Provari P3

Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Provari P3

Mesaj de Amonastro »

Am deschis un topic dedicat cu strictețe acestui mod. Sunteți rugați să postați aici părerile dumneavoastră, dar fără comparații cu alte moduri de putere mai mare existente pe piață. Nu are niciun rost să comparăm un device de 20 de Wați cu unul de 40 de Wați sau mai mult, ca să nu pierdem din valoarea constructivă a dialogului.
Este clar pentru toată lumea că nu putem compara electronica unui Provari P3 cu cea a unui DNA40, întrucât parametrii celor două dispozitive sunt foarte diferiți.
Așadar, vă așteptăm cu păreri legate de funcționalitate, ergonomie, finisaj sau eventuale probleme tehnice.


Am achiziționat un Provari P3 Celtic Knot de aici:
http://hisvape.net/vapes/neu-highlights ... ion?c=2354
Pachetul a stat pe drumuri 5 zile și a mi-a ajuns acasă prin Cargus Curier.
Are versiunea de soft 3.6, fapt ușor de verificat accesând meniul modului - Setup/RCL/Info.
Am și modelul 2.5, pe care i l-am lasat soției. Eu l-am folosit un an și jumătate și s-a comportat impecabil în tot acest timp. În prezent arată de nota 9,8 și funcționează de nota 10.
Din punct de vedere calitativ, P3 este peste modelele anterioare. Folosesc o rezistență din inox, și am observat utilizând P3-ul că valoarea in Ohmi a acesteia oscilează permanent între 1,3 și 1,6 Ohmi. Așa se comportă varianta de inox rezistenței (SS Wire-V4A).
Pe acest Provari P3 setat in volți, calitatea vaporilor depășea cu foarte puțin versiunea 2.5 iar bateria mi se consuma în mai puțin de o zi (pe versiunea 2.5 bateria mă ținea fix o zi). Simțeam că poate mai mult, așa că l-am trecut pe Wați. Lucrurile s-au schimbat brusc în bine. Calitatea vaporilor s-a stabilizat și s-a păstrat inclusiv în chain vaping.... iar bateria mă ține acum o zi și jumătate.
Am setat display-ul la minim (luminozitate / durată) și am scos lumina din buton ca să mai reduc din consum.
Menționez ca AW IMR-urile mele (18650) au aproape 9 luni vechime și un IQ citit pe mod cuprins între Good (72 to 80 inclusiv) și OK (61 to 71 inclusiv).

Prin comparație, calitatea vapatului cu P3 este superioară... Versiunea 2,5 a făcut un pas în urmă în ochii mei.
Pinul central din alamă e mai bun decât al modelului 2,5 (reglabil pe arc dar fără un ambitus prea mare, și parcă mai dur ca material).
Finisajele sunt ireproșabile. Scârțâiau puțin filetele, așa că le-am uns cu puțin Noalox. Imediat ce l-am scos din cutie l-am șters cu un șervețel înmuiat în alcool și era perfect curat.
Dacă nu vapați la valori de peste 20 de Wați, îl puteți achiziționa.

Dintre toate produsele de pe piață este cel mai bun din categoria lui și este construit impecabil. Metal de calitate (finisaj satin pentru modelele Standard și Celtic Knot), filete trainice, arc serios, pin central bine finisat, top cap drept (perfect pentru atomizoarele pe circumferința lui), gravură ireproșabilă și rezistență mare la uzură (aidoma versiunii 2.5).
Referitor la arc - metalul este tratat (cred) si are o nuanță alburie. Pe alocuri strălucește alama de zici că i-a sărit vopseaua, dar așa este el construit.
Dacă-l folosiți cu atomizoare cu pin de (+) pe șurub, polișați pinul atomizorului ca să nu zgârie pinul central al modului.
În prezent îl utilizez cu un Kayfun lite plus (original) - 11 spire pe burghiu de 2,5 / rezistență oscilantă 1,3-1,6 Ohmi / vată japoneză / lichid bază eCig (VG 70%/PG30%) / 11 Wați.
Dată fiind construcția acestui mod, mi-a fost foarte ușor să-i adaptez o agățătoare din plastic de PET. Nu arată ea prea bine, dar este rezistentă și ergonomică.

Imagine

Dimensiuni comparative:
Provari v2.5 cu extensie 18650 - 117 mm;
Provari P3 varianta 18650 - 121 mm.
Cei 4 mm sunt chiar neglijabili...
Eu sunt FOARTE MULȚUMIT!
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Provari P3

Mesaj de alexinos »

Sunt de aceeasi parere cu Amonastro si ca posesor de P3 cit si de DNA40.Daca tinem cont de datele technice amindoua modurile de la o rezistenta de 0,7Ohm si pina la 20W - dau amindoua la fel,nu am mai mult de spus.Va doresc o duminica placuta.
Scrie răspuns