Alegere intre iPV5, Smok Alien si iPV8

hondaFAN
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Dec 24, 2016 11:49 am

Alegere intre iPV5, Smok Alien si iPV8

Mesaj de hondaFAN »

Salut. Sunt nou pe forum si sper ca am postat in categoria corecta. Sunt in cautare de mod nou, vremea spunandu-si cuvantul asupra Cuboidului meu. De asemenea, mi-as dori ceva care sa fie mai performant (inial am vrut sa merg pe DNA, insa am renuntat la ideea de a comanda din China). Asa am ajuns la urmatoarele optiuni: iPV5, Smok Alien si iPV8.

iPV5 - Imi place la el ca este construit foarte bine, pare un mod foarte solid si vine cu chip Yihi. Am inteles ca este eficient d.p.d.v al bateriei si are autonomie destul de buna. Pe langa, am inteles ca si TC-ul ar fi decent pe el. In schimb, singurul lucru care nu imi place este faptul ca nu are functie de lock. Am avut ocazia sa il tin in mana si, avand o mana mare, nu mi se pare foarte mare cum ar spune unii.

Alien - Imi place softul. Mai mult de atat nu stiu ce sa spun despre el. Si acesta l-am tinut insa m-a dezamagit in ceea ce priveste carcasa. La pretul pe care il are, iPV este mult peste, parerea mea.

iPV8 - Pe acesta nu am avut ocazia sa il incerc, insa am inteles ca ar fi ok. Constructie decenta, chip-ul mai nou (nu stiu neaparat daca si mai bun). Are functie de lock, insa cel mai MARE drawback, este faptul ca nu are profiluri ca si iPV5/Alien.

Aceste comparatii le-am facut luand in calcul faptul ca toate cele trei moduri au un chip cu performante asemanatoare. Pe mine ma intereseaza sa fie un chip eficient si sa aiba o constructie buna a carcasei si butoanelor. Ma mai intereseaza sa aiba profiluri si daca se poate, functie de lock. De cateva zile tot caut despre acestea insa nu prea mai reusesc sa gasesc informatii. Ma gandeam ca poate reusiti sa ma ajutati sa iau o decizie. Multumesc :)

PS: atty-urile de 25mm se potrivesc pe iPV5?
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Alegere intre iPV5, Smok Alien si iPV8

Mesaj de HORATUCU »

Eu pot sa-ti spun numai ca in urma multor compartii intre cele pe care le vrei tu, am comandat (din China) IPV 8-ul.
Asta sigur merge cu aty de 25.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
hondaFAN
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Dec 24, 2016 11:49 am

Re: Alegere intre iPV5, Smok Alien si iPV8

Mesaj de hondaFAN »

Si ai intrat in posesia lui? Daca da, cum ti se pare ca si constructie? Banda aceea de piele/material pare să se dezlipeasca usor? Multumesc.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Alegere intre iPV5, Smok Alien si iPV8

Mesaj de HORATUCU »

Ieri l-am comandat. Pe FT cu reducerea de sarbatori iasa la 41.06 $. Cel imbracat total in piele(rosu).
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
danyel
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 105
Membru din: Joi Dec 12, 2013 3:07 pm
Localitate: Turnu Magurele

Re: Alegere intre iPV5, Smok Alien si iPV8

Mesaj de danyel »

Ipv5 are probleme cu autofire și cu tc, asta în funcție de firmware. La ultimul le-au rezolvat. Nu are update, doar încărcare.
Eu am ales smok-ul pentru încărcarea acumulatorilor, care este cea mai cea dintre toate, conform lui djlsb, care precizează clar ca poți incarca acumulatorii în mod fără probleme.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
danny d
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 121
Membru din: Lun Aug 05, 2013 1:32 pm
Localitate: Resita

Re: Alegere intre iPV5, Smok Alien si iPV8

Mesaj de danny d »

Si eu m-am tot invartit sa-mi aleg un mod si pana la urma, desi initial aveam cam aceleasi preferinte ca tine, am ales asa ceva: http://fumezi.com/magazin/moduri/mod-ar ... by-aspire/" onclick="window.open(this.href);return false;.
Inca nu l-am primit, trebuie sa vina azi sau maine.
Ardeyou
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 21
Membru din: Dum Noi 30, 2014 1:31 am

Re: Alegere intre iPV5, Smok Alien si iPV8

Mesaj de Ardeyou »

IPV 8 recomand si eu
beetle991
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 20
Membru din: Dum Mai 14, 2017 11:41 am

Re: Alegere intre iPV5, Smok Alien si iPV8

Mesaj de beetle991 »

eu am un smok alien de vreo 2 luni si sunt multumit de el,momentan
Scrie răspuns