Recomandare baze

VG, PG sau VPG
dsa
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Mie Apr 29, 2015 7:37 am
Localitate: Timisoara

Recomandare baze

Mesaj de dsa »

Salut,
Am inceput sa vapez de vreo 3 saptamani. Initial am luat un lichid dekang, apoi am incercat ceva liqua, vapez si flavourart. Flavouart parca a fost cel mai ok dar parca ma deranja putin la stomac. Am cautat ceva cu mai mult vg dar cum n-am gasit am zis sa-mi fac singur lichidele. Asa ca acuma vre-o saptamana mi-am comandat o baza vpg king vapure si niste arome M&P (de fapt sample-uri sa vad care sunt ok). Combinatia a iesit destul de bine, zic eu, dar as vrea sa mai incerc si alte baze sa vad care se potriveste mai bine :) asa ca am zis sa apelez la experienta voastra asa ca va rog sa-mi spuneti ce parere (spreferinte) aveti despre urmatoarele baze si eventual altele pe care le-ati incercat ca sa-mi pot face un fel de top :).
1. King Vapure: asta am incercat-o (VPG de 1,2). Pare ok. Nu stiu daca e normal dar mi se pare de vreo zi ca lichidul are o usoara tenta de alcool...
2. TOB (am inteles ca ar fi acelasi lucru cu Fumetto) - aici am citit pareri impartite, unii le lauda, altii le acuza ca ar avea gust de petrol.
3. Flavour Art -usor mai scumpe (cam de 2 ori :) ) decat celelalte de pe piata de la noi. La ei lichidele mi-au placut si din cate am citit iau treaba in serios deci s-ar putea sa merite.
4. Totally wicked - destul de scumpe. trebuie comandate de afara dar am vazut ca lumea le lauda
5. atmos labs

Va multumesc anticipat si sper ca am nimerit zona potrivita.
Avatar utilizator
zagga
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 118
Membru din: Joi Oct 24, 2013 1:41 pm
Localitate: Iasi

Re: Recomandare baze

Mesaj de zagga »

Eu pana acum am folosit 5 tipuri diferite de baze.
Fumetto, King Vapure, Cloud Vape, Atmos Lab si Hangsen.
Din punctul meu de vedere, merita Fumetto si Cloud Vape (cu un usor plus pentru Fumetto).
King Vapure, mi se pare calitativ sub astea 2, insa merge in lipsa de altceva.
Hangsen si Atmos Lab nu le-as mai vapa.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Recomandare baze

Mesaj de cristian »

Cu parere de rau, n-ai sa afli nimic care sa te multumeasca, pentru fiecare dintre noi avem preferinte de multe ori diferite. Si e normal sa fie asa.
Eu pun pe primul loc king vapure de exemplu. Restul nu mai are importanta.

Trebuie sa faci ce am facut si noi. Adica sa iei din toate, pe rand nu odata, si sa le incerci. Metoda mea este sa vapez in drip baza ca atare si atunci vad daca are gusturi straine, cum da aburul, etc. Dupa care trec la combinatii.

Totaly wicked daca te tine :)
dsa
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Mie Apr 29, 2015 7:37 am
Localitate: Timisoara

Re: Recomandare baze

Mesaj de dsa »

@zagga: multumesc, asa ceva vroiam sa aflu. Probabil fumetto o sa fie urmatoare incercare. Inteleg bine ca e acelasi lucru cu TOB de la ivape?
@cristian: nu incerc neaparat sa ma "eschivez" :D de la diferite experimente. Intreb pentru ca vreau sa incerc baze cat de cat curate (sau cum se zice).
King vapure nu mi s-a parut rau, chiar mi se pare ca au iesit mai bine combinatiile mele (kv+10% M&P) decat ce am gustat gata preparate dar nu ma pot pronunta clar la o singura incercare.
La metoda cu drip-ul nu m-am gandit...probabil o sa ajung sa-mi iau si un drip :) numa sa-mi ajunga istickul de la fasttech ca mi-au intepenit astia de la sweden comanda de vreo 10 zile pe undeva.
Totally wicked e in plan dar luna asta m-a rupt in doua masina si oricum am vazut ca e foarte laudat deci as vrea sa am o baza de comparatie cand il incerc. Oricum nu l-am gasit pe la noi si la polonezi vad ca e vreo 200 de lei doar baza cu nicotina.

Deci pana acuma:
1. king vapure - incercat, pare ok dar n-am termen de comparatie
2. urmatoarea experienta probabil va fi fumetto
3. totally wicked mai la urma :)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Recomandare baze

Mesaj de cristian »

Servus man.

Nu m-am gandit ca vrei sa te eschivezi, doar ca aici e o vorba legat de gusturi care sunt extrem de personalizate.
Un drip e ieftin, orice drip, single coil cu vata. Pui cateva picaturi de baza curata, tragi si vezi daca are gusturi neplacute pentru tine. Daca mai ai o mostra, schimbi vata, un dryburn rapid si repeti experienta.
Fumetto face parte si din preferatele mele. Sau ToB, echivalent.
TW e scumpa, ai vazut si tu. Dar e buna.
Eu nu as putea s-o duc a la long cu TW ca mi se pare prea scumpa (incluzand si nicotina) :)

Si mai nou am incercat si mi-a placut baza Cloud Vape. Incercata pe drip aduce a ceva vegetal, iarba, fan etc. Nu are nimic neplacut.
dsa
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Mie Apr 29, 2015 7:37 am
Localitate: Timisoara

Re: Recomandare baze

Mesaj de dsa »

