Drip - aroma, clearo - pauza

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Drip - aroma, clearo - pauza

Mesaj de cristian »

Sunt curios de ce pe drip am o aroma si un th excelent, pe evod (de ex) toate sunt la jumatate.
In conditiile in care:
1. folosesc acelasi lichid
2. aceeasi rezistenta - in sensul valoric
3. ambele sunt bottom coil
4. ambele pe acelasi mod Vamo

Cu dripul merg usor pe 9 w si am tot ce doresc: abur, aroma etc
Cu evodul daca urc peste 7 w incepe sa dea un usor gust e ars pe langa aroma, gen porumb copt - deci nu ars in sensul fara lichid. Am abur, aroma la 1/2, th aproape 0. Evodul se alimenteaza corect.
- Rezistente 2.1 ohmi - sarma la drip de 0.2, la evod ce au pus chinezii
- Silica - la drip de 2.5 in 8 fire, la evod conform celei originale. Am luat evodul in calcul, dar nici un clearo nu iese din discutie.

Stima!
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Drip - aroma, clearo - pauza

Mesaj de Midnight Caller »

Si cum vrei tu sa compari cantitatea de lichid din silica pusa in 8 fire cu o amarata de silica de 2 pe care o are evod-ul ?
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Drip - aroma, clearo - pauza

Mesaj de VapeMe »

cristian scrie:Sunt curios de ce pe drip am o aroma si un th excelent, pe evod (de ex) toate sunt la jumatate.
In conditiile in care:
1. folosesc acelasi lichid
2. aceeasi rezistenta - in sensul valoric
3. ambele sunt bottom coil
4. ambele pe acelasi mod Vamo

Cu dripul merg usor pe 9 w si am tot ce doresc: abur, aroma etc
Cu evodul daca urc peste 7 w incepe sa dea un usor gust e ars pe langa aroma, gen porumb copt - deci nu ars in sensul fara lichid. Am abur, aroma la 1/2, th aproape 0. Evodul se alimenteaza corect.
- Rezistente 2.1 ohmi - sarma la drip de 0.2, la evod ce au pus chinezii
- Silica - la drip de 2.5 in 8 fire, la evod conform celei originale. Am luat evodul in calcul, dar nici un clearo nu iese din discutie.

Stima!
La drip din cate am observat sunt si vapori mai calzi si de aici TH-ul e mai mare ( fata de evod ) aroma este mai clara fiind mai multa silica care duce lichidul spre rezistenta , si locul unde se evaopra lichidul este mai mare fata de evod probabil ca ar merge si evodul la 9 w daca ai reface rezistenta nu cea pusa de chinezi banuiesc ca e cam praf facuta eu am gasit silica tandari si nici nu era folosita , mai poti incerca sa pui evodul pe mesh sa vezi ce zice dar bineinteles daca ai posibilitatea cu fir NRN sau macar piciorusele dublate sa nu arzi cauciucul ala care da un gust tare nasol ( eu nu mai scapam de gustul ala ) si sa nu uiti sa pui silica deasupra sa nu galgaie ca o sa curga..
Stima !
Stima Maxima . . .

Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Drip - aroma, clearo - pauza

Mesaj de cristian »

Obiceiul cu silica deasupra il am mai demultisor, si nu numai la evod - am incercat si la alte clearo ca zicea lumea ca e mai buna aroma etc.
Rezistenta e de la ei, asa e. Are si silica de deasupra dar de obicei e asa cum zici: praf.
Am incercat si cu rez noua, cam acelasi lucru.
Am mai servisat la evod, o sa mai incerc poate merg mai bine alea facute de mine :) Nu m-am omorat cu firea ca sunt prea ieftine gata facute.

Oricum dripul bate tot ce am avut eu pana acum. Din pacate nu-l pot folosi all day, motivul e clar, prefer ceva cu tank.

Vad eu deseara ce ii fac lu' evod.
Midnight Caller scrie:Si cum vrei tu sa compari cantitatea de lichid din silica pusa in 8 fire cu o amarata de silica de 2 pe care o are evod-ul ?
Nu vreau sa compar, doar intreb. Nici nu ma asteptam de la amaratu' de evod la vreo minune. Voiam sa deslusesc fenomenul si atat.
Aia in 8 fire nu sta in tank, cat ii dau atata duce. Cealalta sta in lichid continuu.
Mai aveti si voi putina rabdare cu noi :) pana crestem.

