RANDAMENTUL MODURILOR

Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

RANDAMENTUL MODURILOR

Mesaj de HORATUCU »

Cati dintre noi nu am vazut ca unele moduri sunt mai eficiente in folosirea acumulatorilor si altele energofage.Personal am ramas stupefiat ce consum mare au unele moduri "de firma", care costa o caruta de bani, fata de altele mai modeste. Ma gandesc daca nu ar fi util sa facem o verificare cat mai corecta, sa-i spunem a randamentului modurilor pe care le detinem.
Daca credeti ca ar fi interesant, ar trebui sa cadem deacord cu parametrii in care sa facem verificarile. Am mai afirmat ca nu am pregatire in domeniul electricii-electronicii, dar sigur avem colegi care sunt pertinenti in domeniu.
Deci, ma gandesc ca putem calcula cati mAh/ml de lichid consumam cu un anume mod. Asta inseamna alimentare atomizor cu seringa. Dupa folosirea unei baterii scoatem cantitatea nefolosita de lichid tot cu seringa, facem calcul cat lichid s-a folosit si cu regula de 3 simpla calculam mAh/ml.
Nu cred ca conteaza marimea rezistentei, deoarece la prima vedere este nevoie de o cantitate egala de energie pentru vaporizarea aceleiasi cantitati de lichid.
Poate ar trebui in prima etapa sa testam cam cu acelasi tip de atomizor, probabil cel mai comun, un tip de Kayfun.
Nici nu stiu daca ar trebui sa facem testul separat pe electronice si pe mecanice. Calculam doar un randament.
Ce ziceti, va bagati?
Daca da sa vedem pareri sa sa stabilim conditiile de joc.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: RANDAMENTUL MODURILOR

Mesaj de cristian »

Buna dimineata.
Man, am citit ce ai scris cu mare atentie. Dar cred ca ideea de randament al unui mod electronic (nu vorbesc deloc de mecanice, alea sunt niste tevi cu cadere mai mica sau mai mare de tensiune) incepe de la electronica cu care este dotat si se termina intr-un final in atomizor.
Ma limitez pe moment la aceste doua aspecte.
1. O electronica buna "stoarce" acumulatorul pana la o limita la care nu-l oboseste inutil. Sa zicem ca vrei 50 w dintr-un acu care nu mai poate, atunci electronica ar trebui sa nu-ti dea voie. Intr-o fraza zis, sa-l duca pana la o limita de bun simt astfel incat sa mai poti sa-l folosesti si peste 3 luni.
Din pacate cred ca foarte putine electronici fac asta, si sper ca P3-ul meu o face - macar ca sa-si merite banii, nu?
2. Atomizorul prin elementele de setare si mai mult, prin modul de folosire, solicita acumulatorul prin intermediul electronicii. Daca ne intoarcem la acea electronica comuna, care iti da ce vrei fara sa aiba grija acumulatorului, ajungem iar intr-un punct nevralgic. Adica eu cer putere, pe o rezistenta la limita de jos, ii bag si un boost si vapez chain pana ma frige la glanda. Probabil ca saracu' acumulator va fi varza intr-un timp foarte scurt.

Aici cred ca raspunsul e destul de usor de intuit.
1.Un mod ieftin, iti da ce vrei dar vei cumpara acumulatori din 2 in doua luni.
2.Un mod bun (a se citi "mai scump" sau "de firma"), iti da ce vrei dar se va limita la ce poate acumulatorul, si astfel va avea viata mai lunga. Un mod bun protejeaza utilizatorul prin optiunile de siguranta, si implicit acumulatorul.

Atata timp cat tragi cu un mod si simti ca se incalzesc acumulatorii in el (ca la mecanic), ceva nu e in regula cu electronica.

