Eleaf Pico

Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Eleaf Pico

Mesaj de AdrianBV »

Azi mi-a ajuns si mie ... extrem de mic ... dragut, finut ... greutate cu tot cu baterie foarte mica ... cam cat cuboidu fara nici o baterie in el ...

Ce m-am enervat ... tocmai am vazut ca au lansat versiunea Full black ... mama lor ... dar asta e ...

Desi cuboidu a fost primul meu mod si merge si acuma la fel ca in prima zi ... am realizat rapid ca nu e chiar comod cand esti pe drum ... asa ca ...

Fata de cuboid, in Temp Control, cand setezi Watii ... poti sa ii ajustezi atat cu plus cat si cu minus ... pe cand la cuboid nu puteai decat cu plus ... daca vroiai wati mai putini trebuie sa te duci pana la capat si sa o iei de la zero ...

Concluzie: RECOMAND !
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Eleaf Pico

Mesaj de slavyk »

Pe Cuboid, ai pus ultimul firmware? La VTC, au rezolvat problema cu reglarea puterii: o apăsare scurtă pe +, după care se poate face scroll în — cît şi +.

Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Eleaf Pico

Mesaj de AdrianBV »

Nu am pus ... urmeaza acuma ... nu am vrut sa ma risc ca nu aveam mod de backup si daca ceva nu iesea cum trebuie la update si ramaneam fara mod o luam pe aratura :)
Ati gasit pe undeva prin RO husa de pico ?
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Eleaf Pico

Mesaj de slavyk »

Nu este.

Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Eleaf Pico

Mesaj de AdrianBV »

Care mai aveti pico ? Cum va functioneaza TC-ul ?
Am impresia ca nu e chiar ce trebuie. Imi intra in protectie cateodata relativ instant in conditiile in care am rezistenta de 0.5, pe 30W ...
Pe cuboid nu am patit niciodata asa ceva ... clar e alimentata cum trebuie ... deci ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Eleaf Pico

Mesaj de slavyk »

TC-ul funcționează impecabil, cel puţin la exemplarul meu. Problema pe care o descrii apare în cazul unui scurtcircuit între spire sau contacte imperfecte la pinii RBA.

Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Eleaf Pico

Mesaj de AdrianBV »

M-am mai documentat si eu si aparent e acelasi chip ca la evic vtc ... deci intradevar nu prea ar avea ce probleme sa aibe ...
probleme mi-au aparut de vreo 2 zile dupa ceva saptamani care a functionat bine ...
tocmai ce i-am facut update la 1.1 ( desi nu imi place noul look la wattage ) ... vad ca si-a revenit ... foarte ciudat ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Eleaf Pico

Mesaj de AdrianBV »

Ca mi-am adus aminte: TOT RESPECTUL PENTRU ELEAF !
Au scos pico-ul asta, nu stiu ce naiba i-au facut, dar partea neagra e extrem de rezistenta la zgarieturi ... il am deja de 3 saptamani, folosit in aceleasi conditii ca si cuboidu, cuboidu deja avea cateva zgarieturi bune ... pe cand asta absolut nici una ...

Vad ca s-a rezolvat si problema de dinainte. Nu stiu care a fost ideea dar ma bucur ca e ok deoarece am in plan sa imi mai iau unul .. .de data asta full blackul.
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Eleaf Pico

Mesaj de slavyk »

Fericitule! Al meu este acel mult dorit grey, dar nu-mi place deloc cum arată! Piesele care ar trebui să fie satin (capacele și dopul bateriei de culoare gri metal) au o tentă gălbuie, apropiată de culoarea alamei iar în loc de "grey" este ceva cu tentă verzuie. Urît! Norocul este că funcționează, cum ziceam, impecabil, altfel pereții ar fi avut de suferit... Dar este departe de VTC mini.
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Eleaf Pico

Mesaj de AdrianBV »

Din ce punct de vedere e departe de vtc ?
Stiu ca nu am decat 3 saptamani cu el dar vad ca se tin bine si capacele sidopul de la baterie ... nici o modificare inca la aspect.
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Eleaf Pico

Mesaj de slavyk »

A, nu s-a șters, așa a venit! Este departe de eVic în ceea ce privește softul, calitatea fabricației, finisajul... Deh, diferență și de preț. La VTC, nu există urme de prelucrare, pe cînd la iStick Pico, la capacul de pe fund, se vede foarte clar cum a scăpat chinezul piesa în polizor... Și ce mă enervează cel mai mult, este eroarea aia de care ziceam, cu memorarea valorii rezistenței. Nu pot scăpa de valoarea aia, doar cu reset la valorile din fabrică.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Eleaf Pico

Mesaj de cristian »

Merge ca backup :)

Imagine
Imagine

Si apropos de comparatia cu evic. Am scapat acum vreo 2-3 saptamani evicul de la et 2 printre balustradele scarii. Nocroc ca aveam montat magisterul care e numai otel. La parter am recuperat capacul si accu, le-am montat si am dat fire. Functioneaza perfect, dar am avut mari emotii :) Partea Interesanta este ca nu are nici urme vizibile de la cazatura, dar a facut asa un zgomot (ora 7:30 AM, am trezzit tot blocul) cand a atins cimentul ca am crezutca a explodat. Deci evic :cit
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Eleaf Pico

Mesaj de slavyk »

Eu am scăpat de Pico, azi. Şi de Serpent, acu vreo lună.

Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Eleaf Pico

Mesaj de cristian »

Pico abia l-am luat, il mai tin.
Dar un atty mic, gen serpent, m-ar coafa, dar nu serpent :)
Ceva de genul: http://www.efun.top/youde-ud-goblin-min ... mizer.html
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Eleaf Pico

Mesaj de slavyk »

Eu am dat Serpentul din două motive:
- prea gălăgios pentru mine
- modul de prindere a rezistenței - e foarte bun pentru sîrme groase dar pentru ce folosesc eu, maxim 0,3mm, este un chin.
Goblinuțul V3 pare a fi bun, mai trebuie să mă uit la ceva review-uri, să-l aud cum "cîntă"... :)
Scrie răspuns