Recomandare baze

VG, PG sau VPG
Avatar utilizator
Sanitarium
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 269
Membru din: Joi Sep 19, 2013 11:21 pm

Re: Recomandare baze

Mesaj de Sanitarium »

cum e pg-ul? are vreun gust sau ceva ciudat?
nu il gasesc pe site-ul ala..
Avatar utilizator
dicomes
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 29
Membru din: Lun Ian 11, 2016 3:48 pm

Re: Recomandare baze

Mesaj de dicomes »

PG-ul nu este afisat pe site dar la un simplu telefon îți vor confirma ca au si iti pot trimite. Cum este? Vizual limpede clar,gust (pe limba)dulce fara alte arome,miros fin a alcool ceva,la vapat simplu,nici un gust-aroma,nivel de aburi in nota clasica PG adica mediu.
Avatar utilizator
dicomes
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 29
Membru din: Lun Ian 11, 2016 3:48 pm

Re: Recomandare baze

Mesaj de dicomes »

Eu l-am facut PG/VG-50/50 si..... :fft
Avatar utilizator
dicomes
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 29
Membru din: Lun Ian 11, 2016 3:48 pm

Re: Recomandare baze

Mesaj de dicomes »

Scuze...nu are gust.Glicerina este defapt dulce.
Avatar utilizator
dicomes
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 29
Membru din: Lun Ian 11, 2016 3:48 pm

Re: Recomandare baze

Mesaj de dicomes »

Revin cu pareri. Am mai studiat,am mai cercetat si cred totusi ca PG-ul nu e tocmai ce trebuie. Mai precis la vapat este super ok dar ma intrigat mirosul usor de alcool nu in procesul de vapare ci efectiv substanta. Din documentarile mele reiese ca ar fi PG tehnic nu PG EPh (puritate farmaceutica) drept urmare nu vreau sa risc si voi renunța la cele 10 kg VPG nu ca nu ar fi placut la vapat ci din incertitudine. Deja am comandat alte 5 kg Glicerina,de data aceasta DOAR glicerina pe care nu o mai combin cu PG ci in momentul prepararii lichidului cu 10% apa distilata,regret doar ca pierd din TH dar asta e. Pt doritorii din București il donez fara probleme ,daca nu ajunge la WC. sur2
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Recomandare baze

Mesaj de AWE »

@dicomes: mai precis unde te-ai informat despre respectivul PG? Btw, vezi ca PG-ul are un miros propriu, uneori recipientul trebuie aerisit (il lasi fara dop o perioada, cu un tifon pe gura sticlei) ca sa dispara, vezi ca s-a mai discutat.
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Recomandare baze

Mesaj de AWE »

Am gasit si discutia anterioara despre PG si miros ciudat:
slavyk scrie:Dragilor, așa miroase PG-ul ambalat direct din butoi. Nu vreau să spun că Ivape ambalează ei aceste baze dar am cumpărat un bidon de 1 kg de PG farmaceutic și exact același miros îl avea. Înjurături, tropăituri, draci, zei :ggt Am zis "noa, asta e, țeapă, mi-am asumat riscul" Avînd un prieten farmacist bătrîn, de pe timpurile cînd farmacistul chiar era profesionist și nu vînzător de leacuri, mi-a spus să las bidonașul deschis vreo 3...4 zile, cu un tifon în loc de bușon iar cel puțin odată la 12 ore să pun bușonul și să agit bidonul. Da, avut efectul scontat, a dispărut mirosul aproape complet deoarece eu l-am lăsat doar 2 zile dar la cît folosesc eu la baza mea, adică 25%, nu s-a mai simțit deloc.
Avatar utilizator
dicomes
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 29
Membru din: Lun Ian 11, 2016 3:48 pm

Re: Recomandare baze

Mesaj de dicomes »

Multumesc mult AWE pentru precizări,nu am stiu dar omul cat trăiește invață. Am dat cea mai mare parte de VPG dar am mai pastrat totusi pt a testa in continuare un bidon de 2L si se pare ca bine am facut. Am mai spus,lichidul arăta impecabil dar ma pus pe ganduri mirosul usor de alcool. Acum am ramas cu cei 2L de VPG dar oricum e bine si asa. Tipul de la echimocale.ro este super ok si te lamureste la orice intrebare.Incaodata tnx AWE pentru informatie.
Avatar utilizator
Catalin
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 214
Membru din: Mie Iul 17, 2013 8:47 am
Localitate: Buzau

Re: Recomandare baze

Mesaj de Catalin »

Acest produs: http://www.chimicaleonline.ro/new-7" onclick="window.open(this.href);return false; , ar fi ok?
sau asta: http://www.chimicaleonline.ro/new-43" onclick="window.open(this.href);return false;
Din ce am citit la descriere pare bun...
"Intre ceea ce stim si ce nu stim, este doar ceea ce presupunem"
Nu mai fumez din 01.03.2013
Avatar utilizator
Catalin
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 214
Membru din: Mie Iul 17, 2013 8:47 am
Localitate: Buzau

Re: Recomandare baze

Mesaj de Catalin »

Nu mai pot sa editez.
Iar asta: http://www.chimicaleonline.ro/GLICERINA ... UTICA-99-5" onclick="window.open(this.href);return false; sa inteleg ca este glicerina vegetala?
"Intre ceea ce stim si ce nu stim, este doar ceea ce presupunem"
Nu mai fumez din 01.03.2013
Avatar utilizator
dicomes
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 29
Membru din: Lun Ian 11, 2016 3:48 pm

Re: Recomandare baze

Mesaj de dicomes »

Glicerina este bună, specifică farma deci e din plante nu din compusi petrolieri. Despre PG am nedumeriri si cel mai simplu ar fi sa suni la ei sa te lamureasca.Unul este tip tehnic iar altul farma...diferența tre sa ne povesteasca cineva care stie exact.Cert este ca difera pretul.
cisss
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 02, 2016 2:12 pm

Re: Recomandare baze

Mesaj de cisss »

Am sunat si eu la baietii de la e-chimicale si am comandat un "butoi" de 5 pe VG.
Vezi ca merg pe mana ta, daca nu mai postez nimic in cateva zile, am crapat.
Nevasta-mea deja bolboroseste p-aici ca nu sunt sanatos la cap. :ugeek:
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Recomandare baze

Mesaj de AdrianBV »

cisss scrie:am comandat un "butoi" de 5 pe VG.
Nevasta-mea deja bolboroseste p-aici ca nu sunt sanatos la cap. :ugeek:
5 ce ? 5 litri ? God damn it !
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
David101
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 8
Membru din: Vin Apr 01, 2016 4:50 pm

Re: Recomandare baze

Mesaj de David101 »

Eu folosesc asta: Glicerina Vegetala, 1 L, Herbavit, link: https://comenzi.farmaciatei.ro/dieta_si ... -p10046079" onclick="window.open(this.href);return false;. Dai comanda pe site si astepti cam 8-10 zile pana iti vine acasa (in Bucuresti).
Am folosit 80/20 VG/PG, ~3% nicotina, 10% aroma -> ok. Acum am bagat o tura din amestec simplu, are gust ok.
Am o mica nelamurire, eu mi-am facut o mai bine de 1100 ml VG/PG 3% nicotina, in timp nicotina se lasa/ridica la fund/suprafata? O am intr-un sticla de ciob, fumurie.
Avatar utilizator
RedLabel
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 126
Membru din: Joi Mar 10, 2016 1:51 am
Localitate: Brasov

Re: Recomandare baze

Mesaj de RedLabel »

salutare. a incercat careva bazele de la qhit.ro ? Multumesc.
Scrie răspuns