Despre Vamo, o intrebare

cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Despre Vamo, o intrebare

Mesaj de cristian »

Va salut.
Nu am deschis threadul ca sa fac vreo recenzie elefantului arhicunoscut Vamo V2, ci doar pentru a ma lamuri cu ceva.
1.In diverse descrieri de produs apare si faptul ca e protejat la supraincalzire. Adevarat sau fals?
La evic spre exemplu poti seta si pragul termic. Vamo e presetat?
2. Dupa ce servisez, masor rezistenta "pe uscat" cu vamo si imi arata 2.1 ohmi. O scot de pe mod si incep prelucrarea in vederea utilizarii: pun lichid pe sarma, fac un burn, mai pun ceva lichid si pe silica, inca un burn scurt, inchid mizorul, picur si il montez pe mod. Trag vreo 5 aburi si masor rezistenta: 2.4 ohmi.
Sunt convins ca masoara valori diferite cand sarma e ca atare si dupa oarecare utilizare. Dar mi se pare cam mult.
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: Despre Vamo, o intrebare

Mesaj de Rica »

probabil lichidul este un slab conducator de curent si de aici diferenta
ca idee la mine cu hang seng se intampla invers,pe uscat 2.1 si ud 1.9 sau 1.8
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Despre Vamo, o intrebare

Mesaj de Midnight Caller »

Rica, iar sutezi in balarii. De cand intra lichidul in sarma, sa-i modifice rezistivitatea ?
@cristiangalateanu: Sarma de kanthal / nichelina / etc este un rezistor PTC (Positive Temperature Coefficient). Cu alte cuvinte, rezistivitatea ii CRESTE odata cu cresterea temperaturii. Altfel ti s-ar arde rezistentele instant.
Cand il masori imediat dupa ce ai tras cateva pufuri, rezistenta e inca calda si are rezistivitatea modificata. Masoara-l din nou dupa un minut de stat macar.
Alta cauza este oxidul ce se depune instant in zona contactelor la incalzire. Strange inca o data si mai bine filetele si s-ar putea sa revina rezistenta la valoarea initiala.
Varianta trei - aveai un scurt pe undeva care s-a dus odata cu oxidarea rezistentei la incalzire.
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: Despre Vamo, o intrebare

Mesaj de Rica »

MC-ule nu modifica rezistivitatea sarmei,ci a ansamblului pe total
asa am cetit pe undeva asta
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Despre Vamo, o intrebare

Mesaj de Midnight Caller »

N-are cum bre, ca nu-i imersat ansamblu' in lichid, tu-i ansamblu' ma-sii.
Iti oxideaza local alama / kanthal-ul / nichelina / etc. Strange filetele alea calumea :)
La mine nautilusu' sta la 1.8 de cand am facut setupul pana azi (3 zile)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Despre Vamo, o intrebare

Mesaj de cristian »

Ezista o esplicatie.

In cazul meu probabil ca e de vina faptul ca-i dau a doua masuratoare cand e calda, ba chiar fierbinte.
In neuronu meu se zbatea ideea ca: oricum isi pierde din proprietati in timp, se subtiaza etc si ca poate depunerile de pe ea pot influenta valoarea (dar asta e foarte putin probabil, fiind pe exterior). Oxidul de la contacte, asta da.
Subtiindu-se sarma creste rezistenta.
Dar nu se intampla asta in juma de ora de la setare.

Culmea e ca la setupul anterior am facut-o la 1.8 si asa a intepenit pana m-am saturat de ea si am aruncat-o (vreo 2 saptamani).

Multumesc midcall.

Inca ceva. Majoritatea are macar 2 moduri, sau un mod si un multimetru.
Dar cei cu moduri, ati testat rezistenta pe diferite scule? Dau aceeasi valoare? Mie imi da diferenta de 0.2 ohmi intre vamo si evic. Dar vamo si multimetrul dau la fel (dupa ce scad rezistivitatea proprie 0.3) sau oricum mai aproape ca valori.
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: Despre Vamo, o intrebare

Mesaj de Rica »

pe sighelei am avut 1.9 pe svd 1.8,multimetru decedat
MC-ule daca alti mint in alta parte,min si eu aici,aa ca nu da cu biciul ca am spus ce am citit
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Despre Vamo, o intrebare

Mesaj de cristian »

Mda, oricum nu-mi fac probleme, ideea e sa ma conving ca nu ma inseala ochiu, ca oricum rezistentele la fac deja cu reteta stiuta. Dar fac si o masuratoare sa fiu p'acolo, adica 1.8 - 2.1 ohmi. Inca n-am prins gustul la HR, nici la 1.5 nu sunt incantat.
Dar am mai patit sa iasa prima servisare, la evod de exemplu 1.3, m-a inselat ochiu :) A doua oara i-am mai dat o spira.
Oricum nici nu m-am gandit ca are vreun ohmetru atomic prin el, eram convins ca e la nivel entry/comercial, dar e util si asa.

Si daca veni vorba de vamo, ce pot sa zic la general este ca sunt foarte multumit de el, are exact ce trebuie unui mod cu electronica. Arata bine, merge bine, are un aspect falic recunosc, dar cel putin iti ofera un sprijin daca te dezechilbrezi. Am o grija: sa nu cada pe gresie, cu toate ca am de aia de trafic greu.
E cam greu pentru gustul meu, dar m-am obisnuit. Ma distreaza prima reactie cand apar cu el pe undeva. Foarte curios, cand scot bateriile pare extrem de usor. Culmea e ca bateriile sunt si ele foarte usoare si mici. Dar impreuna se transforma in elefantul de care pomeneam. E lucrat bine, nu are nici o bavura, filetele merg brici, arcul e teapan, luceste de iti faci freza in el.
Il folosesc in modul rms, step down, la 7-8 w. Nu am simtit ca trebuie mai mult. Nu sunt fan genesis, poate o sa devin nu neg, dar pana atunci cei 5A pe care se zice ca ii da nu ma prea intereseaza. Inca ma joc cu silica. Nu m-am maturizat.

