Eleaf I Just S - pareri si recomandari

edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

Nu reușesc nici cu mănuși. Vreo alta soluție?
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de HORATUCU »

Baga-l la congelator vreo 30 min. După încearcă tot cu mănuși.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

A functionat metoda cu congelatorul.multumesc frumos baieti. Mi.am facut o rezistenta de 0,5 chiar acum. Am vapat putin. Deci asa fericit sunt acum :))) si parca aroma e mult mai buna acum. Ori sunt eu prea entuziasmat :D Folosesc heisenberg momentan cu nicotina de 2 :D
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de Didi »

Deci fara rezistenta respinsa?
edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

De data asta fara. Si nu am taiat acele bucatele de sarma care le observasei tu. Alte sfaturi pentru mine ca incepatoe mai aveti ? Multimesc frumos pentru tot. Indiferent de problema, m.ati ajutat mult.
edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

Are cineva Eleaf ICare ? Pare destul de interesant, micuț cat o bricheta din aia BIC si as dori sa imi iau unul. Pareri pentru altceva asemănător sau ceva mai bunișor decat el ?
edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

Iar va deranjez cu inca o intrebare. Azi eram la servici si vine un domn cam de vreo 45-50 de ani si isi cumpara un pachet de Heets si imi zice ca sunt foarte bune si incalzeste tutunul si da un gust foarte placut etc etc :)) iar eu i.am zis ca vapez , aratandu.i IJust-ul meu. La care imi zice : arunc.o ca nu e buna. Du.te la un doctor pneumolog si vezi ce zice. Am ramas uimit. E singurul carw a zis sa o arunc. Voi ce parere aveți. Am citit multe lucruri asupra acestora. Unele ba sunt bune ba nu. De înțeles nici nu mai stii ce... Voi ce părere aveti ? Eu unul merg pe ideea ca sunt mult mai bune decât tigarile clasice si totodată sunt si un mod de a te distra/relaxa, nici pe departe un viciu. Mulțumesc. Frumos.

P.S. : imi mai puteți recomanda cateva modele , doresc sa mai achizitonez inca ceva si nu am idee. Ma gandeam la un Joyetech eVicTwo sau la un Eleaf ICare sau ICare2. Sincer sa fiu ma pasioneaza chestia asta cu vapatul. Înțelegând si partea cu rezistentele si lichidele DIY , parca ma simt ca in BreakingBad atunci când pun nicotina in lichid, parca as face ditamai lucrul secret :)) o seara placita va doresc si le mulțumesc celor care m.au ajutat până acum si cei ce ma vor ajuta si in privința asta :D
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de Didi »

:))
"Meseriași". Multi oameni sufera de sindromul asta: "eu stiu mai bine".
Ar fi naiv sa credem ca tigara electronica nu ar avea vreun impact asupra sanatatii, dar este inzecit mai mic decat tigara analoaga, sunt sigur 100%. Daca nu ma crezi pe mine, cauta studii, si ma refer la alea din ultimii 2 ani, nu alea facute sa sperie lumea(royal college of physicians uk). Pentru mine a fost singurul lucru care m-a facut sa ma las de imputite. Mi-am facut analize anul asta la plaman, dupa un an si juma de vapat in mod constant, si ghici ce, sunt ok, capacitate pulmonara numa buna, deci zic ca-i bine, ma simt muuuult mai bine. Cat despre Heats si IQOS, le-am incercat dar nu ma satisfac. Sunt convins ca si astea sunt mai putin daunatoare. Acu depinde de gustul fiecaruia, lasa "meseriașii" sa o faca pe a lor, tu fa-o pe a ta. Incearca IQOS, daca ai ocazia, astfel iti vei da seama ce preferi.
Daca vrei upgrade, poate e cazul sa mergi pe alte variante. De exemplu, un mod separat, care sa accepte acumulatori externi(18650 sau 26650). Un atomizor mai complet, eventual care sa vina cu rezistenta RBA, sau de ce nu un atomizor RTA, care sa iti permita constructia proprie de rezistente daca tot zici de DYI. Din experienta mea, daca iti faci lichidele singur, rezistentele singur, cand vei trage o linie vei realiza cat de ieftin poate fi vapatul. Acum, daca faci ca mine, cum vezi vreun atomizor nou si stralucitor PAC sari pe el ca un bou, iaca nu mai iesi asa de ieftin :)

Sugestii pentru achizitii:
- Pico, cu o baterie. Il am de foarte mult timp, arata extraordinar de bine si functioneaza ca in prima zi. In aceeasi categorie, SMOK AL85, nu il am eu personal, dar stiu pe cineva care e foarte multumit de el(am impresia ca si-a luat ceva kit cu tot cu Baby Beast).
- OBS Engine, pentru mine cel mai bun RTA in existenta, zi de zi il folosesc. Sunt atat de multe RTAuri incat nici nu stiu la ce sa iti zic sa te uiti. Au iesit si vor mai iesi, RTAuri pentru MTL, daca asta preferi: Berserk e unu si stiu ca Phil Busardo scoate unul. Daca nu stii cine e asta, cauta pe youtube pbusardo si o sa intelegi
- daca de fapt cauti kituri all-in-one, atunci nu te pot ajuta pentru ca dupa AIO nu am mai incercat niciunul

