Recomandare baze

VG, PG sau VPG
Razvan.A
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 27
Membru din: Dum Iun 14, 2015 7:20 pm
Localitate: Constanta

Re: Recomandare baze

Mesaj de Razvan.A »

Am si eu o intrebare in legatura cu bazele astea. din ce am incercat eu vgurile toate sunt bune si mereu m-au multumit ca era vorba de lichide gata cumparate sau de baze incercate de la altii. ce are putin mai mult pg decat pgul in care vine aroma si probabil pgul in care vine nicotina mi se pare dezgustator. PG-ul chiar trebuie sa dea gustul asta de vechi? si iritatie? mai mult pg chiar amplifica TH-ul si nicotina ? ca dupa 3 fumuri lungi pe pg/vg de pe rda deja tusesc, dar cu vg pot sa ma duc si la 10 fumuri si n-am nimic.

eu am ramas pe cap cu vg/pg de la vapeborg, care e oribila, am avut ocazia sa incerc de la cineva alte 2 baze vg - una era cloudvape cealalta n-am retinut numele - mi-au placut.
Am facut o comparatie intre vg/pg-ul de la vapebord (la care am adaugat aroma de fructe tropicale) si un liqua. (am gasit pi niet ca liqua ar avea 60pg 40 vg). nu stiu cum naiba am impresia ca e 100%vg(liqua) deoarece e "pufos" in comparatie cu vapeborg care ma zgarie pe gat. Btw nicotina e 9 la amandoua, iar pe baza amestecata de mine se simte de 18, liqua se simte exact de cat trebuie , adica 9.
Si nici aroma nu se compara cu lichidele gata facute, stiu ca n-am mare experienta si am testat doar vreo 3 4 tipuri de baze, dar e total diferita.

Sunt curios ce baze merg cel mai bine cu o aroma de tutun, ceva dulce sau ceva foarte aromat. N-am incercat niciodata lichid cu aroma de tutun, dar tare as vrea ca prea mult sunt laudate peste tot si parca cand citesc despre ele imi curg balele. Vad ca multi laudati Mai Tai asta, in combinatie cu ce arome va iesit voua un lichid bun ? Si gustul nu e atat de subiectiv pe cat zic toti, in 90% din cazuri ce e gustos pentru o persoana e gustos pentru majoritatea.
Avatar utilizator
ivape
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 86
Membru din: Dum Sep 14, 2014 7:35 am

Re: Recomandare baze

Mesaj de ivape »

slavyk scrie:
Motanel05 scrie:Dupa parerea mea, subiectiva desigur, mai bune sunt astea:
http://www.molinshop.com/vpg-5050-c-72_75.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Fabricate in UK, varietate mare de concentratie nicotina, pret foarte avantajos, transport cu pret mic, vine coletul la posta. Ar fi pacat sa nu comanzi odata cu ele si arome de la acelasi producator.
PS: polonezii pot, ai nostrii reselleri nu vor in ruptul capului sa aduca si produse din UK, raman fideli grecilor, italienilor....
Motane, de unde știi că-s fabricate în UK?! Eu știam că-s fabricate în Polonia... http://www.chemnovatic.com/

Asta-i baza inawera ! Baza produsa in UK costa de 4 ori mai mult. (vezi nicobrand de exemplu).Nu produce oricine baza cu nicotina, in nici un caz IVAPE sau MaiBioplant.Si nici MolinShop. Sa produci baza cu nicotina trebuie investitie de milioane in laboratoare, utilaje, personal. Sa-ti pui eticheta pe o sticla poate oricine.
In Europa, exista un furnizor care livreaza baza pentru mai mult de 70 % din toate lichidele pe care le fumati. Ca o cumparati sub forma de lichide sau in flacoane de 100 ml, 1 L etc... cumparati aceeasi baza. Mai sunt aia din Polonia, de care retardatii de Romania spun ca-i baza proasta ( vezi discutii Inawera). Aceeasi prosti o lauda cand o cupara din Franta sau UK. Liqua Q e fabricata in Italia cu baza vanduta de mine sub denumirea de Fumetto de la furnizorul din Italia. Nu-i sta nimanui in gat pentru ca-s scumpe si par premium. ( Nu este produsa de fraierii denumiti Bocca, aia produc lichide la galeata, o cumpara si ei, sunt amestecatori ca cei din Romania,de la Cluj, nu producatori) Pretul de "productie" pentru ei este de 1- 3 Lei pe 30 ml de lichid, atat ii costa pentru ca nu au laboratoare, nu au personal, nu investesc in cercetare, nimic, asta fac altii - producatorul de arome, producatorul de baza. Atat v-ar costa pe dvs. sa va "produceti" propriul lichid daca ati cumpara cantitati mai mari. Singura problema este pretul ! LA VALOAREA NOASTRA? sa fumam lichide de 2 lei? Atat ies chiar si cu cea mai scumpa aroma cuparata en-gross !
stima
Am editat pe ca am "tasteaza" agramat.Sper sa nu este si altele.
Avatar utilizator
zagga
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 118
Membru din: Joi Oct 24, 2013 1:41 pm
Localitate: Iasi

