Baze King Vapure

VG, PG sau VPG
Scrie răspuns
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Baze King Vapure

Mesaj de aisman »

Concentratia de nicotina sa fie aceeasi ca si la Liqua pe care il folosesti tu. Eu ti-as recomanda sa mergi pe mixul PG/VG, iar aroma poti incerca cu dozaj mai mic si doar testand vei ajunge la un gust pe care il percepi tu ca fiind bun pentru tine, pentru ca eu pot simti un gust mai puternic, si tu mai slab la acelasi lichid, deci nu cred ca cineva iti poate spune ce dozaj al aromei sa faci la 10 ml de baza de exemplu. Incerci cu dozajul recomandat de PA de ex la mar verde, si daca e prea putin aromat, mai pui putina aroma, daca e prea tare aromat din prima il mai diluezi cu putina baza.
Stima
imhotep7
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 62
Membru din: Mar Iul 16, 2013 6:43 am
Localitate: iasi

Re: Baze King Vapure

Mesaj de imhotep7 »

merci pt.raspuns!la un mix pg/vg m-am gandit si eu,darcum nu am incercat niciodata vreo baza ,intreb si eu ,baza in sine are vreun gust sau trebuie baza+o aroma de tutun+aroma de mar?si oare sa iau direct baza vg/pg de 18 sau sa iau de 24 si de 0mg si sa le combin?ar iesi mai ieftin asa.multumesc.
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Baze King Vapure

Mesaj de aisman »

imhotep7 scrie:merci pt.raspuns!la un mix pg/vg m-am gandit si eu,darcum nu am incercat niciodata vreo baza ,intreb si eu ,baza in sine are vreun gust sau trebuie baza+o aroma de tutun+aroma de mar?si oare sa iau direct baza vg/pg de 18 sau sa iau de 24 si de 0mg si sa le combin?ar iesi mai ieftin asa.multumesc.
Baza nu are gust, si trebuie aroma. La concentratie poti lua cum doresti, dar daca vapezi de 18 si nu mai vrei sa scazi momentan, eu zic ca e mai simplu sa iei direct de 18 mg. Daca iei 100 ml de 24 mg si 100 ml de 0, daca le combini 1:1 iti va iesi baza de 12, daca combini sa iti iasa de 18, atunci iti mai ramane baza de 0 ca sa o folosesti la tura urmatoare de 24, sau poate vei dori sa mai scazi si atunci iei de 18 data viitoare si mai ai de 0 ca sa o mai slabesti. Aici depinde de tine daca ai chef de mixat, sau daca esti mai comod, iei la concentratia dorita si nu mai mixezi.
Iar legat de aroma(nu stiu cum e Apple de la Liqua) dar banuiesc ca este o aroma de mar, fara vre-un iz de tutun, deci teoretic iti trebuie aroma doar de mar. Poti sa iei si o aroma de tutun, si atunci poti experimenta retete proprii, cum ar fi un mix de tutun cu mar, sau le poti face si separat, doar tutun sau doar mar.
Stima :)
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Baze King Vapure

Mesaj de Valahul »

Daca ai vapat Liqua de 18 mg/ml iei baza de 18 mg/ml. Daca ai vapat Liqua de 24 mg/ml iei baza de 24 mg/ml.
Pe langa baza iti trebuie si aroma. La PA eu pun cam 12-15 picaturi/10 ml baza.
Iei o sticluta goala, pui de exemplu 14 picaturi aroma, peste care pui 10 ml baza. O astupi, astepti cam o zi si gata-i lichidul.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
imhotep7
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 62
Membru din: Mar Iul 16, 2013 6:43 am
Localitate: iasi

Re: Baze King Vapure

Mesaj de imhotep7 »

Mulțumesc pentru răspunsuri. Termin liqua și fac o comanda la vapers one.
imhotep7
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 62
Membru din: Mar Iul 16, 2013 6:43 am
Localitate: iasi

Re: Baze King Vapure

Mesaj de imhotep7 »

mi-a ajuns baza king vapure pg/vg 18mg.am mai luat si o aroma john smith pure tobacco si una p.a. de mar.deocamdata am doar o singura sticluta de 30 mm disponibila pt.un amestec si as vrea sa imi spuna cineva mai experimentat cate picaturi de john smith ar trebui sa pun in 30 ml de baza.stiu ca gusturile difera de la om la om,dar un punct de plecare tot imi trebuie,pt.ca voi incerca pe un evod si ca sa o iau orbeste,va trebui sa spal la evod non-stop.multumesc!
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Baze King Vapure

