Eleaf I Just S - pareri si recomandari

edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

Khantal A1 - 0,50 mm
edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

Khantal A1, 0,50mm
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de Didi »

Ok. Iata un exemplu de rezistenta http://www.steam-engine.org/coil.html?r ... wg=24&id=3" onclick="window.open(this.href);return false;. Materialul si grosimea determina valoarea rezistentei, de asemenea diametrul intern al spirelor. Iei sarma ta, o surubelnita rotunda, infasori sarma pe surubelnita de cateva ori, 6-7 spire e un numar destul de ok dar depinde ce vrei sa faci, si astfel obtii rezistenta. In cazul asta am creat o rezistenta de aproximativ 0.6 ohmi.
Tu ce vrei sa obtii? Sau ce nu iese?
edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

Rezistenta imi iese, insa dupa ce o montez si incerc sa vapez , bateria respinge rezistența si se inchide. Nu inteleg de ce. Am incercat si cu khantal de 0,30mm si acesta s.a inrosit cand l.am testat iar dupa ce am pus lichid cand am apasat pe butonul bateriei s.a auzit un fel de bolborosit si deodata un gust extrem de nasol de ars.
edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

Cat si cu calculatoarele astea pentru rezistente. Greu le mai inteleg si pe astea. Unele da altele ba. Mulțumesc pebtru ajutor
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de Didi »

Da o poza cu ce ai facut tu. Stii cum e, o poza face cat o mie de cuvinte.
edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

Uite aici. Rezistenta servisabila , poza cu khantalul si bumcacul ce folosesc.
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Didi. Iti mulțumesc frumos ca vrei sa ma ajuti sa inteleg si eu ce fac. Sunt incepator. Si ador sa vapez. Ma bucur ca momentan am mai redus numarul de țigări de la aproape doua pachete zilnic la maxim 4-5 pe zi. Nici char atat mai ales cand sunt la servici. Ador sa imi fac lichidele singur si as dori sa imi fac si rezistentele, insa e ceva normal sa nu înțeleg, neavand experiența in domeniu. Mersi din tot sufletul :L)
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de slavyk »

edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

Exact dupa.asta m.am luat si eu. Insa cand pun rezistenta, bateria o respinge. Nu inteleg de ce...
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de slavyk »

Cum adică o respinge?! Nu cunosc bateria dar bănuiesc că îți arată că atomizorul este în scurt-circuit. Încercă să depărtezi spirele, în așa fel încît spirele să nu se atingă între ele.
Oricim, eu cred că sîrma ta nu prea este potrivită pentru un asemenea tip de rezistențe. Ceea ce nu spune manualul ECR este faptul că rezistența ar trebui să fie NRN adică Non-rezistiv Rezistiv Non-rezistiv din cauză că în timpul încălzirii, piciorușele se încălzesc și ele iar după un timp, se va simți gustul imposibil de suportat al plasticului ars din care este construit acel izolator.
Așa că ar fi bine să te gîndești să-ți cumperi un alt atomizor care este gîndit special pentru a-i fi reconstruită rezistența (RTA - Rebuildable Tank Atomizer).
Mulți din acest grup, sunt ieșeni... https://www.facebook.com/groups/1677926235774338/
edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

Adica o respinge. Cum sa iti explic. Cand apas pe butonul bateriei, acesta palpaie ca si cum ar fi descarcat. Momentan vreau sa raman pe acest atomizor. Am investit cativa banuti in acest mod si toate "sculele" necesare pentru el, cat si aproape un kg de baza si peste 10 sticlute cu arome. Si doresc sa imi fac singur rezistentele ca sa mai economisesc bănuți, și usor usor sa imi iau un nou kit pentru vapatul in interior( ijust s-ul scoate destul de mult abur) si as dori ceva cu VW.
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de Didi »

Nu zice rau slavyk, e chin cu reconstructia la rezistentele alea, dar, pana ajungi la RTA, hai sa incercam sa gasim rezolvare la problema actuala.
Cum zicea colegul nostru slavyk, daca iti "respinge" rezistenta inseamna ca e in scurt, iar modul, avand protectie, nu va baga curent in rezistenta. De obicei asta inseamna ca pozitivul si negativul se ating sau exista ceva conductiv care le conecteaza. Pozitivul este de obicei pinul central, care are si airflow, negativul este carcasa exterioara(daca gresesc in exprimare va rog sa ma corectati). O chestiune observata de mine la rezistenta ta ar fi piciorusele lasate la baza rezistentei, par cam lungi. Incearca sa le tai chiar la limita, foloseste o unghiera.
Uite un pic la asta https://www.youtube.com/watch?v=bKH25_CEEk0" onclick="window.open(this.href);return false;, incepand cu minutul 5:30 cum arata sarma la capat, nu depaseste nici siliconul ala, nici carcasa exterioara a rezistentei.
Imagine
Vedem dupa ce se mai intampla.
edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

Voi incerca sa tai piciorusele si dupa va voi spune daca merge sau nu.
edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

Am o alta problema acum:)) ceva de ras:)) nu reusesc sa dwsfac baza atomizorului , unde e nevesar schimbarea rezistentei. Am incercat timp de 15 minute incontinuu si tot nu reușesc sa il desfac. Vreun sfat ceva?:))
Imagine
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de slavyk »

Mănuși din cauciuc. Nici să nu-ţi treacă prin cap ideea de cleşte...

Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
Scrie răspuns