Canal airflow Smok Rda

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Canal airflow Smok Rda

Mesaj de cristian »

O intrebare: are cineva informatii unde gasesc un desen/schita/schema cu traseul canalului de aer din baza Smok RDA (octopus)?
Traseul interior pana la iesirea de sub rezistenta.

Imagine

Multumesc.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Canal airflow Smok Rda

Mesaj de cristian »

Avand in vedere ca poate nu au fost multi curiosi sa afle raspunsul la intrebarea de mai sus, am sa scriu aici ce am aflat pana acum. Poate mai foloseste cuiva...
Dupa o discutie destul de consistenta, am reusit cu ajutorul lui Slavyk sa descurc itele (multumesc man pentru rabdare).
Astfel, din punct de vedere constructiv, traseul pentru aer nu este vreun labirint de canale aflat in baza smok-ului, cum eronat am crezut.
Baza este in mare parte goala in interior, undeva pe centru trece stalpul de + si cam atat. Gaura din laterala, din baza, corespunde cu camera din interior. La fel si outputul de sub rezistenta. Cel putin asta e schema care s-a potrivit, nu am stricat inca nici un smok sa vad ce are in interior.
De ce am avut nevoie de aceste infomatii; de mai multa vreme trageam foarte greu din atty. Am purces ca vaperu' serios la curatare care a constat in:
- spalari repetate cu apa calda, prin presiune
- spalari repetate si baie prelugita in acid acetic
- idem in alcool izopropilic
- suflat cu aer sub presiune, in ambele sensuri (compresor)
- curatare in baie de lichid, cu ultrasunete

Rezultat: 0. Nada. Nimic schimbat, ziceai ca a astupat cineva orificiile.

Ultima incercare, care a dat si rezultate: un burghiu de 1 mm intr-o mandrina fina de masina de gaurit/surubelnita electrica, introdus prin ambele orificii si curatat cu miscari de dute-vino, la rotatie mica. 1 mm intra lejer in ambele orificii, nu am modificat nimic.
O singura observatie: ca sa patrunda bine in camera de aer, prin orificiul lateral, burghiul trebuie orientat putin spre dreapta ca sa ocoleasca stalpul de +.
Rezultat: excelent. Probabil ca am reusit sa desprind toae depunerile, si am iar un circuit de aer normal.

Ideea a fost ca trebuie sa pastrez conceptia originala, deoarece am fost si sunt foarte multumit de atty.
Nu am vrut sa il transform intr-un atty de drip obisnuit, puteam sa ii dau o gaura in clopot si atat.

Numai bine!
Scrie răspuns