Succes!
edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

Mersi frumos Didi. Raspunsul tau chiar m-a ajutat foarte mult. Mi-am achizitionat momentan un Joyetech Ego AIO BOX, si un Joyetech EVic VTwo. Sunt multumit de amandoua. Imi place ego box-ul , fiind asa micuț, si partea aia privind culoarea ledului ce poate fi schimbata:)) dau si eu in mintea copiilor. Vreau acum sa imi iau un RDA, insa intai sa ma mai documentez in privința asta si dupa voi lua o decizie. Mersi mult inca odata :)
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de Didi »

Pentru cand vei cauta RDA-uri...Dead Rabbit
edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

Eu doresc acest RDA , insa o sa mai caut si o sa ma documentez in privința lor. Momentan nu mai atiu ce aroma sa imi mai iau. Vapez lichid homemade cu Heisenberg, Milkyway, MelonBomb, Kiwi și mă bate un gand sa imi fac un lichid cu tutun, cirese si vanilie ( Cherylla :))) ) sau ceva destul de placut. De exemplu Milkyway e prea dulce pentru gusturile mele. E singurul care e prea aromat desi pentru 100 ML lichid am folosit 10ML de aromă. Desi pe sticluță scria : minim concentration 20% :/

Imagine
edugabhar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Dum Sep 10, 2017 11:30 pm
Localitate: Iași

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de edugabhar »

Salutare din nou. Tot eu va deranjez. Probabil v-ați saturat de mine :)) ce inseamna TC M1, sau TC NI sau TC ss ?(aveți o poza cu robocop :)) al meu mai jos). Si inca ceva. Vazusem undeva o tigara electronică gen narghilea care cică filtra apa pentru evitarea substanțelor toxice din lichid... Ce parere aveti ? M-ar tenta un IQOS, insa mi.e sa nu dau banii degeaba pe el si sa regret după. Si mai văzusem pe la un "tolomac" cum sa iti faci arome pentru lichid acasa. Nu prea cred eu asta. Ma refer la calitatea acestora cat si gustul ce.il vor reda atunci cand vapezi. Inchei aici. Mereu va plictisesc cu poveștile mele:)) insa tin sa va mulțumesc pentru tot ajutorul acordat si vreau sa va spun ca apreciez si ador acest forum : tot ce am urmat de la voi a fost numai bine. O zi buna si mulțumesc inca odata :)

Imagine
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de Didi »

Hai noroc!
Mai bine sa intrebi decat sa faci prostii :))
De IQOS eu unul ti-am zis pararea, daca ai ocazia sa incerci, dar gratis ar fi grozav. Erau tot felul de oferte pentru dispozitiv, avand inclus in pret si vreo 2 cartuse de HEATS. Vezi tu.
TC - temperature control, e un fel de a vapa. Sunt mai multe feluri de a vapa si toate se invart in jurul felului in care aplici curent pe rezistente: VV(variable voltage), VW sau power mode(variable wattage-unul din cele mai comune), TC si sincer nu imi mai amintesc altele.
Revenim la TC. Anumite materiale, din care se fac rezistente, au un coeficient de variatie al rezistentei cand se aplica curent pe ele(pentru toate materialele variaza rezistenta cand le incalzesti doar ca la unele este mai previzibila variatia). Asta permite sa iti controlezi temperatura la care vapezi, adica tu setezi o temperatura si modul aplica curent in rezistenta pana ajunge la acea temperatura apoi taie alimentarea si tot asa, pastrand temperatura constanta(aproximativ). De asemenea, daca bumbacul se usuca modul iar taie alimentarea, astfel eviti dry-hits sau sa iti arzi bumbacul. Toate astea sunt posibile din cauza ca modul ia in considerare acel coeficient de variatie. Detalii despre coeficientii de variatie si valorile lor gasesti pe net, eu nu folosesc deci am uitat. Majoritatea modurilor vin cu cateva profile prestabilite pentru TC: TC Ni(pentru rezistente din nichel), TC SS(stainless steel), TC Ti(titan). Apoi se mai permite si setarea de profile customizabile acele M1, M2 etc(depinde de mod). Aici bagi tu manual valoarea coeficientului pentru sarma ta. Ar fi intrebarea, de ce sa ai customizabile daca deja ai alea prestabilite...pentru ca sunt 'nșpe tipuri de SS(316, 316L,317) si Ni(80,200) etc si toate au valori diferite.
Atat.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de slavyk »

Didi scrie:Anumite materiale, din care se fac rezistente, au un coeficient de variatie al rezistentei cand se aplica curent pe ele(pentru toate materialele variaza rezistenta cand le incalzesti doar ca la unele este mai previzibila variatia)
Citește oleacă aici:
http://www.rovapers.eu/accesorii-f13/de ... tml#p27264
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: Eleaf I Just S - pareri si recomandari

Mesaj de Didi »

@slavyk
Intradevar, dupa ce am citit treaba asta, imi dau seama ca am explicat prost TC-ul(sau incomplet).
@edugabhar
Citeste ce e in linkul lui slavyk ca e mult mai corect.
Scrie răspuns