Joyetech Cuboid

Avatar utilizator
Ionut
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 71
Membru din: Mar Mar 15, 2016 5:25 pm
Localitate: Codlea

Joyetech Cuboid

Mesaj de Ionut »

Salutare!
Are cineva pareri de impartit aici despre Joyetech Cuboid?
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Joyetech Cuboid

Mesaj de AdrianBV »

Primul si singurul meu mod. Am luat direct Cuboid-ul.
Sunt foarte multumit de el ... Il am de aproape 2 luni ( de cand m-am apucat de vapat ) si nu am avut nici o problema cu el.

Am mai vorbit de el aici: http://www.rovapers.eu/intrebarea-mea-f ... t1859.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
RedLabel
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 126
Membru din: Joi Mar 10, 2016 1:51 am
Localitate: Brasov

Re: Joyetech Cuboid

Mesaj de RedLabel »

a ajuns sa coste 34$ ... best buy ... i-a nenorocit pe restul....
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Joyetech Cuboid

Mesaj de Midnight Caller »

Inca unu' care aduna post-uri pentru bursa... ROG MASURI !
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Joyetech Cuboid

Mesaj de slavyk »

Măcar este inspirat și la obiect...
Avatar utilizator
Ionut
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 71
Membru din: Mar Mar 15, 2016 5:25 pm
Localitate: Codlea

Re: Joyetech Cuboid

Mesaj de Ionut »

Joyetech are in sfarsit "pre-heat" pe Cuboid in ultimele versiuni de soft.
Foarte util pentru cei care vapeaza in "Power mode".
Makayu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 48
Membru din: Mar Mai 27, 2014 9:16 pm

Re: Joyetech Cuboid

Mesaj de Makayu »

Salutare,

Poti seta cuboid-ul in Variable Voltage Mode? Am o problema atunci cand vapez pe modul VT. PE un Dopvo TC-50 cu o singura baterie, imi scoate initial intre 6 si 7 volti ceea ce imi incalzeste rezistenta prea mult si nu exista puf care sa nu ma faca sa tusesc. Am incercat si pe 100grade c si pe 150, 200 si am exact aceeasi problema. Am trecut din nou pe Kantal la 10w pe rezistenta de 1.2 si nu mai am aceasta problema.
Urmeaza sa-mi vina astazi cuboid-ul si vrea sa stiu daca il pot seta cumva sa nu-mi bage mai mult de 5 volti.
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Joyetech Cuboid

Mesaj de AdrianBV »

Nu cred ca se poate ... intre timp mi-am vandut cuboidu deci nu mai sunt la curent cu ce se poate ... eventual sa iti raspunda un coleg care e la curent ..
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Makayu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 48
Membru din: Mar Mai 27, 2014 9:16 pm

Re: Joyetech Cuboid

Mesaj de Makayu »

AdrianBV scrie:Nu cred ca se poate ... intre timp mi-am vandut cuboidu deci nu mai sunt la curent cu ce se poate ... eventual sa iti raspunda un coleg care e la curent ..
Intr-adevar nu se poate dar partea buna e ca merge si pe Power Mode si nu o ia razna. La 16W e chiar destul de placut puful. Fara TH prea puternic, si din cate vad, amperajul se mentine la aceeasi valoare 3.5A cu un voltaj sub 5 ceea ce e ok. Probabil ca modul meu cel vechi a luat-o razna rau. Era un Dovpo TC 50 achizitionat acum cca 1 an jumate.
yokoono
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 47
Membru din: Mar Apr 21, 2015 5:58 pm

Re: Joyetech Cuboid

Mesaj de yokoono »

Ba se poate. Puterea este o masura variabila functie de alti parametri electrici (tensiune, intensitate, rezistenta). Este folosita ca indicatie, cea care se modifica de fapt este tensiunea. Fizica zice asa: P=U la patrat /R. Unde P este puterea in wati, U este tensiunea in volti si R este rezistenta in ohmi. Pentru a scadea tensiunea micsorati puterea si va scadea automat si tensiunea pe atomizor (pastrand, conform formulei, rezistenta aceeasi).
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Joyetech Cuboid

Mesaj de slavyk »

Makayu, vezi ce ți-am răspuns aici http://www.rovapers.eu/intrebarea-mea-f ... tml#p31020
Avatar utilizator
UnPalos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 119
Membru din: Dum Oct 02, 2016 7:35 pm
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Re: Joyetech Cuboid

Mesaj de UnPalos »

L-am detinut si folosit aprox. 1 luna.
Nu ca l-as fi schimbat ca era prost, dar am trecut la RX200S. Este un mod destul de ok cu toate ca am auzit ca are probleme cu partea electrica ( descarca inegal acumulatorii).
In definitoriu, este ok.
Makayu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 48
Membru din: Mar Mai 27, 2014 9:16 pm

Re: Joyetech Cuboid

Mesaj de Makayu »

yokoono scrie:Ba se poate. Puterea este o masura variabila functie de alti parametri electrici (tensiune, intensitate, rezistenta). Este folosita ca indicatie, cea care se modifica de fapt este tensiunea. Fizica zice asa: P=U la patrat /R. Unde P este puterea in wati, U este tensiunea in volti si R este rezistenta in ohmi. Pentru a scadea tensiunea micsorati puterea si va scadea automat si tensiunea pe atomizor (pastrand, conform formulei, rezistenta aceeasi).
Intr-adevar se poate. Cuboid-ul face asta. Iti da amperii constant in functie de cati wati ai setati. Problema e ca la Dovpo TC-50 pe care il aveam inainte, electronica o luase razna rau de tot. Imi dadea 6 volti pe wataj de 10.
Oricum, din cate vad eu, nu stiu in functie de ce, desi am cuboid-ul setat pe 10w, dupa cateva pufuri imi indica doar 85-8.6 wati. Practic, Cuboid-ul imi scade puterea pe care o da in atomizor desi e PowerMode. Asta mi s-a intamplat dupa ce am facut upgrade la versiunea 3.14.
yokoono
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 47
Membru din: Mar Apr 21, 2015 5:58 pm

Re: Joyetech Cuboid

Mesaj de yokoono »

Daca electronica este presupus buna, vedeti daca nu are cumva activata vreo setare care sa varieze puterea functie de valoarea sau temperatura rezistentei (inteleg ca este pe power). Vedeti ca au aparut si variante noi de bios.
http://www.joyetech.com/mvr-software/?sid=171
Scrie răspuns