Therion DNA75 75W TC

Avatar utilizator
claw
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 191
Membru din: Mie Sep 25, 2013 11:15 am

Re: Therion DNA75 75W TC

Mesaj de claw »

Vezi, tocmai asta a fost ce voiam sa evidentiez mai sus, item-urile de colectie nu sunt achizitionate neaparat DOAR din idiotenie si/sau nevoia de exclusivism (nu ca nu ar fi si aceasta o categorie din pacate), ci uneori si din pasiune, hype, shinytis hunger, hormonii fericirii, etc.
Iar daca tot ne-am pus la despicat firul in patru, in legatura cu "ceas inseamna rolex", "telefon inseamna nokia" (mai veche asta), "Mercedes si alte masini", astea provin atat din lipsa informatiei/argumentelor (nu foarte grav), dar mai grav din refuzul receptarii lor (closed-mindedness). A fost indelung studiata asta, poate proveni si din disconfortul creierului fata de ambiguitate in contrar cu confortul unui crez. Cred ca toti ne-am confruntat cu exemplarul caruia cand ii aduci argumente si ramane fara, la randul lui, o da in "las ca stiu eu ca asa e" :-)
Lasand la o parte nisa colectionarilor si a celor care speculeaza aceasta categorie, si pe mine ma deranjeaza lacomia, insa aleg "raul cel mai mic" si anume: prefer un producator lacom pentru un produs si concept calitativ (svoemesto, imeo, mark, dicodes, provape si altii), in dauna unui producator lacom pentru un produs care doar se vrea calitativ, cum spuneam mai sus (chinezul cu placi dna cumparate).
Sunt si nu sunt de acord cu tine referitor la chinezi, dupa cum vad eu treaba, chinezii au fost ingeri si demoni in acest domeniu sau mai precis, depinde despre care chinezi vorbim. S-ar putea sa deranjez unii vaperi, insa incep cu exemplificarile: Joyetech mi se par de la primele kituri ego-c pana in prezent cei mai ok, adica produse bunicele calitativ, la preturi decente, cu un quality check facut cat de cat la ele (asta ar fi unul din ingeri). In schimb daca luam doar chinezul din acest topic (lost vape) ca sa fim si ontopic si la modul general majoritatea chinezilor cu moduri DNA cumparate de la evolv, cum spuneai si tu e lacomie maxima sa ceri 100 de dolari (65 e placa) pe o cutie de metal cu 3 butoane in care sa nu ai macar bunul simt sa bagi o baterie si sa vezi ca o scoti raschetata sau sa torni 1ml de lichid (frequent case scenario) sa vezi daca-ti rezista vopseaua macar la atat si exemplele pot continua cu alte moduri. Ei bine, bottom line (si am terminat cu exemplificarile ca nu ma plateste nimeni sa fac lobby sau contrariul), decat sa-i dau chinezului 200 pe Yihi de pe care se ia vopseaua mai bine-i dau lui mark al nostru 250 pe un wizzard box cu dna200/75 daca-l va face.
Asta e concluzia, lacomia o pot intelege daca e macar sustinuta de calitate, concept, originalitate, dar altfel...zic pas si pun punct ca am cam nenorocit topicul omului :-)

P.S.: Total de acord cu spalatul pe creier, in special in US cred ca e cel mai pronuntat din lume, doar e cea mai prolifica tehnica de manipulare in masa..."usa all the way" ;-)
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Therion DNA75 75W TC

Mesaj de AWE »

Chiar acum m-am uitat, pe Triade scrie ''Manufactured by Lost Vape, designed in the USA''. Mie chestia asta mi se pare cel putin misleading, adica au omis sa scrie concret Made in China dar au bagat-o pe aia cu USA si sunt convins ca pentru multa lume modul asta chiar e considerat ca fiind American made. Eu nu am nimic impotriva niciunui producator atata vreme cat joaca cu cartile pe masa si nu incearca sa cosmetizeze realitatea incat sa arate a ceva ce nu e.

Ce nu se prea intelege in general e ca nu ajunge un chip bun ca sa ai un mod bun, degeaba pui motor de BMW pe Logan, toate componentele modului trebuie sa mentina acelasi nivel de calitate, de la chip la butoane la vopsea la materialul carcasei si asa mai departe. Un producator cu adevarat serios ia intai la tavaleala prototipul, vede ce merge si ce nu, adapteaza si modifica unde e necesar si lanseaza in final un produs matur, nu lasa end userul sa constate care sunt problemele ca sa le remedieze la versiunea urmatoare.

