Problema Wismec RX200S

Andrei180
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 5
Membru din: Mie Oct 12, 2016 8:00 pm

Problema Wismec RX200S

Mesaj de Andrei180 »

Salutare
Am în dotare modul sus-numit (RX200S) și pana acum am încărcat bateriile în încărcătoare clasice (Intellicharger I2/I4) și fiind plecat mult pe munte am încercat sa îl încarc direct în mod în ideea ca îmi voi duce o baterie externa sau doua de mare putere. Am încercat prima data astăzi la priza. Și mare mi-a fost mirarea sa vad ca pe lângă ca se încarcă ca melcul, la 26% mi se oprește încărcarea și nu mai vrea nici cum. Vapez pana la 24%, îl pun la incarcat în speranța că va merge mai mult, dar aceeași surpriza. 26%, stop. Are cineva vreo idee ce ar putea fii și cum s-ar putea rezolva? Mulțumesc anticipat.

Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk
Avatar utilizator
UnPalos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 119
Membru din: Dum Oct 02, 2016 7:35 pm
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Re: Problema Wismec RX200S

Mesaj de UnPalos »

L-ai oprit cand l-ai bagat la incarcat?
Incearca sa inversezi bateriile intre ele.
Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Re: Problema Wismec RX200S

Mesaj de Marinica »

Bateriile ar trebui sa se incarce cand il bagi in priza. Sa nu ai intreruperi pe firul incarcatorului si asta sa opreasca incarcarea. De asemenea si grija sa urmaresti voltajul fiecarei baterii caci daca difera mult intre ele nu le mai incarca. Cel mai bine e sa le bagi in intellicharger i4. Ce amperaj ai la incarcatorul de priza?
Andrei180
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 5
Membru din: Mie Oct 12, 2016 8:00 pm

Re: Problema Wismec RX200S

Mesaj de Andrei180 »

2.1 amperi. E încărcător original Samsung din generația Fast Charger. Am schimbat bateriile intre ele. Tot nu vrea. Ma descurc momentan cu un I2 [FACE WITH TEARS OF JOY]

Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk
dany2666
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 11
Membru din: Vin Sep 16, 2016 10:41 am
Localitate: bucuresti

Re: Problema Wismec RX200S

Mesaj de dany2666 »

Salutare parcă scria pe undeva ca dacă se încarcă cu bateriile în el trebuie un încărcător de 1A și nu 2.1 și fast charg pe deasupra ai grija sa nu arzi placa.

Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk
yokoono
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 47
Membru din: Mar Apr 21, 2015 5:58 pm

Re: Problema Wismec RX200S

Mesaj de yokoono »

Fizica zice asa : P=U patrat/R. Pentru a obtine putere mare din acumulatori care au tensiunea standard de 3,7V trebuiesc inseriati. Mufa usb are curentul limitat la 500mA. Asa stie si usb-ul de la calculator. Altfel se arde placa de baza. Deci prin cei 3 acumulatori inseriati trec maxim 500mA. Puteti pune incarcator si de 10A caci este tot degeaba. Nu se vor incarca mai repede: 500mA prin TOTI cei 3 acumulatori. La incarcarea in incarcator aveti 500mA prin FIECARE acumulator deci incarcarea este mult mai rapida. Se opreste incarcarea la 24% deoarece unul din acumulatori nu mai are capacitatea scrisa pe el. El ajunge primul la tensiunea de 4,2v (incarcare completa) si astfel scade curentul consumat. Incarcarea prin usb a acumulatorilor inseriati este OK la cei de acelasi tip, aceeasi capacitate, aceleasi caracteristici, aceiasi parametri dar incarcarea este mult mai lunga functie de capacitatea acumulatorilor. In plus modul trebuie sa creasca tensiunea de la 5V (standard usb) la 3x4,2V.
Andrei180
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 5
Membru din: Mie Oct 12, 2016 8:00 pm

Re: Problema Wismec RX200S

Mesaj de Andrei180 »

Mulțumesc. Cu încărcător normal merge dar durează enorm și nu se încarcă ok. Am rămas la variata cu încărcător separat.

Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk
Avatar utilizator
UnPalos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 119
Membru din: Dum Oct 02, 2016 7:35 pm
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Re: Problema Wismec RX200S

Mesaj de UnPalos »

Cu placere!
Scrie răspuns