Eleaf iSmoka iStick 30w - primele impresii

slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Eleaf iSmoka iStick 30w - primele impresii

Mesaj de slavyk »

Nu stiu cum este la MVP dar la iStick-uri, cu excepția celui mini, acumulatorii sunt LiPo, 18650, avînd contacte tip bandă de care sunt lipite firele ce duc la PCB.

S500 tap-tap
Avatar utilizator
Catalin
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 214
Membru din: Mie Iul 17, 2013 8:47 am
Localitate: Buzau

Re: Eleaf iSmoka iStick 30w - primele impresii

Mesaj de Catalin »

Multumesc frumos pentru raspuns, dupa ce mi-a luat foc MVP-ul si am vazut ce panarama de banda iesea din acumulator... stau si ma gandesc de 3 ori inainte sa mai achizitionez un mod cu LiPo... tare mi-e frica sa nu patesc si cu asta la fel.
"Intre ceea ce stim si ce nu stim, este doar ceea ce presupunem"
Nu mai fumez din 01.03.2013
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Eleaf iSmoka iStick 30w - primele impresii

Mesaj de slavyk »

asta este bateria http://www.globalmarket.com/product-inf ... 55231.html
Ceva informații suplimentare despre iStick 30w, aici: http://ukvap.es/?p=istick30
Damian
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 15, 2015 12:56 am

Re: Eleaf iSmoka iStick 30w - primele impresii

Mesaj de Damian »

Ca la orice baterie, conteaza ce "noroc" ai.
Eu am 3 isick-uri identice in casa, cel mai nou ma tine maxim jumatate de zi iar cel mai vechi bate in 2 zile dupa 3 luni de uzura.
Avatar utilizator
Catalin
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 214
Membru din: Mie Iul 17, 2013 8:47 am
Localitate: Buzau

Re: Eleaf iSmoka iStick 30w - primele impresii

Mesaj de Catalin »

La un Eleaf iStick 30W stie cineva de ce dupa ce apesi pe fire si tragi din atomizor isi modifica singur rezistenta ohmica?
Este ciudat, nu am mai patit asa ceva.
Atomizorul este Kanger subtank Mini, aparatul de masura imi arata o rezistenta de 1,3 ohm, il bag in Eleaf imi arata 1,3 ohm si apoi dupa ce trag, aleator sare la 1,7 - 1,1 - 1,5 zici ca-i nebun si revine intr-un tarziu revine la 1,3 ohm.
"Intre ceea ce stim si ce nu stim, este doar ceea ce presupunem"
Nu mai fumez din 01.03.2013
Avatar utilizator
Catalin
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 214
Membru din: Mie Iul 17, 2013 8:47 am
Localitate: Buzau

Re: Eleaf iSmoka iStick 30w - primele impresii

Mesaj de Catalin »

Gata am rezolvat misterul. :OJ
O trec la lectii invatate, eu din neatentie, dupa ce mi-am refacut setup-ul nu am strans suficient surubul din baza de la Subtank si se pare ca asta a fost cauza. Dupa ce am strans plusul din baza s-a rezolvat.
Sorry my bad. :oops:
"Intre ceea ce stim si ce nu stim, este doar ceea ce presupunem"
Nu mai fumez din 01.03.2013
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: Eleaf iSmoka iStick 30w - primele impresii

Mesaj de Tyrex »

Nu am mai deschis alt topic pentru atata lucru......... Ma intreb cum nu s-a gandit chinezul care a facaut iStick-ul 30w sa arate cand este gata incarcarea. La al meu pot sa-l las si doua zile la incarcat el arata ca incarca. Cert este ca daca-l scot de la incarcat dupa trei ore arata ca e full.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Eleaf iSmoka iStick 30w - primele impresii

Mesaj de slavyk »

Interesant, ale mele se încarcă complet de la orice sursă USB care e capabilă să livreze minim 500mA. Poate ai vreo problemă cu încărcătorul.
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Eleaf iSmoka iStick 30w - primele impresii

Mesaj de mariandex »

Tyrex scrie:Nu am mai deschis alt topic pentru atata lucru......... Ma intreb cum nu s-a gandit chinezul care a facaut iStick-ul 30w sa arate cand este gata incarcarea. La al meu pot sa-l las si doua zile la incarcat el arata ca incarca. Cert este ca daca-l scot de la incarcat dupa trei ore arata ca e full.
Salut , la iStik atata cand e incarcat full : in timpul incarcarii semnul de baterie clipeste , iar cand e incarcat full nu mai afiseaza nimic , la tine daca si dupa doua zile clipeste simbolul bateriei , inseamna ca alimentatorul nu furnizeaza tensiunea de 4,2V in sarcina si atunci e posibil sa faca asa , de ce spun asta ? pentru ca am 3 iStik-uri : doua de 30W si unul de 20W si la toate se intampla acelasi lucru .