Toate bune!
Stk3000
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Joi Iul 04, 2013 9:31 am
Localitate: Drumul Taberei

Re: Drip - aroma, clearo - pauza

Mesaj de Stk3000 »

Ce e de deslusit man? Sunt doua device-uri complet diferite, cu doua sisteme de alimentare si aerisire complet diferite.
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Drip - aroma, clearo - pauza

Mesaj de Midnight Caller »

Pai nu eram agresiv, colegu' :) Am uitat sa pun smiley-ul la sfarsit !
Ideea e ca o bucatica de 1cm lungime din eVod nu are cum sa retina atata lichid cat ditamai ghemul de silica pe care-l ai tu acolo :)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Drip - aroma, clearo - pauza

Mesaj de cristian »

Stk3000 scrie:Ce e de deslusit man? Sunt doua device-uri complet diferite, cu doua sisteme de alimentare si aerisire complet diferite.
Multumesc. Acum am inteles. Deci:
1. Fiind alimentate ambele prin silica, probabil am cumparat eu din doua surse. Sau "kentalul" o fi? :)) (joke)
2. Avand air-flow prin baza amandoua - nu prin lateral la drip-ul meu smoke octopus, probabil ca evodu' are 3 gauri si de aia da gust de ars.
Deci sunt 2 sisteme diferite. Care functioneaza pe baza de silica, kanthal si sarma. Si aer prin baza.

Nici eu nu doresc sa fiu agresiv, dar ganditiva ca sistemul drip este laudat de toata lumea. Rezista pe baricade de atata timp chiar daca este cel mai incomod - stai sa picuri din 10 in 10 minute. Se inunda daca esti lacom, curge daca il bagi in buzunar si iese de pe oringuri, si totusi...
Au aparut o gramada de inventii intre timp, dar toata suflarea are macar un drip pe acasa. Si majoritatea spun ca e super la drip.
Am facut comparatie cu un rahat de evod, dar putem incerca si cu altceva. Si tot dripul iese in fata. Parerea mea.

Vorbesc de silica.


midcaller> nu ai fost agresiv, nici nu am zis asta. Pun eu :)) pentru amandoi! Ba chiar pentru toti 3!


Stima!
Stk3000
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Joi Iul 04, 2013 9:31 am
Localitate: Drumul Taberei

Re: Drip - aroma, clearo - pauza

Mesaj de Stk3000 »

Man nu fi nebun si citeste bine ce scriu... alimentarea nu inseamna materialul din care ai facut wick-ul ci felul in care acesta ia contact cu lichidul. Conteaza mult si distanta de la rezistenta la gurita ta (spurcata) -joke- si camera in care se produce vaporul. Ca sa nu mai zic ca ai niste picioruse care se incing la evod si la pussy nu.. Nu e vorba ca e evod-ul tau cu probleme ci ca nu performeaza la fel de bine ca un drip.

Da, dripul e foarte bun, eu am unul, tu ai unul, el are unul pentru ca sunt foarte bune (in comparatie cu alte device-uri bineinteles, de unde si parerea mea despre intrebarea ta). isi fac treaba bine tocmai pentru ca ai control PERFECT pe juice flow, lucru care lipseste la tank-uri. Practic la drip ai rezistenta suprasaturata de lichid, lucru care intr-un tank ar face numai probleme. Nu are sens sa compari drip cu tank.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Drip - aroma, clearo - pauza

Mesaj de cristian »

:)))))

A fost cel mai simpatic raspuns pe care l-am primit pana acum pe orice forum.
Si explicatia de data asta... asa DA.
Ai dreptate. Dar...
Am citit pe undeva ca are foarte mare importanta felul cum circula vaporii prin device. Si aici ma refer strict la camera de vaporizare. Sunt convins ca si asta are mare importanta, deoarece in alte device-uri tragi printr-o teava, chiar tevusca vaporii. Inclusiv la evod.
Pe cand la drip - ma refer la al meu, si vezi ca nu e pussy e octopus (punct) de la smok, am o gramada de room prin care se invarte aburul ala pana ajunge la mustiuc si apoi la gura mea spurcata mancati-as. :)))
Ai un punct verde de la mine. Ba doua.
Cam asta e.