Re: Recomandare baze

Mesaj de zagga »

Cred ca e prima data cand bifez rosu la o reputatie si nu ma gandeam ca am sa incep chiar cu ivape.
Nu mai explic de ce, nu cred ca il va interesa oricum, m-a dezamagit. El, ca persoana.
Avatar utilizator
ivape
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 86
Membru din: Dum Sep 14, 2014 7:35 am

Re: Recomandare baze

Mesaj de ivape »

Nu inteleg nimic, trebuie sa vorbesc si sa ma port in acord cu asteptarile tale? Te-am dezamagit, e bine zic eu, dar mai interesant ar fi fost o opinie pertinenta, in dezacord cu opinia mea. De exemplu sa-mi enumerati niste firme care produc baze. Nu care eticheteaza niste sticle. Firme unde vezi laborator, linie de productie etc.
P.S. Personal preferam scaderea notei la purtare.In lipsa, buna si reputatia !
Avatar utilizator
zagga
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 118
Membru din: Joi Oct 24, 2013 1:41 pm
Localitate: Iasi

Re: Recomandare baze

Mesaj de zagga »

Opinia ta poate sa nu aiba vreo problema insa atitudinea prin care o expui este neadecvata.
Nu te pot ajuta cu scaderea notei la purtare, nu te consider un scolar. Doar cu ce mi-a pus forumul la dispozitie, un patratel ce-l pot bifa in rosu sau verde, functie de impactul vorbelor si atitudinii tale asupra mea, cititor al forumului dar si client fidel al ivape.ro
Daca iar nu intelegi, fii pe pace, pe langa buna reputatie ma pot lipsi si de produsele tale, de acum.
Mare scofala, nu?
Avatar utilizator
dicomes
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 29
Membru din: Lun Ian 11, 2016 3:48 pm

Re: Recomandare baze

Mesaj de dicomes »

Sunt nou pe forum iar in vapat de 5 ani.Nu stiu dacă este mult sau putin,insă vin si eu cu o opinie. So...bazele au devenit de la 1 ian. un subiect delicat si discutat,in special cele cu nicotină si stim de ce. Personal imi "fac" bazele singur . Asta insemnand amestecul de pg/vg care in principiu este 50/50. Dar punctul forte al postarii mele este evident pretul si faptul ca substantele nu sunt germanesti,ienglezesti,italiienesti si nici macar chinejesti...ci românești de pe la Vâlcea iar pretul...pretul este genial.Sa nu lungesc asteptarea VG farma 99.9% fix 40 ron/5kg tva inclus (in recipiente mai mici nu produc) ,o gasiti aici: http://www.e-chimicale.ro/pret-glicerin ... =glicerina" onclick="window.open(this.href);return false; si PG tot de la ei 95 ron/10kg tva inclus tot de la ei (in recipiente mai mici nu produc). PG-ul din eroare nu este afisat pe site dar tupeu pe mine ce sa vezi, am sunat ,am intrebat si am si fost servit. Eh si la toata combinatia asta mai aveți nevoie de o baza de nicotina 54mg/100ml vro 75-80 ron(ajunge cam pt 1 litru +- de lichid ,depinde de concentratia de nicotină preferata) gasiti la magazinele de tigari electronice ,stiu si unde dar nu stiu dacă pot spune iar arome tot la magazinele acestea. Si uite asa....cu 150 ron aveti bază vâlcenească de nu prea veți ști ce să faceti cu ea .Sper ca am fost de ajutor....nu dați banii pe prostii,luati bomboane,ghete,blugi,papusi,mașinuțe etc la copii...sau iubite/iubiți. Sa aveti un an frumos!
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Recomandare baze

Mesaj de slavyk »

