Avoria

VG, PG sau VPG
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Avoria

Mesaj de alexinos »

Pretul este bun,nu poti face nimic gresit la acest produs.Cum am mai spus din punctul meu de vedere mai superior fata de ce am testat pina acum (HisVape,Inawera).As testa si eu un MaiTai,numa ca nu trimit gratis in afara.....:(((
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Avoria

Mesaj de alexinos »

Am luat astazi Avoria VG de 99,5% cu 6mg.Baza este ca mierea,mi-a fost recomandat de vinzator sa o diluez cu 10% Ethanol care de fapt este un spirt curat cu un procent de 96%.Am facut acest amestec - gust bun si aburi multi.Aroma am pus in proportie de 1% si se simte foarte bine.Vinzatorul m-a indrumat spre diluare cu Ethanol datorita faptului ca ia mai bine Aroma fata de vodka sau Whisky unde procentul de alcool este mult mai mic - dar atentie la amestecul cu Whisky - la multe sorturi culoarea este data cu ajutorul zaharului ars care la vapat nu prea este indicat.

Am platit :

€ 19,90 pe un litru de VG cu 6mg
€ 3,50 pe 100ml de Ethanol pret de farmacie

De ce se foloseste PG la diluarea VG-ului????Pentru ca este mult mai ieftin fata de acest Ethanol unde se placeste o taxa de impozit mai mare datorita faptului ca este alcool.

Aroma se simte binisor la 2 ore dupa amestec.Sa vad miine cind da de frig cum se manifesta.Asa la vapat se simte mai usor fata de 50/50 ceva mai altfel placut pot sa spun.

Si iara nu am ajuns la MaiTai - o baza facuta pentru romani !!!!!
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Avoria

Mesaj de Valahul »

Ce sa zic...
Nu stiu daca as baga alcool in VG. Am vazut ca se foloseste. Nu stiu in ce masura e potrivit la "ardere" si vaporizare, nu stiu cum se comporta in amestec cu VG-ul. In ce se descompune si cum... poate un chimist va face lumina.
Eu folosesc apa, la apa se cunoaste ce se intampla, se transforma in vapori, care de acolo in sus se supraincalzesc doar.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Avoria

Mesaj de Midnight Caller »

Si VG si PG sunt tot alcooli. De aia ma si intreb eu de unde au scos astia ca se produce acroleina la ardere, care apare doar la arderea uleiului de exemplu.
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Avoria

Mesaj de alexinos »

Foloseste cineva dintre voi acool pentru dizolvarea VG-ului sau daca a folosit????
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Avoria

Mesaj de Motanel05 »

Da, am folosit eu. Doar cel de 98% de la laboratoarele farmaceutice. Am folosit 1 ML la 20 ML baza, rezultatul este vizibil, se face baza mai fluida. La vapat nu am simtit nici un gust sau miros in plus fata de baza (test facut doar cu baza fara arome). Eu zic ca se poate folosi fara probleme in fluidizarea bazelor prea vascoase, chiar mai bine decat cu apa. Toate sunt pareri personale.
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Avoria

Mesaj de alexinos »

Da dupa 50ml pot spune ca,chiar imi place.Gust placut,usor dulceag,aburi pufosi si aroma se simte chiat bine la un 10%Aroma si 10% Ethanol.Tinind cont ca deja nu mai sunt la 6mg - undeva pe 5mg se simte un TH usor si placut.Ar mai fi ceva - sunt eu batrin dar mai apareau cu celalalte baze ceva cosuri -au disparut si alea - in rest nu am abservat altceva.Ba vapez parca mai mult...:))
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Avoria

Mesaj de alexinos »

Am schimbat amestecul.dupa o discutie cu Valahul.Diluare cu apa in proportie de 20% si fara alcool - imi place chiar mai mult.Multumesc Valahule!!Datorita depunerilor pe rezistenta - vapez acum fara aroma sa vad de unde sunt depunerile.O sa revin cu informatii.Cu 20% apa este aburul mult mai placut dar si mai mult.
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Avoria

Mesaj de alexinos »

Da,dupa 2 zile de vapat fara aroma cam 15ml vreau sa va spun ca totul arata ca nou - vata alba,rezistenta curata fara nici o depunere de negreala.Offff greu si fara aroma,dar bine ca ramine nicotina.
Avatar utilizator
bunescul
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Lun Sep 01, 2014 1:22 pm
Localitate: Pe deal la Teleormănel

Re: Avoria

Mesaj de bunescul »

alexinos scrie:Salut la toti vaperi.

.

http://www.planetofthevapes.at/index.ph ... quid-basis" onclick="window.open(this.href);return false;
Cat este transportul aici ? Si prin ce curier timit ?
Vapez cu 25 watti frumosi
Avatar utilizator
bunescul
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Lun Sep 01, 2014 1:22 pm
Localitate: Pe deal la Teleormănel

Re: Avoria

Mesaj de bunescul »

Valahul scrie:Multam de raspunsuri.
O sa iau Avoria.
Om vedea dupa cum ii.
Pana la urma ai luat avoria ?
Vreau o parere din partea ta.
Multumesc anticipat !
Vapez cu 25 watti frumosi
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Avoria

Mesaj de aisman »

Am comandat si eu Avoria Velvet 80vg 20apa in 27/01, azi a sosit curierul la usa-Comandat de pe Prosteamer.de
Am facut 10ml de SMB la care ii cunosc foarte bine aroma, si am schimbat vata in LEMO
Ca prima impresie nu ma da pe spate, inca sunt fan Ecig. Voi reveni cu alte impresii peste 2-3 zile
Avatar utilizator
gabyg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 177
Membru din: Vin Feb 07, 2014 3:38 pm
Localitate: Braila

Re: Avoria

Mesaj de gabyg »

Perfect adevarat. Nu se compara cu baza Ecig/King.
Eu chiar am facut comparatie am facut cu aceeasi aroma lichid cu baza Avoria si cu baza King... nu suporta comparatie, sunt total diferite lichidele.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Avoria

Mesaj de cristian »

Idem.
Raman la e-cig. Am vapat-o si fara aroma, la exhalare are un iz - nu as putea preciza gustul, dar mie nu-mi place. Testata pe drip "pe curat".

E o opinie personala, nu o recomandare.
Avatar utilizator
bunescul
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Lun Sep 01, 2014 1:22 pm
Localitate: Pe deal la Teleormănel

Re: Avoria

Mesaj de bunescul »

Păi toată lumea spunea ca e-cig-ul nu mai este bun. Sa înțeleg ca avoria este mai proastă ? E-cig de unde, că in România nu ai de unde sa comanzi?

Send from my XIAOMI
Vapez cu 25 watti frumosi
Scrie răspuns