Fresh start la vapat

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
DieselVaping
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Dec 02, 2017 1:19 am

Fresh start la vapat

Mesaj de DieselVaping »

De curând am hotărât că vreau să renunț la țigări și am găsit kit-ul starter, Smok Stick V8 Baby. Întrebarea mea acum vine, am tot căutat prin magazinul online și m-am interesat de e-lichid, eu fumez în medie 10 țigări pe zi ( 4 mg - slabe) . Mulți ziceau că dacă îți produci tu lichidul ieși mai ieftin și ai posibilitatea să alegi din mai multe arome. Vreau să-mi fac din start 100 ml de lichid, bineînțeles cu un mic eșantion în prima zi de probă să nu dau greș așa grav. Câtă nicotină ar trebui să adaug pentru a suplini nevoia mea, procentaj și cantitate. Inițial, vreau să încerc un King's Dew - Nutty Smoothie în care să îmi adaug eu singur nicotina. Cineva mă poate ajuta? Orice sfat e bine venit, chiar și de setup-ul pe care intenționez să îl iau zilele viitoare. Mulțumesc mult!
Avatar utilizator
dumping
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 92
Membru din: Dum Aug 02, 2015 3:49 pm
Localitate: piatra neamt

Re: Fresh start la vapat

Mesaj de dumping »

daca e prima data cel mai bine e daca ai posibilitatea de a testa diferite lichide si concentratii de nicotina. nu stiu cat sa iti recomand ca nicotina, cea mai buna recomandare ti-o dai singur testand. in principiu, la cei incepatori se pleaca de la 18 mg/ml si daca e prea tare o scazi pina la nivelul acceptat de tine. eu de exemplu nu am inceput cu 18 ci cu 3 mg/ml. asta mi-a convenit cel mai mult. dar e important cum simti tu. De la king's dew , poti sa incerci si tobacco gold sau white sau smooth sau daca vrei ceva mai spre tigara mai ai varianta burley de la L&A Vape, sau DarkStranger de la vapebar.ro sau tot de la ei gama noua de lichide Quit. vezi ca la lichidele kings dew trebuie sa le diluezi cu shot de nicotina sau cu baza cu nicotina. scrie si pe ele. Totusi dupa tigara cumparata banuiesc ca agreezi stilul direct in plamani (DL) si nu MTL (ca la tigara clasica) va trebui sa alegi lichide cu un raport de VG/PG de 70/30 sau in jurul acestor valori.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Fresh start la vapat

Mesaj de HORATUCU »

OK ce spune colegul dumping. Singura adenda: întotdeauna incercati cu VG 90% si apa distilata 10%. VG-ul arde pe gat. Îl adăugați progresiv pt TH după aceea, in balanta cu apa distilata, că este și pe post de reducător de densitate a VG-ului.Adica daca VG-ul este gros ca mierea, alimentarea se face greu și trebuie diluat, sau cu apa,sau cu VG( Mai fluid ca VG-ul), sau cu ambele.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
dumping
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 92
Membru din: Dum Aug 02, 2015 3:49 pm
Localitate: piatra neamt

Re: Fresh start la vapat

Mesaj de dumping »

eu nu recomand apa distilata pentru ca va "pocni" lichidul si va distruge rezistenta. Din cate stiu eu PG-ul va"arde" pe gat fiind responsabil de TH ( throat hit) "taria" pe care o simti, iar VG- e responsabil pentru producerea de aburi. in schimb Propilen glycolul fiind un alcool va avea grija ca VG-ul sa nu se degradeze prin dezvoltarea de microbi. deci in loc de apa, PG. eu asa recomand si folosesc.
Scrie răspuns