moduri,baterii

Acest forum este dedicat in totalitate vaperilor romani. Scopul sau este de a inlesni comunicarea intre vaperii din Romania.
drugageorge
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 3
Membru din: Mie Aug 02, 2017 1:48 am

moduri,baterii

Mesaj de drugageorge »

Salutare,sunt nou pe aici si am o nelamurire,vapez de 1 an,am destul de multe mod-uri facute de mine dar simple:"o baterie,un buton,un mosfet si un circuit de incarcare".
Nelamurirea este,nu inteleg cum dintr-o baterie de 3.7v 2600mAh ies 75w(e doar un exemplu) :o ,adica mie prin calcul mi-a dat 9.6w :D ,cum?
Stiu ca transformatoarele se folosesc doar in curentul alternativ,nu si in cel continuu,ma gandeam la un stabilizator de tensiune care sa scoata aceeasi tensiune dar cu un amperaj mai mare care sa disipe o putere mai mare?
E cineva care ma poate lamurii?
Daca mi-ati lasa o schema electrica,un circuit de la un mod mecanic de putere(peste 100 de wati) m-ar ajuta foarte mult :OJ
Va salut si astept sugestii :HL
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: moduri,baterii

Mesaj de Didi »

Salut si bine ai venit.
In primul rand, vezi ca este sectiune dedicata modurilor si bateriilor pe forum. Sunt sigur ca vei gasi ceva informatii utile acolo.
Cat despre cum poti scoate 75W, legea lui Ohm. Iaca aici http://www.steam-engine.org/batt.html" onclick="window.open(this.href);return false; un calculator care iti poate arata ce putere poti scoate cu o singura baterie.

PS: Joaca-te cu valoarea rezistentei.
drugageorge
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 3
Membru din: Mie Aug 02, 2017 1:48 am

Re: moduri,baterii

Mesaj de drugageorge »

Multumesc pentru ajutor,o sa imi cumpar un atomizor rda si o sa incep sa fac experimente cu rezistentele sa vad cati wati pot obtine,la rezistente din ce in ce mai mici,cred ca voi incerca cu un 0.15ohmi.
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: moduri,baterii

Mesaj de Didi »

:lol:
Stai, prea mult entuziasm!
Eu sugerez altceva inainte de a sari direct la 0.15 ohmi. Cauta pe youtube review-uri la mech-uri. Intradevar, vei vedea vreo 2 baieti care pun rezistente jos tare ca ohmi, dar vei vedea ca tot ei sugereaza sa nu te bagi daca nu ai suficienta experienta, sa nu cobori sub 0.2 ohmi, sa folosesti doar anumite baterii, care pot duce astfel de "stres". Vezi tu, cu cat mai mai joasa rezistenta creste puterea dar si amperii storsi din baterie. Daca depasesti limitele normale de functionare a bateriei...dai de dracu'.
Mai bine incepi mai de sus. Sunt sigur ca cineva ar putea sa iti explice mai bine cum e legea aia a lui Ohm si ce se poate intampla cu o baterie daca o ia razna.
De asemenea, grija mare la invelisul bateriei sa fie intact, bateria sa fie in stare buna, fara indoituri sau alte defecte.
drugageorge
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 3
Membru din: Mie Aug 02, 2017 1:48 am

Re: moduri,baterii

Mesaj de drugageorge »

Hm,poate ca nu am atat de multe cunostinte in domeniu,dar nu sunt atat de naiv,am facut mod-ul la care lucram,2baterii 3.7 in serie,am pus un mosfet(rezistenta 15k,tranzistor STP30NF10),o siguranta de 20 de amperi,stiu ca nu e de joaca cu rezistentele mici,stiu ca scurg bateria de amperi,si nu vreau sa trec sub 0.4 ohmi cu mod-ul asta pentru ca are descarcarea prea mare,sare de 20 de amperi,deja am impuscat un tranzistor,doar ca sa vad ce se intampla si ca fac ceva sigur,la un simplu scurt sa nu explodeze direct bateria,masuri suplimentare de precautie.
Si folosesc baterii 18650!
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: moduri,baterii

Mesaj de Didi »

Eh, pari sa stii despre ce vorbesti. In cazul asta, fa-ti de cap! :)
Scrie răspuns