Mesaj de alexgogo-VA »

John smith are picaturile mai mici, oricum trebuie sa pui ceva mai multa aroma. Cumpara o seringa mica (is ieftine, 50 bani cam asa) si incepe cu 7-8% aroma, vezi cum e, apoi mai pui daca ai nevoie.
imhotep7
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 62
Membru din: Mar Iul 16, 2013 6:43 am
Localitate: iasi

Re: Baze King Vapure

Mesaj de imhotep7 »

alexgogo-VA scrie:John smith are picaturile mai mici, oricum trebuie sa pui ceva mai multa aroma. Cumpara o seringa mica (is ieftine, 50 bani cam asa) si incepe cu 7-8% aroma, vezi cum e, apoi mai pui daca ai nevoie.
si 7-8% cam ce inseamna?adica din 30 ml(cat are sticla)?adica 2,1-2,4 ml din sticla de aroma?si la aromele p.a. tot asa sa pun?
VladCatalin
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Noi 09, 2013 11:38 pm
Localitate: Tg. Mures
Contact:

Re: Baze King Vapure

Mesaj de VladCatalin »

Eu am inteles ca daca vrei sa faci 10 ml de lichid cu o concentratie de 10%, trebuie sa pui 9 ml baza si 1 ml de aroma. Pana acum asa am calculat procentul de aroma.

Daca am inteles gresit, imi asum greseala.
Avatar utilizator
zagga
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 118
Membru din: Joi Oct 24, 2013 1:41 pm
Localitate: Iasi

Re: Baze King Vapure

Mesaj de zagga »

Mi-am luat ieri niste baza (de 1,8%), am citit numai lucruri bune aici pe forum insa le simt cu un miros ciudatel, nu foarte pregnant. Imi e greu sa exprim ce anume, poate incercand acum o comparatie fortata - ceva spre afumat, peste. :roll:
Am pus in clearomizor si niste baza simpla sa vad cum e. Ma asteptam sa fie fara gust dar si aici am simtit ceva in neregula.
E prima data cand iau baze sa le amestec cu arome, vroiam sa stiu daca am eu vreo problema cu simturile sau asa-s toate bazele vg.
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Baze King Vapure

Mesaj de alexgogo-VA »

Nicotina are gust.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Avatar utilizator
zagga
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 118
Membru din: Joi Oct 24, 2013 1:41 pm
Localitate: Iasi

Re: Baze King Vapure

Mesaj de zagga »

alexgogo-VA scrie:Nicotina are gust.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Asta o fi, mersi.
Avatar utilizator
Sanitarium
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 269
Membru din: Joi Sep 19, 2013 11:21 pm

Re: Baze King Vapure

Mesaj de Sanitarium »

ce baza ai luat? poate ai luat cu aroma de tutun
Avatar utilizator
zagga
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 118
Membru din: Joi Oct 24, 2013 1:41 pm
Localitate: Iasi

Re: Baze King Vapure

Mesaj de zagga »

Sanitarium scrie:ce baza ai luat? poate ai luat cu aroma de tutun
http://www.vapers-one.ro/king-vapure-vg ... 00-ml.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Am facut amestecuri in mai multe sticlute, cu diverse arome, sunt ok, nu se simte acolo izul de care pomeneam. Poate am eu o problema sau o fi de la nicotina.
Am intrebat pentru ca m-am decis sa fac singur lichide, cu baze si arome, e prima data cand intru in contact cu o sticluta de baza si stii cum e.. prudenta incepatorului :oops:
silviu20xx
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 97
Membru din: Joi Iul 04, 2013 7:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Baze King Vapure

Mesaj de silviu20xx »

qpx , ce simti tu ciudat este mirosul nicotinei. Daca pui aroma peste baza aia e ok, nu o sa simti mirosul nicotinei. Daca e nearomata baza automat miroase a nicotina. Problema e cand mirosul ala e ceva mai mult spre chimic. Baza in sinea ei e o baza peste media celor de pe piata dpdv al rap. cal/pret.
Scrie răspuns