Baze Fumetto

VG, PG sau VPG
Scrie răspuns
danyel
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 105
Membru din: Joi Dec 12, 2013 3:07 pm
Localitate: Turnu Magurele

Re: Baze Fumetto

Mesaj de danyel »

Pe 15 am luat 400 ml VPG de 6, consumat cam 100 combinata cu joy si forest fruit de la Flavourart. Pana acum nici o problema.
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: Baze Fumetto

Mesaj de Tyrex »

Nene Cristian :) . Ca un cunoscator ce esti in domeniul ET si cu destule scule pentru asta...... incearca sa vapezi doar baza fara aroma si spune daca mai tusesti. Am un prieten care fumeaza si flori de tei daca nu are tigari , fara sa tuseasca. Cand am vrut sa-l combin la ET a tusit de se uitau nemtii din parcare ca la urs :) . Te intreb pe tine care e treaba cu baza asta pentru ca o termin pe care o mai am cam in 2 saptamani si sa stiu daca mai cumpar alta sau nu.
dinurm
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 50
Membru din: Dum Feb 08, 2015 5:43 am

Re: Baze Fumetto

Mesaj de dinurm »

Povestea mea cu bazele astea:
Am luat de la iVape 1 buc baza ToB VPG de 12 +2 buc Glicerina vegetala fara apa. Le-am amestecat bine intr-un recipient steril ca sa obtin o baza de 4 nicotina cu 83% VG si 17% PG. Rezultatul - o baza fara pic de TH, cu miros si culoare ciudate, gust metalic care acopera aromele incercate, si care lasa o pelicula uleioasa pe limba la vapat. Am incercat urmatoarele arome: SOHO (luat in aceeasi comanda), Twagger, Frozzen Drops, ToB Calipso si Peach. Am reusit sa acopar gustul bazei cu 20% twagger, dar nu am putut vapa rezultatul, toate au ajuns la chiuveta.

Nu imi dau seama daca de la baza cu nicotina sau de la glicerina e problema, dar glicerina vegetala fabricata in Austria si cu o puritate de minim 99,85% este de fapt fabricata in Polonia si are puritate de 99,50%. Pacat, am mai incercat in trecut o combinatie asemanatoare si nu au fost probleme, poate o fi vreun lot busit sau ceva, dar eu clar am trecut pe alte baze. Pun si o poza cu combinatia de mai sus (cea maronie) pusa langa o combinatie asemanatoare, dar cu alta marca de baze.

Spor la vapat
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Baze Fumetto

Mesaj de cristian »

Tyrex scrie:Nene Cristian :) . Ca un cunoscator ce esti in domeniul ET si cu destule scule pentru asta...... incearca sa vapezi doar baza fara aroma si spune daca mai tusesti. Am un prieten care fumeaza si flori de tei daca nu are tigari , fara sa tuseasca. Cand am vrut sa-l combin la ET a tusit de se uitau nemtii din parcare ca la urs :) . Te intreb pe tine care e treaba cu baza asta pentru ca o termin pe care o mai am cam in 2 saptamani si sa stiu daca mai cumpar alta sau nu.

De obicei fac proba asta de cate ori cumpar o baza pe care nu am mai vapat-o.
Avand in vedere ca TOB si Fumetto am folosit de cand au aparut, (bine, nu continuu deoarece prefer King Vapure), nu am considerat ca e necesar sa mai fac o proba. Eram multumit de ele.
Dar pot sa iti spun ca de cand am zis eu ca am aruncat tot la chiuveta, am vapat doar bazele de la Vapez, Cloud chaser si Silver standard cu arome SOHO si Caesar. Inclusiv Liqua Bright si American, din mall. Nici o problema cu tusea sau alte alea.

Repet, nu dau vina exclusiv pe baza, posibil sa aiba ceva in compozitie care sa ma deranjeze pe mine, dar pe altii nu.

Stima!
Avatar utilizator
zeoos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 58
Membru din: Mar Apr 14, 2015 10:14 am

Re: Baze Fumetto

Mesaj de zeoos »

Am vorbit cu domnul Vasilescu de la iVape si mi-a zis ca baza pe care o are in stoc este aceasi de 3 luni de zile.
Sigur nu este altceva decat baza? Eu momentan am baza de acum 1 luna pe care o folosesc, un prieten a cumparat acum 2 saptamani baza si nu are probleme. Un alt prieten foloseste baza din martie si l-am intrebat acum daca are probleme cu tusea etc de la lichidele facute si mi-a zis ca ii merge foarte bine cu baza Fumetto de la iVape.
Este foarte posibil ca unora sa nu le mearga o anumita baza, sa fie alergici la ceva din ea iar cu alta baza sa nu aiba probleme.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Baze Fumetto

Mesaj de HORATUCU »

Este posibil, insa eu nu prea cred in coincidente. Intrucat au mai multi probleme, ma bazez pe incercarile lor, sa vedem ce cauzeaza disconfortul. Practic sunt doua testari care ne vor lamuri:
1. Fumeto cu alta gama de arome
2. Alta baza cu acceasi aroma
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: Baze Fumetto