Salut,
E clar chestie de gust. Dar nu vreau nici sa dau peste cine stie ce magarii de baze. De fapt, daca stau sa ma gandesc, la tigari nu prea stateam sa le caut de sanatate. Daca se aprindea si scotea fum era ok :).
O sa incerc chestia cu drip-ul. Nu mi-am luat unul pentru ca sunt la foarte inceput si am zis sa ma mai documtez. Ce drip ar fi bun pentru aroma (nu ma intereseaza neaparat sa scoata nori de abur ), sa fie relativ usor de reconstruit, sa nu curga si sa tina si ceva lichid sa nu trebuiasca sa-l tot umplu :) (asta s-ar putea sa fie fantezie :) ). Din cate am citit ar fi mai ok aroma decat la clearomizoare dar deocamdata inca e putina ceata aici. O sa tin cate putin din fiecare baza sa le pot compara.
Eu acuma bag cam 3 (max 4) ml pe zi deci s-ar putea sa ma impac cu TW. Singura chestie e ca trebe adusa de departe decinu prea merita daca nu faci putin stoc. Oricum o las la urma.
O sa pun si Cloud Vape pe lista. In ritmul asta nu mai ajung la TW :D.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Recomandare baze

Mesaj de cristian »

Un drip cu toate calitatile pe care le-ai expus, personal nu am avut.
Dar din tot ce mi-a trecut mie prin mana, atomic mi-a parut cel mai interesant. Nu e cazul sa-ti faci probleme ca tine 10 sau 20 pic, pana la urma e drip, il folosesti pe acasa, si asta e, nu e pentru all day.
Dripul primeste air flow prin clopot sau prin baza, si daca e prea saturat cu lichid curge oricum.
Oricum, il vei lua pentru a experimenta arome noi, baze, combinatii de lichide. Nu va fi atomizorul de baza ca sa zic asa.
Asta e parerea mea. Probabil ca o sa mai fie si alte opinii de la colegi, iar tu vei alege in final
Mai cauta prin bazarele de pe forumuri, gasesti.
Sau un aqua v2, RTA si RDA, eu asta folosesc acum.

Iar ca setare pentru "degustare" ajunge un single coil in jur de 1 ohm.
dsa
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Mie Apr 29, 2015 7:37 am
Localitate: Timisoara

Re: Recomandare baze

Mesaj de dsa »

Multumesc pentru recomandari.
Poate mai risc o comanda la fasttech. Am vazut ca au o gramada de modele. Oricum o sa trebuiasca sa-mi iau si ceva scule de rasucit :). Sau poate iau sarma gata rasucita. Am vazut ca au si asa ceva.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Recomandare baze

Mesaj de cristian »

Bafta la alegere :)
dsa
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Mie Apr 29, 2015 7:37 am
Localitate: Timisoara

Re: Recomandare baze

Mesaj de dsa »

Mersi.
Am comandat asta https://www.fasttech.com/p/2279501. Dar m-au mancat degetele si l-am pus si pe asta https://www.fasttech.com/products/2030700. Acuma sa vedem cand vin :)
dsa
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Mie Apr 29, 2015 7:37 am
Localitate: Timisoara

Re: Recomandare baze

Mesaj de dsa »

Mi-au venit bazele fumetto (vpg) si flavourart velvet cloud (vg). Nu am simtit mirosuri dubioase. FA imi pare cam subtire (bine, are si 20% apa din cate inteleg, dar pare mai subtire decat fumetto care e vpg). Fumetto are o culoare rozalie...nu stiu cum ar trebui sa fie deci poate e ok :). Am pus cate 10ml cu 5% DK tobacco de la PA. Astept acuma sa vad ce iese. Din pacate trebe sa mai astept pentru dripper. Facem comparatii cand vine ... daca mai ramane ceva pana atunci :D
Avatar utilizator
zagga
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 118
Membru din: Joi Oct 24, 2013 1:41 pm
Localitate: Iasi

Re: Recomandare baze

Mesaj de zagga »

Vreau sa imi comand cat de curand baze din afara tarii. Din ce am vazut, pot alege intre Ecig Hellas, Avoria, hisVape. Mai sunt si altele ce le pot lua in calcul? Dintre cele 3 enumerate de mine, care stiti ca sunt mai ok?
Multumesc.
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Recomandare baze

Mesaj de Motanel05 »

Dupa parerea mea, subiectiva desigur, mai bune sunt astea:
http://www.molinshop.com/vpg-5050-c-72_75.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Fabricate in UK, varietate mare de concentratie nicotina, pret foarte avantajos, transport cu pret mic, vine coletul la posta. Ar fi pacat sa nu comanzi odata cu ele si arome de la acelasi producator.
PS: polonezii pot, ai nostrii reselleri nu vor in ruptul capului sa aduca si produse din UK, raman fideli grecilor, italienilor....
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Recomandare baze

Mesaj de cristian »

zagga scrie:Vreau sa imi comand cat de curand baze din afara tarii. Din ce am vazut, pot alege intre Ecig Hellas, Avoria, hisVape. Mai sunt si altele ce le pot lua in calcul? Dintre cele 3 enumerate de mine, care stiti ca sunt mai ok?
Multumesc.
ECIG

Trimis de pe al meu GT-I9300I
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Recomandare baze

Mesaj de slavyk »

Motanel05 scrie:Dupa parerea mea, subiectiva desigur, mai bune sunt astea:
http://www.molinshop.com/vpg-5050-c-72_75.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Fabricate in UK, varietate mare de concentratie nicotina, pret foarte avantajos, transport cu pret mic, vine coletul la posta. Ar fi pacat sa nu comanzi odata cu ele si arome de la acelasi producator.
PS: polonezii pot, ai nostrii reselleri nu vor in ruptul capului sa aduca si produse din UK, raman fideli grecilor, italienilor....
Motane, de unde știi că-s fabricate în UK?! Eu știam că-s fabricate în Polonia... http://www.chemnovatic.com/
Scrie răspuns