VV sau VW?

Avatar utilizator
capshoot
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 6:47 pm

Re: VV sau VW?

Mesaj de capshoot »

VW, 7-9w pe rezistente 3.3-3.5ohmi.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: VV sau VW?

Mesaj de slavyk »

Cert, VW. Mai ales pentru cine schimba des atomizoarele (ma includ si pe mine in aceasta categorie...). Cat de real este ceea ce afiseaza pe ecran, asta deja e alta poveste. Dar, ce ma deranjeaza daca pe ecran apare 7W si in realitate rezistenta primeste doar 5 sau cat o fi primind?! Pot alege puterea afisata pana ajung la cea care-mi place, chiar daca nu stiu exact ce am pe atomizor.
dannialiy

Re: VV sau VW?

Mesaj de dannialiy »

VW cu siguranta,lenea e mare,nu mai stai sa verifici de fiecare data cand schimbi atty-ul,daca ar iesi si provari vw cred ca si-ar tripla vanzarile.
alexparazit

Re: VV sau VW?

Mesaj de alexparazit »

Mai mult, 15W reali in tigara electronica e prea mult, nimeni sanatos la cap nu vapeaza la putere asa de mare, iar daca gatul suporta, atomizorul se strica imediat.
1ohm /4v=16w ..un setup SR pt mine si multi altii ...gatul nu vad dc sa nu suporte ,n-am stricat nici un aty pana acum ...extreme vaping e de la ,5 ohm in jos :twisted:

deci pt VW -DNA 20 in tub mod,dar n-am vazut nici unul la un pret decent ,nici nu prea sant ,apare acum wizard evolved dar va fi vreo 500 euri :lol: ..deci tot vv pe provari ramane bosu cu ai lui 15w/3,5amp limitare(amperi reali ,nu daia pe hartie doar)
ps-cand vad ca lumea vapeaza 5-7w mi se pare aiurea.la 8w parca n-am nici un pic de abur sau th :roll:
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: VV sau VW?

Mesaj de cristian »

Eu vapez la 6.5 w si nu e aiurea de loc.
Depinde ce mai ai pe langa watii aia: rezistenta - de cat?, lichid - de care?, nicotina - %? etc.
Amperii aia multi ti-i da bateria (daca ii are) pe direct. Pe mecanic.

Acum puterea, depinde de unde o privesti :)
P= (U la patrat) / R = 4v x 4v / 1 ohm = 16 W
P= (I la patrat) x R = 3.5 A x 3.5 A x 1 ohm = 12.25 W

Nu stiu care e ok, sincer. Si nici nu stiu cum da electronica amperii aia si in functie de ce.

Stima!
alexparazit

Re: VV sau VW?

Mesaj de alexparazit »

Eu vapez la 6.5 w si nu e aiurea de loc.
Depinde ce mai ai pe langa watii aia: rezistenta - de cat?,
pai e f simplu.. am un setup ''decent'' ..1,2ohm-4,2v mecanic,sa zicem 4v in sarcina..deci 13.3wati. cand ajung cu bateria la 3,5 ,(cat de mare e caderea) tot am 3,3v deci vreo 9w. la valoarea asta deja nu mai am nici un th /abur anemic si automat schimb bateria. de asta stau si ma gandesc cum e sa vapezi la 6w :roll:

vw/vv sau mecanic watii tot wati sant :|
Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: VV sau VW?

Mesaj de daniel1984 »

cristian scrie:Eu vapez la 6.5 w si nu e aiurea de loc.
Depinde ce mai ai pe langa watii aia: rezistenta - de cat?, lichid - de care?, nicotina - %? etc.
Amperii aia multi ti-i da bateria (daca ii are) pe direct. Pe mecanic.

Acum puterea, depinde de unde o privesti :)
P= (U la patrat) / R = 4v x 4v / 1 ohm = 16 W
P= (I la patrat) x R = 3.5 A x 3.5 A x 1 ohm = 12.25 W

Nu stiu care e ok, sincer. Si nici nu stiu cum da electronica amperii aia si in functie de ce.

Stima!
Ai dreptate pe o parte dar nu stiu de ce ma faci sa cred ca bagi iel maricel de nicotina si compenseaza nivelul de th si de aceea nu-ti trebuie mai multi w sau v, asa am inceput si eu cu nivel de 18 mg nicotina si am considerat ca trebuie sa mai scad ca este prea mult, cum nu existau servisabile pe care sa le poti seta singur cum vrei si nici lichid care sa-l prepari am dat cu 18 ca nu aveam ce face, cum a aparut posibilitatea de mesterit am scazut de la 18 la 12 g nic vg curat chiar si 6-8 mg nic pe genesiss sunt foarte multumit.....
STIMA si aburi densi.....
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: VV sau VW?

