Glicerină, propilen-glicol de la kimia.ro

VG, PG sau VPG
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Glicerină, propilen-glicol de la kimia.ro

Mesaj de slavyk »

De curînd, am cumpărat glicerină și propilen-glicol de la kimia.ro. Vă întrebați cum de am luat de la un vînzător complet necunoscut în lumea vaperilor. Uite-așa! Ce pot să zic: cea mai bună glicerină și cel mai mai bun PG! Și am încercat cam tot ce se găsește pe piața din România și multe de afară. Chiar dacă s-au chinuit să-l ambaleze în flacoane de 1 kg, chiar dacă nu au nici o etichetă ci doar scrise cu marker-ul „glicerină” respectiv „propilen” (bănuiesc că totuși, au făcut-o cît de cît în mediu aseptic) calitatea acestora este la superlativ: perfect incolore, inodore, fără nici un gust suspect. Pînă acum, nu am mai avut PG fără miros, chiar și cel cumpărat de pe eCig Hellas sau Pink Mule aveau un ușor miros; ăsta, nimic!
De remarcat faptul că aromele se simt mult mai bine, se dizolvă mai rapid, chiar în cantitate mai mică ca deobicei, în glicerina asta. Genesis-urile mele, se alimentează perfect cu glicerină 100%, fără gram de apă, fără PG și fără aromă! Amestecul pe care-l folosesc deobicei, 70VG/30PG, nu alimentează atît de bine fitilele (construite special pentru raportul menționat) precum glicerina asta!
Să nu mai zic de preț... VG - 15.61 lei/kg, PG - 26.12lei/kg! Din păcate, văd că acum nu vînd PG decît la 10kg dar cred că la cerere, s-ar putea să livreze și în cantitate mai mică.
Link-uri:
VG https://www.kimia.ro/glicerina-farma-usp.html
PG https://www.kimia.ro/propilenglicol.html

Dacă totuși, vă hotărîți să cumpărați, să știți că o faceți pe propriul risc, ce am scris aici, este doar părerea mea subiectivă.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Glicerină, propilen-glicol de la kimia.ro

Mesaj de HORATUCU »

Informația e super. Păcat că nu mai dau la cantități mai mici. Oricum se pot face coopuri pt. baza asta. Chiar că mie dor de unu.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cisss
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 02, 2016 2:12 pm

Re: Glicerină, propilen-glicol de la kimia.ro

Mesaj de cisss »

Slavik, eu luam VG din farmacie, dar vad ca s-au cam nesimtit si tre' sa ma rog de ei sa-mi vanda mai mult de 1kg, asa ca sunt pe piata pentru baza noua.
Am vrut sa-i incerc, dar nu onoreaza decat min 10kg vg, asa ca am comandat de test de pe substitute.ro.
Am luat acum vreo luna si de pe ivape, niste pg, dar avea un miros necaracteristic si am renuntat.
Pretul pe substitute e cam piperat, insa par de calitate.
Sunt deschis la alternative.
Eu vapez aproape 1 litru eliquid pe luna, DIY dar parca nu-mi vine sa dau lunar 100 ron doar pe baza...
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Glicerină, propilen-glicol de la kimia.ro

Mesaj de slavyk »

Repet... PG-ul (de altfel nici VG-ul) de la kimia nu are nici un miros. Este primul PG pe care l-am cumpărat și care nu are nici un miros.
Dacă folosești VP-PG, la susbsitute.ro poți comanda proporția dorită.
Dacă vapezi mai mult de 1l pe lună, e grav :) Mie-mi ajunge cantitatea asta pe 3 luni. Da, bazele de pe substitute sunt de calitate și, dacă nu mă-nșel, o dată pe lună, în weekend, au o reducere sustanțială, adică 25 lei/500ml. Înscrie-te la news letter și primești notificare cînd devine valabilă reducerea.
Cei de la kimia au promis că vor face ceva eforturi să poată vinde cantități mai „prietenoase”.
auras
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 38
Membru din: Mar Ian 14, 2014 6:29 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Glicerină, propilen-glicol de la kimia.ro

Mesaj de auras »

cisss scrie:Slavik, eu luam VG din farmacie, dar vad ca s-au cam nesimtit si tre' sa ma rog de ei sa-mi vanda mai mult de 1kg, asa ca sunt pe piata pentru baza noua.
Am vrut sa-i incerc, dar nu onoreaza decat min 10kg vg, asa ca am comandat de test de pe substitute.ro.
Am luat acum vreo luna si de pe ivape, niste pg, dar avea un miros necaracteristic si am renuntat.
Pretul pe substitute e cam piperat, insa par de calitate.
Sunt deschis la alternative.
Eu vapez aproape 1 litru eliquid pe luna, DIY dar parca nu-mi vine sa dau lunar 100 ron doar pe baza...
FarmaciaTei: glicerina vegetala 1L/30 lei.

Sent from my SM-A710F using Tapatalk
cisss
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 02, 2016 2:12 pm

Re: Glicerină, propilen-glicol de la kimia.ro

Mesaj de cisss »

Vad ca nu e facuta la ei in laborator, e herbavit, pentru cosmetice. Eu le evit pe astea.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Glicerină, propilen-glicol de la kimia.ro

Mesaj de slavyk »

Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Glicerină, propilen-glicol de la kimia.ro

Mesaj de HORATUCU »

Prima data cand vad magazinul.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Glicerină, propilen-glicol de la kimia.ro

Mesaj de slavyk »

De n-ar fi tranportul cu GLS, ar fi prețuri chiar bune! 120 de lei 1l de bază 0,6%, este OK. Cît privește caliateatea, habar n-am. Dar mi se pare interesant că pe lîngă proporția VG/PG, se poate alege vîscozitatea! Asta ce mai este, adaugă apă sau altceva care să fluidizeze baza?!
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Glicerină, propilen-glicol de la kimia.ro

Mesaj de HORATUCU »

Și eu m-am întrebat. Apa distilata sigur, că alcoolul e prea scump.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Glicerină, propilen-glicol de la kimia.ro

Mesaj de slavyk »

Totuși, apa ar influența prea mult proporția VG/PG...
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Glicerină, propilen-glicol de la kimia.ro

Mesaj de HORATUCU »

Pai se poate calcula vascozitatea in functie de componente. Sigur nu pot garanta o proportie fixa de VPG si cu vascozitate la alegere. Fac rabat la PG si baga apa sa rezulte vascozitatea ceruta. Alta explicatie nu am. Poate ne dau ei explicatia.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
danny d
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 121
Membru din: Lun Aug 05, 2013 1:32 pm
Localitate: Resita

Re: Glicerină, propilen-glicol de la kimia.ro

Mesaj de danny d »

La recenzii nu am vazut comentarii ale clintilor din Romania.
Sunt curios daca a cumparat cineva de pe forum de la ei. Par interesanti.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Glicerină, propilen-glicol de la kimia.ro

Mesaj de slavyk »

De aceea am întrebat.
Recenziile în maghiară par pozitive.
Scrie răspuns