HAPPY VAPING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: Eleaf iSmoka iStick 30w - primele impresii

Mesaj de Tyrex »

Am probat si pe alt incarcator care stiu sigur ca are 5v 1A si tot asa face. Nu ma deranjeaza atata timp cat dupa incarcarcare functioneaza ok , eram doar curios daca are doar al meu problema asta. Multumesc pentru lamuriri.
Razvan.A
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 27
Membru din: Dum Iun 14, 2015 7:20 pm
Localitate: Constanta

Re: Eleaf iSmoka iStick 30w - primele impresii

Mesaj de Razvan.A »

Ca sa nu fac alt topic, postez aici. am intampinat o problema pe istick. deci de aseara pana azi vapez 1.3ohmi pe 15wati. Aseara surprinzator atomizorul meu ardea, modul era rece. Azi acelasi setup atomizorul se incalzeste putin si partea de sus a modului sa incalzit putin (ritm de vapat constant, no chain vape). poate o fi normal, dar de ce nu a facut asa si aseara?
Nu l-am incarcat deloc de cand l-am luat (face 24 de ore curand) si se apropie de final bateria. Poate avea asta vreo legatura cu caldura emanata de partea de sus a bateriei?
Am inteles de mai sus ca are o baterie li-po , e ca la bateriile de telefon? cand tre sa le mentii intre 20% si 80% ca sa lungesti durata de viata a bateriei? adica e un safety standard pe asemenea baterii? sau pot sa il descarc complet si incarc complet?
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Eleaf iSmoka iStick 30w - primele impresii

Mesaj de slavyk »

Calm... modul tău nu are nici o problemă. Căldura emanată de atomizor se transmite și modului și se adaugă la cea generată de circuitul de putere al acestuia (are acolo un radiator, exact pentru asta). Poți să-l pui la încărcat cînd dorești, electronica protejează foarte bine acumulatorul. Eu, în general, seara, cînd pun la încărcat tableta, telefoanele, pun și iStick-ul.
Razvan.A
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 27
Membru din: Dum Iun 14, 2015 7:20 pm
Localitate: Constanta

Re: Eleaf iSmoka iStick 30w - primele impresii

Mesaj de Razvan.A »

slavyk ma folosesc de cunostintele tale din nou :) si as dori sa lamuresc urmatoarea chestiune:
Din ce stiu si am inteles eu bateria se duce mai repede cu cat Amperii sunt mai mari (in functie de rezistenta si voltaj sau wataj). cu o rezistenta de 1.8 ohmi dupa calculatoarele online obtin un voltaj destul de mare proportional cu amperii scosi din baterie. Cu o rezistenta mai mica acelasi amp drain, voltajul este mai mic.
Voltii astia au vreun rol in a determina durata de viata a bateriei? adica 6v la 3 amperi, si 3.5 volti scot tot 3 amperi din baterie. in cele 2 cazuri bateria se duce mai repede in vreunul din ele? voltajul influenteaza cumva durata de viata a bateriei? Ca sincer acum nu cred ca voltajul este doar o constanta care se schimba in functe de rezistenta si wataj, cred ca voltajul sta la baza apoi vin urmatoarele statistici ale setupului.

Edit: a murit in sfarsit bateria :) incarc acum pe un port usb de la pc, doar ca sa mai pot vapa(o sa dureze ceva) :)) pot spune ca sa dus in 24 de ore bateria, dintre care 5 ore de somn si adaugam si putin chain vaping. (total multumit!)
edit2: sa incarcat 75% in 10 minute:))) cam aiurea, poate tre sa trec pe un adaptor priza de 1 amper.
Razvan.A
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 27
Membru din: Dum Iun 14, 2015 7:20 pm
Localitate: Constanta

Re: Eleaf iSmoka iStick 30w - primele impresii

Mesaj de Razvan.A »

observatie: in timpul incarcarii daca sting bateria imi arata simbolul mare de baterie care se incarca cu cele 5 liniute. Daca apasam butoanele + si - in acelasi timp ca sa schimbam orientarea ecranului, orientarea se schimba, dar pe ecran apare simbolul de incarcare mic al bateriei ca si cum bateria ar fi aprinsa. Daca aprind si sting bateria revine simbolul cel mare cu 5 linute.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Eleaf iSmoka iStick 30w - primele impresii

Mesaj de slavyk »

Dacă ești (i)sticked de calculator, poți vapa liniștit, apare el că ar fi 75% încărcat dar nu are cum. Cu un încărcător de 1A se va încărca complet în minim 2 ore (nu este complet descărcat în momentul deconectării modului). E problemă de programare a electroniii, chestia cu simbolul de încărcare.
Referitor la volți, wați, putere, curenți, vezi legea lui Ohm.
Scrie răspuns