OKR box Mod

cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

OKR box Mod

Mesaj de cristian »

Pentru ca sunt in plina activitate de realizare a unui box mod, am tot cautat sa ma inspir de la cei priceputi si am dat peste acest tutorial.
Bineinteles ca mai sunt tutoriale cu gramada, inclusiv legate de mechanical box mod unde problema este butonul de fire care trebuie sa duca multi amperi pe direct.

Chipul OKR T10 pe care il foloseste moderul (este folosit de multi moderi amatori din toata lumea), duce 10 A si 50W. Din cate imi dau seama din fisa tehnica, avand tensiune minima de intrare 4.5 V, nu se poate folosi decat cu 2 accu, avand in vedere ca tensiunea maxima este 4.2/accu. Plaja de reglaj in tensiune, la iesire este intre 3.3 - 6 volti DC.
Daca am citit bine in fisa tehnica este protejat la scurt circuit, dar nu la polaritate inversa (de aceea foloseste moderul dioda probabil).
Fisa tehnica este asta http://power.murata.com/data/power/okr-t10-w12.pdf
Mi se pare foarte usor de realizat daca ai o mana dreapta si un letcon.
Costurile, avamd in vedere ca se poate adapta orice electronica - eu am apelat la una de vamo V5, sunt legate de:
- cutie care se poate gasi pe tme.eu unde sunt cu gramada modele hammond si nu numai
- conectorul 510 care poate fi adaptat, de la cel mai ieftin pana la modele mai pretentioase gen fat daddy
- suportul pentru accu, dublu sau simplu daca se doreste 1 x 18650
- butoanele de comanda, aici cred ca e o problema, nu stiu daca la noi se gaseste ceva functional dar si estetic, eu am luat din UK

Restul e munca fiecaruia si satisfactia finala, cand dai primul fire.

Asta ar fi prezentarea:
[youtube][/youtube]
Avatar utilizator
Richy90
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 61
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:51 pm
Localitate: Timisoara

Re: OKR box Mod

Mesaj de Richy90 »

asteptam poze cu el realizat,multa bafta.
Nu mai fumez din 28.02.2011,vapez din 18.12.2011


Imagine

Va salut vapand
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: OKR box Mod

Mesaj de cristian »

Multumesc, o sa vi-l arat daca n-o sa-mi fie rusine cu el :)

Trimis de pe al meu GT-I9300I
Avatar utilizator
bodobaza
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 162
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 12:49 am
Localitate: Reghin/Cluj

Re: OKR box Mod

Mesaj de bodobaza »

Si pe mine ma tenteza de ceva vreme sa fac un asa boxmod, am vazut in Anglia site unde gasesti tot pt a crea asa un mod. Tutorialul e foarte bun, chestia e ca pe langa piese pt boxmod mai am nevoie si de aparat cu care sa sudez, are FT nu-i bai :D.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: OKR box Mod

Mesaj de cristian »

Da, un letcon banuiesc ca iti trebuie.
Sunt la preturi foarte accesibile si la noi. Eu am luat ultimul de la un magazin chinezesc cu 5 lei :) Daca dai 10 lei deja arata profi. Putere 40 w sau 60 w, dupa cum gasesti.
Dar folosesc tot pistol de lipit, asa m-am obisnuit.
Genul asta cred ca vrei: http://www.digitalworld.ro/prod_Ciocan- ... letcon-40W
In rest piese se gasesc, adevarat.
Eu am luat impreuna cu c_b de pe modmaker UK toate piesele.
Magneti pentru capac gasesti aici: http://magnetiputernici.ro/discuri-neodim orice dimensiune doresti.
Si asa mai departe... Povestea continua cum zice Rebengiuc :)

Problema mea pentru care nu ma pot apuca de lucru este vopsitul cutiei. Daca va uitati la clip la minutul 17.30, veti vedea ca e vopsita in negru cu un grund cauciucat care arata foarte bine, e de fapt pentru protejarea suprafetelor auto supuse efortului gen sasiu, bena etc. Se gaseste numai in state, si nu stiu ce echivalent are la noi - "spray bed liner".
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: OKR box Mod

Mesaj de slavyk »

Cred că s-ar potrivi şi asta
http://shop.plasti-dip.ro/cauciuc-lichi ... i-dip.html" onclick="window.open(this.href);return false;

trimis de pe S500 prin Tapatalk
Avatar utilizator
stefannt
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Sâm Sep 14, 2013 5:23 pm

Re: OKR box Mod

Mesaj de stefannt »

salut, de electronică de unde facem rost?
Imagine
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: OKR box Mod

Mesaj de c__b »

De pe mouser.de. Ar trebui sa aiba, daca nu ma insel, pe la 8 eur.