Mesaj de Tyrex »

Revin..... Deocamdata nu tusesc de la Fumetto de la Ivape desi am cursat doar noaptea saptamana asta si am bagat minim 2 plinuri de Kayfun pe noapte, dar era sa-mi scuip plamanii de la un Liqua cumparat azi din Cehia. Ciudat este ca sticla de Liqua arata identic cu una pe care o aveam din RO ( dar care are acum home made cu baza Fumetto in ea) si de la aia nu am tusit .Nu mai inteleg nimic.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Baze Fumetto

Mesaj de cristian »

Vezi, caile Domnului sunt incurcate :)

Eu cand am deversat toate lichidele facute de mine, cred ca erau vreo 200 si ceva de ml, mi-am dat seama subit ca nu mai am ce vapa. M-am urcat in masina si fuga la mall si mi-am tras liqua, ca nu mai aveau decat dekang.
Surprinzator, mi-au placut si au aceeasi aroma pe care o stiam de multisor. Cu precadere bright tobacco, la fel de soft si placut.

Oricum, de cand am renuntat la baza cu pricina nu mai am nici o problema, asta e clar.

Din pacate proba 1 de la Horatiu nu o mai pot face, deoarece nu mai am cu ce.
O sa fac proba 2, adica aceleasi arome cu baze de la vapez. Dar stiu ca SOHO am facut cu TOB, si am avut aceeasi problema. Acum vapez SOHO cu baza Cloud si trag cat incape fara disconfort.

Mai mult, seara la TV stateam cu device-ul de vapat intr-o mana si cu pet-ul de apa plata in cealalta, simteam nevoia sa ma hidratez continuu.
Acum, cu combinatia noua nu mai am senzatia aia de uscaciune - sete.

Habar n-am de ce, dar asta e.
cez6bun
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Oct 17, 2015 9:34 pm

Re: Baze Fumetto

Mesaj de cez6bun »

Nu stiu fratilor, dar eu bag PG de vreo 5 ani, dar baza asta este prima care ma ingrijoreaza prin mirosul ei...ceva gen aracet sau o chimicala asenanatoare...mai am vreo 4 sticle de 100 pe care nu stiu daca o sa le consum...Aburii sunt ok si densitatea e ok..Aroma insa reflecta mirosul de care am vorbit mai devreme...Va sfatuiesc sa va luati doar o sticla la inceput nu ca mine 6.
jhonutz
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:13 pm
Localitate: Iasi

Re: Baze Fumetto

Mesaj de jhonutz »

Baza PG e de toata jena miroase a acetona.
Avatar utilizator
͡° ͜ʖ ͡°
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 17
Membru din: Vin Sep 25, 2015 2:58 pm
Localitate: București

Re: Baze Fumetto

Mesaj de ͡° ͜ʖ ͡° »

Baza VPG fumetto-ivape avea miros igienic, de spirt medicinal. A luat drumul clasic pentru gunoi lichid.
Sper sa nu fi suparat vreo persoana de aici.
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Baze Fumetto

Mesaj de Motanel05 »

Eu am luat acum o saptamana VPG-fumeto 12 de la ivape si este total in regula, aceiasi ca si ce am luat pana acum. Nu am ce sa reprosez, din contra, ma bucur ca au reintrat in stoc aromele PA!
Avatar utilizator
͡° ͜ʖ ͡°
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 17
Membru din: Vin Sep 25, 2015 2:58 pm
Localitate: București

Re: Baze Fumetto

Mesaj de ͡° ͜ʖ ͡° »

VPG-ul meu (cumpărat cam acum o lună și jumătate) era 0%.
De la ivape am cumpărat anul acesta produse în valoare de aproape 2000 lei, 95% de calitate ireproșabilă, deci magazinul este relativ O.K. Mici rateuri pot fi considerate acceptabile. Merita să fac precizarea; în postarea anterioară, din cauza grabei, nu am apucat să o fac. Și eu mă bucur de aromele PA și sunt curios în legătură cu cele FlavourWest și Revolute.
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: Baze Fumetto

Mesaj de maxcad »

eu am primit azi baza VG 0 fumetto si nu are nici un miros sau gust dubios, am mai luat de la acest magazin baze VG fumetto prin mai si au fost ok si atunci, cred ca am avut noroc
cez6bun
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Oct 17, 2015 9:34 pm

Re: Baze Fumetto

Mesaj de cez6bun »

Eu m-am referit strict la PG...nu la VG, nici VPG, nici la serviciile Ivape....Deci aceasta baza PG este cel putin suspecta din pacate...nu pot insa sustine ca este alterata in vreun fel...Vreau doar sa-i sfatuiesc pe cei ce vor sa vor sa achzitioneze acest produs sa nu se bage la cantitati mari din prima, ci sa cumpere o cantitate mica, de test.
Scrie răspuns