Stima!
Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: Despre Vamo, o intrebare

Mesaj de daniel1984 »

cristian scrie:Mda, oricum nu-mi fac probleme, ideea e sa ma conving ca nu ma inseala ochiu, ca oricum rezistentele la fac deja cu reteta stiuta. Dar fac si o masuratoare sa fiu p'acolo, adica 1.8 - 2.1 ohmi. Inca n-am prins gustul la HR, nici la 1.5 nu sunt incantat.
Dar am mai patit sa iasa prima servisare, la evod de exemplu 1.3, m-a inselat ochiu :) A doua oara i-am mai dat o spira.
Oricum nici nu m-am gandit ca are vreun ohmetru atomic prin el, eram convins ca e la nivel entry/comercial, dar e util si asa.

Si daca veni vorba de vamo, ce pot sa zic la general este ca sunt foarte multumit de el, are exact ce trebuie unui mod cu electronica. Arata bine, merge bine, are un aspect falic recunosc, dar cel putin iti ofera un sprijin daca te dezechilbrezi. Am o grija: sa nu cada pe gresie, cu toate ca am de aia de trafic greu.
E cam greu pentru gustul meu, dar m-am obisnuit. Ma distreaza prima reactie cand apar cu el pe undeva. Foarte curios, cand scot bateriile pare extrem de usor. Culmea e ca bateriile sunt si ele foarte usoare si mici. Dar impreuna se transforma in elefantul de care pomeneam. E lucrat bine, nu are nici o bavura, filetele merg brici, arcul e teapan, luceste de iti faci freza in el.
Il folosesc in modul rms, step down, la 7-8 w. Nu am simtit ca trebuie mai mult. Nu sunt fan genesis, poate o sa devin nu neg, dar pana atunci cei 5A pe care se zice ca ii da nu ma prea intereseaza. Inca ma joc cu silica. Nu m-am maturizat.

Stima!
nu este chestia de maturizat , si eu am inceput pe silica , apoi am trecut treptat pe genesis cu mari batai de cap pana sa invat toate chichitele , dar o data ce ai invatat baza si ai un genesis bun este floare la urechie, si acum depinde de fiecare persoana , unora le plac silica altora genesis , mie i-mi plac ambele......
si pana la urma daca esti multumit de vamo este ok , asta e important sa fie omul multumit de achizitie, si eu am avut vamo , singurul lucru care ma deranja este ca era lucios si se vedea fiecare amprenta si era cromat si incepea sa se stearga cromul, de atunci nu mi-am mai luat lucruri cromate, am luat duar inox, le dai polish si nu ai nici un stres
STIMA si aburi densi.....
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Despre Vamo, o intrebare

Mesaj de cristian »

Multumesc de raspuns, ai dreptate.
Dar din puctul meu de vedere, tragand si din genesis, sincer nu am vazut avantajul. Probabil ca el exista, ca daca nu ar exista, nu s-ar mai discuta decat de silica.
Ideea era sa fie ceva mai comod, dar se pare ca nu e. Cel putin asta am dedus eu, chiar azi am tras dintr-un nova 2, chiar mi-a placut ca aspect, lucratura de maestru, dar nu am simtit decat placerea lichidului bun, nu altfel decat pe silica.
Nu am dorit sa duc discutia in zona asta, incerc doar sa ma explic.
Iar despre vamo, mie imi pare ok in primul rand ca electronica, si ca executie. Chiar nu am ce sa-i reprosez, doar chestia cu cromatul care nu e numai la vamo.
Faptul ca e lucios mie imi place, in viitor probabil ca il voi imbraca in policarbonat.
Mai mult, eu merg numai pe reglajul in putere - watti.

Numai bine!
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Despre Vamo, o intrebare

Mesaj de Midnight Caller »

(off-topic) Genesis se spune ca ar reda mai fidel aroma... Silica dupa mine cand se imbacseste da un iz de carpa uda.
Ca avantaje, silica este friabila (se sparge) si poate da nastere la micro-ciobulete care ti se fixeaza in alveolele pulmonare si duce la silicoza. E un fel de fibra de sticla in definitiv. La mesh nu are ce sa se desprinda.

(on topic) Dar sa revenim la discutia despre Vamo...
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Despre Vamo, o intrebare

Mesaj de cristian »

Off topic: am inteles avantajele. Eu zic ca da iz de rufe fierte la cazan. Adica naspa. Dar s-o tinem din scurt si e ok.
On topic: sa revenim, da' zi si tu ceva, chiar negativ, nu-i bai :))
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Despre Vamo, o intrebare

Mesaj de Midnight Caller »

Despre vamo ? E PREA MARE. E motivul pt care am achizitionat un mecanic GiGi (clona GGTS)
Altfel nu am ce sa ii reprosez si nici nu il vand !

Samsung Galaxy S on JellyBean
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Despre Vamo, o intrebare

Mesaj de cristian »

Ok, ai dreptate. De aia i-am zis elefant. Momentan imi place mult, nici eu nu cred ca il voi da, e de suflet. :)
Iar fara segmentul de jos parca e neterminat, deci raman la aspectul falic, 2 x 18350.

Stima!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Despre Vamo, o intrebare

Mesaj de cristian »

Am regasit un clip despre cum se desface un vamo la nevoie si il pun aici, nu mai deschid alt topic.
[youtube][/youtube]
Scrie răspuns