Mai vorbim :)
Avatar utilizator
moremih
veteran
veteran
Mesaje: 538
Membru din: Dum Sep 22, 2013 12:18 am

Re: RANDAMENTUL MODURILOR

Mesaj de moremih »

Dupa doi ani de folosit mecanice ( a se citi , clone ) , nu am reusit sa incalzesc acumulatorii . Si am 3 acum. pe care ii folosesc prin rotatie ; doi avand doi ani vechime si ultimul aproape un an. Pot spune ca functioneaza perfect .
Descarcarea se face pana la 3.2-3.4 V iar incarcarea se face cu incarcatorul Xtar. Vapez cand sunt la serviciu cam 4-5 ml in 12 ore iar acum mai duce inca 3-4 ml. ( acum . de 18650 ) .
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: RANDAMENTUL MODURILOR

Mesaj de Motanel05 »

Producatorii de chipuri electronice (care se respecta) au in fisa tehnica a produsului si precizarea "Efficiency" (ex. http://www.yihiecigar.com/products_info ... 83290.html" onclick="window.open(this.href);return false; , sau http://www.evolvapor.com/datasheet/dna40.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; ).
Cred ca in "calcularea" randamentului unui mod electronic, trebuie tinut cont si de acest parametru. Diferenta pana la 100% este tot o pierdere de energie, care, direct se duce in consumul acumulatorului. Parerea mea este ca, un "randament" se poate face doar comparand diferite moduri electronice setate pe aceiasi putere in wati, cu acelasi atomizor ( cu setare noua de fiecare data) si cu ecelasi lichid. Atunci am putea spune ca electronica X consuma atata lichid pana când acumulatorul ajunge la 3,2V, electronica Y consuma atat....
Sunt prea multi factori diferiti de la o electronica la alta ca sa putem "calcula" randamente. In plus, am uitat sa bag in ecuatie acumulatorul! Pe langa multitudinea tipurilor existente, eu am intalnit si acumulatori de acelasi tip, de la acelasi producator, care, fiind din loturi diferite s-au comportat total diferit unii cu altii.
Ca o concluzie, dupa parerea mea, randamentul optim este atunci când cumperi un mod electronic care te satisface si care te tine cat mai mult in timp, oricat de mult il chinui cu setarile pe care i le aplici.
PS: Sunt multe, multe cazuri când, acelasi mod cumparat de doi vaperi, la unul functioneaza bine-mersi, iar la al doilea face figuri din prima. Pana la urma, e chestie si de noroc. :lol:
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: RANDAMENTUL MODURILOR

Mesaj de HORATUCU »

Ce propun eu este ceva cat mai simplu care sa ne dea un termen de comparatie grosier.Nu sa o facem ca la farmacie. Bineinteles ca apar o gramada de parametrii care ar trebui luati in calcul.
De la ce am plecat: cu acelasi atomizor, cu aceeasi rezistenta, am vapat 1zi si jumatate cu o baterie pe un mod si cu 3 baterii pe altul. Intodeauna am constatat dupa ureche ca un mod este mai eficient decat altul. Ma gandeam sa las urechea si sa vad cat mai exact posibil ce se intampla. Daca sutem mai multi, cu atat mai bine, putem confirma sau nu rezultatele partiale.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: RANDAMENTUL MODURILOR

Mesaj de Motanel05 »

Atunci este simplu: avand doua moduri, trebuie sa folosesti ACELASI atomizor cu aceiasi setare (rezistenta + fitil + lichid ) cu ACELASI acumulator incarcat full, mai intai pe modul 1, apoi le modul 2. Vapezi cu modul 1 pana când se descarca acumulatorul si cere reicarcare. Apoi repeti cu modul 2. Bineinteles, ambele moduri setate pe aceiasi putere in wati. Astfel vei putea vedea ce obti de la modul 1 comparativ cu modul 2. Recomand ca de fiecare data sa faci rezistenta noua, odata folosita se schimba parametrii, chiar daca pui fitil nou. Si sa folosesti acelasi lichid. La sfarsit poate ne spui si noua rezultatele, ne-ai facut curiosi.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: RANDAMENTUL MODURILOR

Mesaj de HORATUCU »

Si dacă-ți spun eu, îmi spui si tu despre al tau(sau ale tale) ?
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
Sanitarium
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 269
Membru din: Joi Sep 19, 2013 11:21 pm

