Mod lemn home made

Sectiune dedicata moderilor romani
Fair Play
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 10
Membru din: Joi Iul 09, 2015 10:47 pm
Localitate: Bucuresti

Mod lemn home made

Mesaj de Fair Play »

Buna ziua
Datorita faptului ca de-a lungul timpului am fost un workaholic convins, am capatat o "cocoseala cronica" si sunt "fericitul" beneficiar al unui concediu medical de durata medie, lucru care mi-a permis sa ma mai ocup de treburile administrativ-gospodaresti pe care orice om le tot amana, dar si de mici proiecte lasate intr-un colt al mintii pentru a fi contemplate (sau uitate).
Astfel, cautand prin sertare am descoperit vechiul meu iMotion V2, pe care nu l-am apreciat datorita proastei administrari (deh, prin 2012 nu prea stiam ce inseamna high drain battery) si a nichelului care s-a curatat de pe suprafata de alama. Mi-a sfarait prin cutia craniana cu mult timp inainte ideea de a-i subtiliza electronica si s-o var in alta hainuta, dar a fost mai comod sa cumpar alte tipuri de baterii, piata fiind plina. De data asta am dus ideea pana la capat cu sculele pe care le-am gasit prin apartament si cu bunavointa unui vecin, care mi-a permis accesul in garajul sau "la menghina".
Avand in vedere durata schimbarii acumulatorilor in trecut (doi pe zi), am hotarat sa mesteresc ceva in care sa incapa doi acumulatori, sa imi ajunga o zi intreaga. Am gasit o bucata de fag si am - cioplit, scobit, gaurit - trei saptamani, in medie cam trei ore pe zi.
Bineinteles ca i-am ales si un nume, influentat de faptul ca am pus mod-ul cu fata in jos pe masa si s-a produs un auto-ignition, a trebuit sa-i asigur protectie. M-am gandit la un inel in jurul butonului dar nu avea aspect, in final am ales elicea cu trei pale. Astfel l-am numit TOXIC, in ciuda tuturor carcotasilor care atunci cand ma vad, pun aceeasi placa "te-ai lasat de fumat? - vezi ca am auzit ca astea electronice sunt mai toxice", iar ca raspuns, trec pe 5,5V si le fac un demo de cloud chasing. Sa vedeti ce fete au, de zici ca le-a fatat pisica-n gura.
Cu scuze ca v-am ametit... cam asta a iesit:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Mod lemn home made

Mesaj de cristian »

Foarte tare. Foarte tare.

Bravos man.
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Mod lemn home made

Mesaj de Motanel05 »

Super tare! Toata admiratia pentru ingeniozitate, munca si tenacitate! Uite asa, daca ai prins "microbul facerii de moduri" poti trece si la ceva mai avansat. Avantajele sunt certe, pe langa satisfactia enorma de a avea ceva facut cu manutele tale.
Avatar utilizator
claw
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 191
Membru din: Mie Sep 25, 2013 11:15 am

Re: Mod lemn home made

Mesaj de claw »

Felicitari, tine-o tot asa, poate-poate se mai "naste" un modder ca si-asa cam ducem lipsa de ei in ultima vreme pe meleagurile mioritice, au "zburat" spre tarile calde :-)
DaniN
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Mar Sep 06, 2016 4:40 pm

Re: Mod lemn home made

Mesaj de DaniN »

Arata foarte bine. Frumoasa intiativa!
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Mod lemn home made

Mesaj de HORATUCU »

Nu am decât cuvinte de laudă. Nu as avea atata rabdare, nici să mă pici cu ceara. Felicitări.
Dacă faci unul din mahon,trandafir sau cires, sunt client garantat.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Mod lemn home made

Mesaj de cristian »

Iar avem clienti la bazar.... Bre, utimul post are peste 1 AN...
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Mod lemn home made

Mesaj de AdrianBV »

S-a oprit la 7 !
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Mod lemn home made

Mesaj de cristian »

Mda...
Daca ar incerca macar sa posteze ceva inteligent, dar chestii de genul "frumoasa intiativa", "imi place povestea ta"....
Mai sunt arii in care poti pune o intrebare, doua, poti sa ai o parere pertinenta despre un atomizor, o baterie, un mod etc. Si pe urma baga-te la bazar daca asta e scopul tau in viata.
Personal nu cumpar NIMIC din bazar de la persoane care nu fac decat comert pe forum.

Scuze de off topic.
Scrie răspuns