Mesaj de cristian »

alexparazit scrie:
vw/vv sau mecanic watii tot wati sant :|
Foarte corect, numai ca eu am scris amperi. In mecanic o baterie care da 5 A atata da. La electronic, oricare ar fi el, electronica il limiteaza in intensitate. Daca e limitat la 2.5 sau 3.5 A, nu poate sa dea 5 A.
Si daca aplicam formula, vedem ca watii difera la aceeasi valoare a rezistentei. Atata cat ma pricep si eu :) Posibil ca lucrurile sa fie mai complicate decat in legea lui ohm, nu am date.

Dar fiindca topicul e referitor la VV sau VW, trebuie sa ne referim strict la electronice si atunci nu poti trece de 15 W ca atata poate majoritatea. Sau chiar mai putin in cazul eVic. Daca provari permite mai mult, nu stiu, nu am si nici daca aveam nu stiam :)

Si apropos de watti, sincer eu nu cred ca "e aiurea" sa vapezi la 13 W, nici la 6.5 w, dar n-as ridica niciodata mai mult de 8 w pe silica. Nu stiu ce aroma se mai simte la nivelul asta si la cum trag eu de la al doilea puf in lant imi da gust de ars. Iar eu nu folosesc genesis.

@daniel> da, merg pe 18 si pgvg, la 8 w mi se pare th-ul prea mare pentru mine, asa ca pe 6.5 w am aroma buna, abur destul si th mic. Dimineata 6w, seara cateodata 7w. All day 6.5 w. Rezistente lr, intre 1.4 - 1.8 ohmi. Aproximativ, cum cade la spire :))

Stima!
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: VV sau VW?

Mesaj de aisman »

alexparazit scrie: deci pt VW -DNA 20 in tub mod,dar n-am vazut nici unul la un pret decent ,nici nu prea sant ,apare acum wizard evolved dar va fi vreo 500 euri :lol: ..deci tot vv pe provari ramane bosu cu ai lui 15w/3,5amp limitare(amperi reali ,nu daia pe hartie doar)
Uite ca a aparut si la noi chipul DNA20 pe vapez. Acuma sa se riste vre-un electronist de pe la noi sa il bage intr-un boxmod, ca e mai usor decat intr-o "teava" :lol:
Eltanin
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 19
Membru din: Vin Aug 16, 2013 12:25 am

Re: VV sau VW?

Mesaj de Eltanin »

aisman scrie:Uite ca a aparut si la noi chipul DNA20 pe vapez. Acuma sa se riste vre-un electronist de pe la noi sa il bage intr-un boxmod, ca e mai usor decat intr-o "teava" :lol:
S-a riscat. Si nu a fost ingramadeala.
http://vapersforum.ro/modderi-f110/wjm-t6136.html" onclick="window.open(this.href);return false;
alexparazit

Re: VV sau VW?

Mesaj de alexparazit »


S-a riscat. Si nu a fost ingramadeala.
http://vapersforum.ro/modderi-f110/wjm-t6136.html" onclick="window.open(this.href);return false;
1. lumea nu prea vrea cutii
2.e enorma :lol:

daca se risca cineva cu un tub frumos sa-l aduca la pret de provari si sa mai fie si disponibil asta da treaba :o
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: VV sau VW?

Mesaj de cristian »

alexparazit

Re: VV sau VW?

Mesaj de alexparazit »

Chiar daca prinzi sa fie pe stoc...e din State ,deci inca 50% in plus :roll:
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: VV sau VW?

Mesaj de cristian »

Ai dreptate, dar macar nu ajunge la 500 euroi... Si arata frumusel.
Stk3000
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Joi Iul 04, 2013 9:31 am
Localitate: Drumul Taberei

Re: VV sau VW?

Mesaj de Stk3000 »

alexparazit scrie:
Mai mult, 15W reali in tigara electronica e prea mult, nimeni sanatos la cap nu vapeaza la putere asa de mare, iar daca gatul suporta, atomizorul se strica imediat.
1ohm /4v=16w ..un setup SR pt mine si multi altii ...gatul nu vad dc sa nu suporte ,n-am stricat nici un aty pana acum ...extreme vaping e de la ,5 ohm in jos :twisted:

deci pt VW -DNA 20 in tub mod,dar n-am vazut nici unul la un pret decent ,nici nu prea sant ,apare acum wizard evolved dar va fi vreo 500 euri :lol: ..deci tot vv pe provari ramane bosu cu ai lui 15w/3,5amp limitare(amperi reali ,nu daia pe hartie doar)
ps-cand vad ca lumea vapeaza 5-7w mi se pare aiurea.la 8w parca n-am nici un pic de abur sau th :roll:
Eu momentan la 8w sunt și scot destui aburi chiar și din genesis. Insa o sa bag mai tare când o sa îmi iau mecanic. Facă e ca la 15w nu o sa trag la fel de lung ca la 8 și o sa scot cam tot atâția aburi.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD
Scrie răspuns