Re: RANDAMENTUL MODURILOR

Mesaj de Sanitarium »

pentru mine, lucrurile sunt clare. cipurile care mi-au dat cel mai bun randament, putere, economie si constanta sunt cipurile Provari, Evolv si nu in ultimul rand, Yihi. asta indiferent de tuburile sau box modurile in care erau integrate. celelalte electronici chinezesti (care se gasesc in cloupor, smok, vmax sau istick, precum si kickurile chinezesti) ba imi terminau mai repede bateria, ba erau anemice, ba nu mai loveau cum trebuie pe masura ce bateria se descarca. restul e can can :fft
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: RANDAMENTUL MODURILOR

Mesaj de Midnight Caller »

O sa razi dar pe Evolv2 setat la 15w, dupa ce nu mai doreste sa mearga ca "s-a terminat zama in baterie" scot acumulatorul, il bag in Vamo si mai trag cateva ore. So....
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: RANDAMENTUL MODURILOR

Mesaj de cristian »

Nu are de ce sa rada, daca citesti postul meu de mai sus.
Vamo "stoarce" acumulatorii la limita de jos, pentru ca are o electronica antica, care nu stie sa protejeze acu.
Sa nu uitam ca eu sunt si acum posesor de vamo v2, deci sunt in problema. Cand P3 imi zice "empty", vamo ii ia de prospeti. De aia se duc acumulatorii cand folosim electronici de kkt.

O seara buna!
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: RANDAMENTUL MODURILOR

Mesaj de Midnight Caller »

Electronica de kkt sau nu, Vamo descarca pana la 3.2 volti, iar conform specificatiilor Evolv, Kick2 descarca pana la 2.7 volti, e drept, in sarcina.
Deci nu stiu daca e chiar asa de kkt Vamo pana la urma :)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: RANDAMENTUL MODURILOR

Mesaj de cristian »

Cum zici tu.
Deci P3 e de kkt ca nu trage din acumulatori pana cad, vamo e ok.
Si apropos, un acu nu se defineste numai prin tensiunea de iesire.
Poate sa aiba 4 v pe voltmetru si sa fie mort in sarcina. Se pare ca nu numai eu vad asta, o vede si electronica din P3.

Sarbatori fericite!
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: RANDAMENTUL MODURILOR

Mesaj de Midnight Caller »

Nu stiu de ce sari in sus pt ca ti-am vorbit frumos, sau o fi stresul din ajunul Pastelui.
Nici nu am sustinut ca P3 are electronica de kkt, asta ai concluzionat tu. Am sustinut doar ca nu toate electronicele chinezesti sunt de kkt asa cum s-a scris mai sus.
Si am mentionat ca e vorba de 2.7V in sarcina la kick vs 3.2 in gol la Vamo deci nu comparam mere cu mere.
Te stiam mai pacifist ultima oara cand am mai scris pe aici.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: RANDAMENTUL MODURILOR

Mesaj de HORATUCU »

Baieti,baieti cred ca s-a deschis putin cutia Pandorei.
Pana acum catva timp, am avut numai electronici made in China( chiar de kkt). Nu stiu pana la cati volti descarca, dar am acumulatori de 3 ani care inca ma tin o zi de vapat, folositi in aceste moduri.
Si ca profan in ale partii electro, eu fac constatarile ciobaneste: daca am un mod care ma duce o zi de vapat cu un acumulator, fara sa trebuiasca sa duc cu mine inca doi de rezerva, si daca nu-mi strica bateriile si le pot folosi cel putin un an, eu sunt multumit.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: RANDAMENTUL MODURILOR

Mesaj de cristian »

Aici intervine si calitatea acumulatorului.
Si eu am acumulatori de 2 ani care inca functioneaza binisor. Ca sa zic ca ma tin o zi de vapat, nu am cum.
Am si acumulatori luati de 6 luni care ma tin 3-4 ore, in aceleasi conditii.

Si daca tot e sa deschidem cutia Pandorei, aia care inca merg dupa 2 ani sunt... trustfire. Ii vede si P3 inca.
Ce-i drept adusi direct din China, fizic.

Iote astia:

Imagine
Scrie răspuns