In cazul Triade e chiar uimitor ca nu au facut nicio modificare chiar dat fiind feedbackul cumparatorilor despre (de exemplu) bateriile care intra prea strans si se duce wrap-ul, ce sa inteleg, ca nu le pasa de fapt?

Am incercat sa vad daca au sectiune de support pe site, well nu au decat o adresa de email. Ia uitati-va si voi (contaNct us lol):


Contanct us
Mobile: 86-13480884456
Tel: 86-755-29879099
Email: wholesale@lostvape.com support@lostvape.com
Add: 9/F, ShunJie Industrial Bldg, Dawangshan Industrial 2nd Road,
Shajing, Bao'an,henzhen, Guangdong, 518104, China


COPYRIGHT © 2014 JFENG .ALL RIGHTS RESERVED.
DDS
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Vin Sep 02, 2016 2:16 pm

Re: Therion DNA75 75W TC

Mesaj de DDS »

Eu nu am avut problema cu vopseaua si e modul pe care il folosesc zilnic la munca si nici nu as vrea sa am (acum imi fac griji pentru vopseaua de pe Therion). Sunt de acord ca pentru un mod bun nu e de ajuns doar chip-ul, mai ales ca pretul modului nu este chiar al unui produs "made in china"... Stiam ca in cazul mod-urilor Lost Vape garantia/supportul este facuta de reseller-ul de unde a fost achizitionat sau cel putin asa am inteles eu.
Avatar utilizator
Ionut
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 71
Membru din: Mar Mar 15, 2016 5:25 pm
Localitate: Codlea

Re: Therion DNA75 75W TC

Mesaj de Ionut »

Eu am cumparat Therion deorece nu am avut niciun DNA...
Am platit pe el 88 Euro.
Calitatea este buna la prima vedere.
Cat timp sta vopseaua pe el, nu stiu...
O sa vedem peste o luna si revin.
Multumesc tuturor pentru opiniile voastre!
Pozitive, negative au fost bine venite.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Therion DNA75 75W TC

Mesaj de cristian »

AWE scrie:Chiar acum m-am uitat, pe Triade scrie ''Manufactured by Lost Vape, designed in the USA''.
Din pacate nu e numai pe Triade cum zici, am vazut sloganul asta si la cateva atty, si cred ca e deja o moda, ca aia cu preturile 12,99 lei adica nu e 13, e 12 si ceva (Lasand deoparte cati de-alde 1 ban se aduna intr-o luna la un supermarket :) ).
Adica nu e china 100%, e pe jumate USA. Chestie de marketing de 2 lei.
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Therion DNA75 75W TC

Mesaj de AWE »

Da, au invatat chinezii ca ''designed in USA'' suna mai bine si astfel sare banu' mai rapid din buzunarul clientilor. E clar ca trebuie sa fii complet naiv sa nu iti dai seama ca nu e acelasi lucru cu ''Made in USA'' dar uneori ne place sa ne mintim singuri frumos. Ca doar si Apple produc in China si uite ce produse bune au. Lost Vape e o firma pur chinezeasca, care incearca sa sugereze ca face produse de calitate prin trucuri ieftine. Pana si designul e luat de la Wismec deci nici macar aici nu sunt originali. Bine, l-au rafinat un pic pe partea conexiunii 510 si au pus o bucatica de piele pe capac, deci vorbim de clasa aici, genuine leather, e pentru domni ce mai! :D

De fapt e o reteta foarte bine gandita, omul va zice ''bine, s-a ciupit vopseaua dar totusi merge impecabil, per ansamblu e un produs bun. Pai CHIP-ul merge impecabil impreuna cu bateriile daca sunt de calitate, ce legatura are cu carcasa?
haimianbaobao
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 3
Membru din: Mie Dec 01, 2021 5:03 am

Re: Therion DNA75 75W TC

Mesaj de haimianbaobao »

Thank you for your article.I've been vaping for two years and THINK vape can help me quit smoking. Yuoto vape and the vaporesso box mod are two of my favorites.
Scrie răspuns