Fused Clapton/Pharaoh RTA

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
Avatar utilizator
SupremeManiac
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Sep 30, 2017 1:09 am

Fused Clapton/Pharaoh RTA

Mesaj de SupremeManiac »

Am si eu o intrebare legata de rezistente! Vreau sa imi achizitionez un Pharaoh RTA (mare fan RiP Trippers) si am vazut in video-ul lui ca foloseste "fused clapton" (N80) si as vrea sa stiu :
1. De cat ar trebui sa fie rezistenta (ohm) ca sa aiba un flavor bun si clouds chasing calumea :ggt si cum calculez exact, daca firul e N80 fused clapton 24GA+36GA (este bun macar?)? (nu ma stiu la astea cu GA combinate) :?:
2. Cate wrap-uri ar trebui sa fac pe coil pentru rezistenta spusa de voi?
3.Care rezistente mi-ar iesi dintr-o cutie de 3m asa aprox. ? (asta asa de curiozitate, sa vad raportul cantitate-pret)
PS. Am auzit ca undeva pe la 0.3-0.45 ohmi e acel "sweet spot"
Multumesc pentru ajutorul vostru!! (Scuze daca sunt intrebari tampite) :?
As dori sa iasa ceva de genul
Imagine
Asta e firul pe care l-am gasit online si care pare "ieftin si bun"
Imagine
Orice ce alt sfat e bine-venit!! :OJ
(De preferat sa fie legate de Pharaoh RTA)
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: Fused Clapton/Pharaoh RTA

Mesaj de Didi »

Salut,
Nu am Pharaoh, dar pentru a calcula aproximativ rezistenta care ar putea iesi poti folosi http://www.steam-engine.org/wirewiz.html" onclick="window.open(this.href);return false;. Am pus firul ala ales de tine(este optiune doar pentru clapton nu si fused, dar la cores alegi parallel si simulezi un fused), cu dimensiunile date, diametru 3mm, 5 spire, si a iesit undeva la 0,250 ohmi, un pic mai jos de acel de sweet spot de care vorbeai. Am impresia ca exista si o aplicatie pe android cu fire mai complexe si poti verifica cu aia, dar chiar nu mai stiu cum se cheama.
Sweet-spotul e ceva subiectiv, doar tu poti decide daca iti place ce iese, mai ales ca depinde ce mod de vapat alegi(watti sau control al temperaturii), lichide, atomizor, materialul sarmei(eu de exemplu nu suport SS pentru ca imi lasa un gust ciudat in gura, dar nu am incercat Ni niciodata).
Numarul de wrapuri e in functie de firul ales, cu cat mai gros cu atat mai putine wrapuri(spire) pentru ca nu vei avea loc unde sa le pui(deck-ul atomizorului dicteaza dimensiunea rezistentei). La sarma rotunda normala eu merg pana la 6-7 spire, la astea exotice 4-5.
Cate rezistente ies din 3m depinde si de abilitatile tale de constructie, daca sa zicem ca nu strici niciuna, probabil ca ai putea face vreo 30 bucati, la 10 cm per rezistenta(eu cam atata sarma folosesc pentru una), dar ai putea fi si mai eficient.
Cam atat pot eu sa iti spun.
Am o intrebare totusi, ai mai vapat pana acum?
Avatar utilizator
SupremeManiac
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Sep 30, 2017 1:09 am

Re: Fused Clapton/Pharaoh RTA

Mesaj de SupremeManiac »

Da, normal
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: Fused Clapton/Pharaoh RTA

Mesaj de Didi »

Ok, bun. Aveai multe intrebari in prima postare asa ca am vrut sa fiu sigur :). Ai folosit sub-ohm tanks?
Ca idee, cu un RTA vei iesi intotdeauna mai ieftin cu rezistentele, daca le faci singur. Ai si o libertate mai mare in alegerea materialelor folosite, a valorii rezistentelor care ies, per total ai un control mai mare asupra propriului vapat. De asemenea, nu stiu ce ai folosit pana acum, dar sunt aproape 100% ca aroma va fi mai buna decat orice atomizor sub-ohm, cu rezistente gata facute, cel putin aparute pana anul asta. Am vazut in ultima vreme reviewuri la atomizoare cu rezistente prefabricate si le lauda astia in draci.
De obicei, RTA-urile si RDA-urile care sunt populare pe piata sunt asa din motive destul de bune.
Sper ca te-am lamurit macar un pic cu informatiile de mai sus.
Succes!
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: Fused Clapton/Pharaoh RTA

Mesaj de Didi »

Tocmai am observat ceva, sarma la care ai pus poza, nu e fused clapton, ci simplu clapton. Asta schimba calculele pentru rezistenta rezultata pentru ca are un singur fir central.
Avatar utilizator
SupremeManiac
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Sep 30, 2017 1:09 am

Re: Fused Clapton/Pharaoh RTA

Mesaj de SupremeManiac »

Poza e doar in scop informativ .
Mersi pentru informatii
Avatar utilizator
SupremeManiac
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Sep 30, 2017 1:09 am

Re: Fused Clapton/Pharaoh RTA

Mesaj de SupremeManiac »

Oare merita achizitia unui Pharaoh RTA?
am vazut ca parerile sunt impartite
pe mine m-ar interesa sa aiba un cloud production ridicat, dar si flavoru sa fie bun
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: Fused Clapton/Pharaoh RTA

Mesaj de Didi »

Din experienta mea, un dual coil va livra aproape intotdeauna mai mult abur si aroma decat un single coil. Am vazut ca pentru Pharaoh exista mai multe variante de decks, dar nu stiu daca sunt si dual coil.
Sa stii ca sunt si alte lucruri care influenteaza un vapat satisfacator, cum ar fi cat de usor e sa pui rezistentele pe atomizor, sistemul de umplere, e predispus sau nu la scurgeri etc.
Avatar utilizator
SupremeManiac
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Sep 30, 2017 1:09 am

Re: Fused Clapton/Pharaoh RTA

Mesaj de SupremeManiac »

Adevarat. Mai am o rugaminte : cauta te rog pe net un mosor , pe care il consideri tu bun (si ieftin) pentru rezistenta pe care o voi pune in pharaoh. (Sa fie clapton! fused/staple/staggered etc asta decizi tu)
Inca nu ma am asa bine cu materialele si cu valoare aia de "ga"
SA NU FIE PENTRU TEMP CONTROL PLS!!
Scrie răspuns