezistenta servisabila insa nu reusesc sa ii dau de cap odata. Si daca as lua in considerare sfatul tau, ar fi... Cum sa zic. Niste bănuți pierduți pe moment pana invat si eu asta. M.am tot.uitat pe net insa nu reusesc. Partea cu lichidele cat si nicotinizarea acestora e usoara. Mai greu e cu rezistențele. Mulțumesc inca odata pentru sfaturi si stiu ca v.am tot stresat postând intruna. Spor la vapat.
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de Didi »

Ce sarma ti-ai luat pentru a face rezistentele: material si grosime?

Inca ceva, mai sus ziceai ca inca mai tusesti cand tragi. Poti sa rezolvi asta ori prin reglarea fluxului de aer(la mine a functionat) sau schimbarea procentajelor VG-PG din lichide. Sunt multi care au ori o sensibilitate ori chiar alergie la PG.
Scrie răspuns