Provari P3 vs Vaporshark rDNA40

Provari P3 vs rDNA40

Provari P3
9
36%
Vaporshark rDNA40
11
44%
Altul
5
20%
 
Voturi totale: 25
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Provari P3 vs Vaporshark rDNA40

Mesaj de Mar1o »

Doua moduri excelente, vedete ale anului 2014, cu preturi similare... Pentru ca P3 deja e pe stoc pretutindeni, iar rDNA 40 incepe timid sa apara si el, propun comunitatii un poll: care ar fi alegerea voastra, eventual DE CE?
Avatar utilizator
gabyg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 177
Membru din: Vin Feb 07, 2014 3:38 pm
Localitate: Braila

Re: Provari P3 vs Vaporshark rDNA40

Mesaj de gabyg »

Eu am votat cu P3, pentru ca pe asta il am si sunt foarte multumit de el.
Cu meniul m-am obijnuit destul de repede, intr-o zii i-am invatat toate functiile pe care le are.
Decand il am il folosesc zi de zi si e perfect pentru mine, pe timpul zilei il folosesc cu baterii 18350 iar cand ajung acasa cu baterie 18650.
Singuru mod cu electronica pe care l-am mai avut a fost un Vamo V5:))) care a fost cam cu probleme deci nu prea suporta comparatie si de atunci am folosit numai mecanice.
Cred ca asta va fi singuru' mod pe care o sa-l folosesc multa vreme de acum in colo.
ionesh
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Mar Dec 09, 2014 6:38 pm

Re: Provari P3 vs Vaporshark rDNA40

Mesaj de ionesh »

Amandoua.

Am P3 si VS DNA30. Imi place la VS factoru box, care-l prefer tuburilor. DNA 40 are acea fonctionalitate de control asupra temperaturii care va devenii, probabil, un standard in 2015.

P3, e... facut sa dureze. N-am nici un dubiu ca functiona si peste 2 ani.
Avatar utilizator
Sanitarium
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 269
Membru din: Joi Sep 19, 2013 11:21 pm

Re: Provari P3 vs Vaporshark rDNA40

Mesaj de Sanitarium »

nu cred ca e buna comparatia. unul e tub, celalalt e cutie, depinde de preferintele fiecaruia. totusi, pt fiabilitate castiga P3-ul, iar rdna pt controlul de temperatura.
daca te gandesti sa cumperi un rdna 40, eu zic sa mai astepti, s-au raportat multe boarduri cu probleme.
Avatar utilizator
Mar1o
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:57 pm
Localitate: GL

Re: Provari P3 vs Vaporshark rDNA40

Mesaj de Mar1o »

@Sanitarium: perfect de acord, dar nu am intentionat o comparatie in sensul strict, ci mai curand o optiune, o alegere. Pentru un vaper interesat de un mod vw in acest moment, cele doua moduri sunt - probabil - in prima linie a optiunilor. ....sau cel putin pentru mine, excluzand din start povestioarele de sute de watt PMPO ale chinezilor.
Eu le-as lua pe amandoua, daca bugetul s-ar putea intinde pana acolo. DNA40 pentru TC si form factor, P3 pentru boost si fiabilitate.
Pentru o persoana care e mai mult pe drum, 18650 + USB passthrough inclina serios balanta in favoarea rDNA, mai ales ca dimensiunile sunt mai curand comparabile cu P3 in varianta mini (18350).
DNA40 are intr-adevar ceva tinichele de coada in momentul asta si se pare ca Evolv lucreaza intens la asta. Merita asteptat ianuarie 2015 cand va aparea versiunea cu display high-res, care teoretic ar trebui sa fie si cea finala. De ce au dat drumul unui produs partial testat? Interesant de comentat si asta. In tabara Provape, P3 sunt absolut sigur ca a fost pre-testat intens inainte de lansare.
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Provari P3 vs Vaporshark rDNA40

Mesaj de AWE »

Eu am votat ''altul''.

Produsele Provape sunt foarte ok, nu are sens sa discutam pe tema calitatii. Ca si box-mods, Vaporshark nu e cu nimic mai prejos totusi, ca si calitate a constructiei iar pe moment ma trezesc ca am DNA30 in mana mult mai des decat Provari datorita formei foarte confortabile.

rDNA40? Nah, inca nu. In primul rand TC ai doar la sarma de nichel care e pain in the ass de lucrat cu ea. In al doilea rand bani in plus fata de rDNA30 pentru 10w mai mult (care mie nu imi folosesc personal) si mai nou ecran hi-res? Lol, ce naiba iti trebuie ecran hi-res ca sa citesti 3 cifre acolo?

Oricum, nu poti gresi indiferent ce alegi intre VS si Provape, in final trei sfert din alegere va fi bazata pe preferinte estetice si mai putin pe performanta. Exista pro si contra pentru amandoua taberele dar nu atat de importante incat sa incline balanta decisiv inspre una din parti.
Avatar utilizator
Sanitarium
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 269
Membru din: Joi Sep 19, 2013 11:21 pm

Re: Provari P3 vs Vaporshark rDNA40

Mesaj de Sanitarium »

corect! sunt doua device-uri excelente. eu sincer, acum o luna, eram cu mana pe butonul de precomanda pt rdna 40, box mod micut, autonomie mare, usita cu magnet, pin retractabil, parea cutiuta perfecta, pana am citit de problemele rdna-ului, apoi am comandat P3-ul, m-am gandit ca nu am cum sa dau gres. la rdna am fost atras si de incarcarea wireless, mi s-a parut geniala, dar si de asta am citit ca in timpul incarcarii se incinge vaporsharku in draci. deci pt rdna mai trebuie asteptat sa se puna la punct, si mai mult ca sigur il voi adauga la colectie.
nici P3-ul nu este perfect, la banii astia si venind de la o companie ca provape te gandesti la perfectiune, dar nu e chiar asa. pinul este ajustabil, dar e facut intr-un mod jenant, are un oring pus sub el, care bineinteles ca s-a rupt. acum ma chinui cu tot felul de improvizatii care sa tina pinul ridicat, pt ca nu gasesc un oring mic si gros. multe mizerii din china au pinul pe arc, iar provape nu a fost in stare sa puna decat un oring.
ideea e ca toate modurile au avantaje si dezavantaje, depinde doar de preferintele fiecaruia.
SamGold

Re: Provari P3 vs Vaporshark rDNA40

Mesaj de SamGold »

Desi am votat altul...as merge oricand pe mana Provape...pentru ca:
[youtube][/youtube]
In rest, total de acord cu AWE...plus:
Lamborghini vs Ferrari
[youtube][/youtube]
(hint: skip to 2:18...)
Orice alegere ai face, nu vei gresi :)
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Provari P3 vs Vaporshark rDNA40

Mesaj de Valahul »

Poate ajuta.

Provari 3 v Vaporshark rDNA

Imagine
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Scrie răspuns