Eu vreau tot asa ceva, insa in jurul placii Naos Raptor, de la GE. Costa 15 eur, e disponibila pe mouser.de, si poate livra pana la 120W (adica, daca faci un 0,3 ohmi si "dai" in ea cu 6V (maxim cat scoate), electronica va sustine consumul solicitat (120W, 20Ah).

Nu e atat de mult pentru cei 120W, cat despre supradimensionare (eficienta mai mare, temperatura de lucru mai mica - sper). Plus ca daca m-oi cunoaste cu Coman Norbert, voi putea sa ii fac un set de mici :)
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: OKR box Mod

Mesaj de slavyk »

Vroiai să spui un platou cu mititei, un „set“ adică „şase“, nu cred că ajunge pentru doi... Noa, apoi tu faci o oră pînă la Cluuuj :)

trimis de pe S500 prin Tapatalk
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: OKR box Mod

Mesaj de cristian »

slavyk scrie:Cred că s-ar potrivi şi asta
http://shop.plasti-dip.ro/cauciuc-lichi ... i-dip.html" onclick="window.open(this.href);return false;

trimis de pe S500 prin Tapatalk
Scuze ca am raspuns asa tarziu. Multumesc pentru link.
Am gasit in dedeman la sectiunea auto, un spray pentru protectie pentru praguri si nu numai. Am facut un test la dedeman, pe o suprafata de carton ca sa vad compozitia dar nu l-am cumparat. E un spray mare, costa in jur de 25 de lei. Numai ca nu stiu ce sa fac cu el dupa ce o sa folosesc 2% ca sa vopsesc cutia :)
Nu l-am cumparat pentru ca nu am avut o suprafata metalica sa fac proba, si nu stiu cum arata dupa uscare.

Asta este.
Informatii tehnice produs.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: OKR box Mod

Mesaj de cristian »

In alta ordine de idei, am gasit un clip despre cum se pot monta butoanele prin metoda press fit. Multi dintre moderii de boxuri folosesc rasini epoxidice sau alte substante de lipit butoanele de + si - pentru reglaj, in special acestea - cele mai folosite:

Imagine

Acesta este prezentarea, despre butoanele minutele 1.30 si 11.20.

[youtube][/youtube]
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: OKR box Mod

Mesaj de cristian »

Am ajuns la o forma care incepe sa arate a box mod :)

Imagine Imagine
ImagineImagine

Gaurile pentru butoanele de reglaj le-am dat cu 4.8 mm (in ideea ca au 5 mm cum zice omu' in clip), dar parca intra prea greu si nu vreau sa fortez exagerat pentru ca imi par destul de fine (press fit). La subler imi arata peste 5 mm, o sa largesc gaurile la 5 mm. Daca nu merge cu press fit, largesc gaura si le fixez cu adeziv.
In fisa tehnica imi arata ca sublerul meu nu minte, si au 5.2 mm.
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: OKR box Mod

Mesaj de cristian »

Dublu post.

Dar daca tot nu am cum sa sterg, am sa trec la capac. Fixat cu magneti 5 x 2 mm, dar dupa ce am facut probe, am vazut ca merg perfect 6 x 2 mm. O sa iau 4 bucati, si ii schimb.
Problema e ca de cate ori il plimbi prin mana capacul se misca si face zgomot, deoarece are un oarecare grad de libertate fata de cutie. Nu se deschide, doar se plimba cu 1-2 mm in plan cu cutia. Deci trebuie gasita si aici o metoda ca sa stea cat mai fix - cum statea in suruburi.
Avatar utilizator
stefannt
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Sâm Sep 14, 2013 5:23 pm

Re: OKR box Mod

Mesaj de stefannt »

nice!
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: OKR box Mod

Mesaj de cristian »

Multumesc Stefan! :)
O sa fie si mai nice la final (sper).
Scrie răspuns