Nu te oprește nimeni să pui link dacă acel link nu este reclamă, cu atît mai mult dacă este în interesul nostru.
De acest magazin este vorba? http://www.toscanamall.com/ro/baza-elic ... 0_mg_toxic
Avatar utilizator
dicomes
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 29
Membru din: Lun Ian 11, 2016 3:48 pm

Re: Recomandare baze

Mesaj de dicomes »

Foarte tentanta prin pret/concentratie oferta postata de tine...nu știu cat duce cu transport dar e bine in ansamblu. Eu de ex. am gasit asa ceva http://vapez.ro/pg/7127-platinum-hit-54mg.ht" onclick="window.open(this.href);return false;

PS: AAAA.....scuze,acum am vazut de unde e site-ul. Oferta ta e imbatabila. Unde am gasit eu este apa de ploaie fata de tine 54 vs 100 hahahahaha...dau o bere
Avatar utilizator
dicomes
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 29
Membru din: Lun Ian 11, 2016 3:48 pm

Re: Recomandare baze

Mesaj de dicomes »

De oferta la glicerina si pg ce parere ai?
Avatar utilizator
dicomes
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 29
Membru din: Lun Ian 11, 2016 3:48 pm

Re: Recomandare baze

Mesaj de dicomes »

De oferta la glicerina si pg ce parere ai?
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Recomandare baze

Mesaj de slavyk »

Hmm... ce să zic :) I-am contactat și eu vara trecută dar nu avem ce să fac cu 5 kile de glicerină dacă nu aveau PG la acea dată. L-am întrebat pe cel cu care am vorbit de PG a zis că nu comercializează așa ceva. Nu știu, ceva nu-mi inspiră încredere la firma asta... uită-te în curtea lor! https://www.google.ro/maps/@45.0875091, ... 6656?hl=ro
Avatar utilizator
dicomes
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 29
Membru din: Lun Ian 11, 2016 3:48 pm

Re: Recomandare baze

Mesaj de dicomes »

Da...m-am uitat in "curtea lor " si nu am constatat nimic alarmant.Nu uita ca ei comercializează produse chimice respectiv solventi,soda caustica,produse petro-chimice etc cu utilizare in x domenii de la auto pana...ma rog,asta e mai putin important. Atâta timp cat produsele solicitate de mine sunt ambalate corespunzator si nu un vrac ordinar iar lichidul este limpede (clar) neprezentand tente de culoare sau mirosuri improprii atunci nu vad care e problema.Doar ca nu au o cladire de fițe si o curte cu gard inalt in care nu ai fi putut vedea imaginile acelea, asta nu ii face îndoielnici. Vand produse atestate farma si crede-mă ca le vand ,asta înseamnă ca acele substante au ajuns printre altele si in farmacii care au preparat creme,siropuri etc. si firma inca exista....concluzia? Ma rog,ideea este ca cineva care foloseste de aprox 1 an de la ei VG mi-a recomandat cu incredere.Restul...ie fantezie. Am riscat 150...sper sa nu saracesc din atat si chiar sa dau si la altii care raman in pană ca sincer sunt totusi 15kg de lichid si nu mi-am propus să-l beau. :L)

Ps: Apropo de link-ul tau am incercat sa comand si nu pot cu plata la livrare, cash. Ai vre-o idee?
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Recomandare baze

Mesaj de slavyk »

Nu gardul și nici clădirea sunt o problemă ci tocmai faptul că ambalează, în nu se știe ce condiții, o grămadă de produse chimice mai mult sau mai puțin periculoase. Cît despre ToscanaMall... Ce să zic, se pare că nu mai livrează în România și atunci nu ai cum plăti la livrare! Eu am cumpărat vara trecută de la ei, nu am avut nici un fel de probleme.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Recomandare baze

Mesaj de slavyk »

Răspun de la ToscanaMall, de pe FB: "Buna ziua. Momentan este oprita vanzarea pana primim normele de aplicare ale accizei."
Avatar utilizator
dicomes
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 29
Membru din: Lun Ian 11, 2016 3:48 pm

Re: Recomandare baze

Mesaj de dicomes »

Recunosc ca am stat putin cu morcovul dar acum sunt multumit cu cei 15 litrii de baza VPG made by Oltchim (tot stresandu-ma am luat urma originii exacte a produselor).Acum fiecare poate decide
made by CE prefera (RO,UK,IT,GR...ETC). Eu am ales sa incurajez productia interna, :OJ hehehehe.
Scrie răspuns