Acum, serios, intrebarea pare naiva dar nu am vrut sa sune asa. Pur si simplu sunt curios de fenomen - deformatie de inginer, pen' ca vreau sa incerc un design de atty si mi-ar place sa imbine calitatile unui drip cu un tank. Nu cred ca e posibil 100%, dar un compromis poate exista... Mai studiem.

(si acu' raspunsul: ia-ti ma un nautilus)

Stima!
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Drip - aroma, clearo - pauza

Mesaj de VapeMe »

(si acu' raspunsul: ia-ti ma un nautilus)

Sau AGI 2in1 Rebuildable Atomizer http://www.thebestshop.eu/shop/rebuilda ... mizer.html" onclick="window.open(this.href);return false; ai si review-ul lui Todd acolo .. ;)
(Genesis Style) or use it as a Dripping Atomizer!
Stima Maxima . . .

Imagine
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Drip - aroma, clearo - pauza

Mesaj de c__b »

Eu as prefera ca in loc de AGI sa am in trusa un AGA + un IGO, aproximativ in aceeasi bani. Plus ca nu m-as chinui cu etansarea suruburilor din baza pentru a nu pierde lichidul in modul drip.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Drip - aroma, clearo - pauza

Mesaj de cristian »

Imi place AGI, dar as fi curios de o parere de user.
Drip clasic am, am mai zis, si nu l-as da pe nimic altceva.

Ca de "recenzii" sunt satul. Toate-s frumoase, bune si minunate. Mai ales ca se lasa cu cadouri sau bani de la reselleri. Ceea ce e normal. Dar clar ca nu poti fi obiectiv in acest caz.
Ia sa il cumperi, sa dai zeci sau sute de euroi si dupa o luna sa-i tragi o recenzie si daca e cazul sa treci la injuraturi ca ai dat banii degeaba.
Rar mai fac astia un negativ dar sa fie un device de 2 euroi.

Am intrebat pe cineva din bransa, ce mod imi recomanda din zecile care i-au trecut prin mana si le-a folosit. Raspuns: nu stiu ca mie imi plac toate.
Ceea ce e probabil am zis eu atunci. Dupa un timp in care am tras si eu din diverse, am zis:
Aoleo, de la gigi la nutz si de la vamo la provari toate imi plac oare? :mrgreen:
Mie nu. Si alea care imi plac nu ajung la resselerii nostri - din pacate. Sau costa neintemeiat de mult.

Scuze de off, dar asta e.


Stima! :)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Drip - aroma, clearo - pauza

Mesaj de cristian »

cristian scrie::)))))

(si acu' raspunsul: ia-ti ma un nautilus)
Am dat comanda de nautilus v2.
Nu va enervati pls, imi trebuie ceva cu rezervor, adica tank, ca nu pot la jobul meu sa picur toata ziua in drip.
Sper s-o nimeresc cu nautilusu'.

Si multumesc tuturor pentru ajutor.

Si apropos de evod - mi-e cam jena sa scriu evod langa nautilus, am descoperit problema. Nu merge el ca dripu' ca n-are cum. Dar nici aburi de ceai nu dadea pana acum. Si am purces la schimbat rezistente. Dupa ce am incercat cu 2, una se inunda si cealalta dadea gust de ars, a treia a mers perfect. Si mai am una servisata de mine intr-un moment de ratacire cu care merge foarte ok. Deci bani aruncati (5 lei/rez x 2 = 10 mai bine beam 2 beri/ slamming a couple of beers).
La drip ma tine o setare o luna, mai fac cate una intre timp ca ma plictisesc. Concluzie: ce faci cu mana ta nu face chinezu'.

Stima!
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Drip - aroma, clearo - pauza

Mesaj de Midnight Caller »

Ia-ti si fir non-rezistiv. Iti trebuie !
Daca produci un wire welder si mai bine !

Samsung Galaxy S on JellyBean
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Drip - aroma, clearo - pauza

Mesaj de cristian »

Ha, ha, buna seara. Te asteptam - am vazut in bazar discutia cu gonzales si chiar ma gandeam la wire welder.
Ca sa-l produc, tre' sa ma informez. N-am doua maini stangi in electronica, dar nu stiu inca ce imi trebuie.

Stima!
Scrie răspuns