SIGELEI KAOS 230 si CLEITO 120

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
alexpad2008
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 2
Membru din: Dum Sep 10, 2017 5:30 pm

SIGELEI KAOS 230 si CLEITO 120

Mesaj de alexpad2008 »

Salut. Detin configuratia din titlu. Nu prea inteleg care e treaba cu SS, Ni, Ti1. Puteti sa ma lamuriti? Am inteles ca sunt diferite tipuri de coil-uri dar cu ce ma ajuta? Si mai ales, are ceva daca am un coil Ni si sunt pe SS?
Sunt destul de nou in lumea vape-ului.
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: SIGELEI KAOS 230 si CLEITO 120

Mesaj de Didi »

Sunt materiale din care se pot face sarmele(rezistentele) din atomizorul tau. Fiecare material are caracteristicile lui: aroma pe care o reda, coeficient de variatie a rezistentei(sper ca zic bine), rezistivitate diferita per cm/inch si mai cum vrei etc (la Ti parca nu ar trebui sa faci dry-fire pentru ca habar n-am).
Cand spui ca esti pe SS te referi ca folosesti controlul temperaturii pentru vapat?
In general, sunt 2 feluri de a vapa, repet - in general:
- control al puterii - watti
- control al temperaturii - setezi pe modul tau o temperatura, alegi materialul din care sunt facute rezistentele si dai bataie. Teoretic, daca ai o rezistenta dintr-un material si alegi controlul temperaturii pentru alt material nu vei avea o experienta grozava, dar depinde si modul tau cat de bine e reglat

Ma gandesc ca stii ce inseamna astea, dar iata:
SS- stainless steel - otel inoxidabil
Ni - nichel
Ti - titan
alexpad2008
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 2
Membru din: Dum Sep 10, 2017 5:30 pm

Re: SIGELEI KAOS 230 si CLEITO 120

Mesaj de alexpad2008 »

Cand am intrebat daca are ceva daca sunt pe ss si am coil de ni ma refeream la faptul ca eu nu stiu ce fel de coil am pentru ca nici nu stiu unde sa ma uit. Am inteles ca alea sunt niste preseturi stabilite de fabricant si nu se potrivesc la toate. Eu vapez doar le contorul puterii - watti. Il tin in 80-90 mai mereu. Se incinge tare, trece prin aroma ca dracu dar scoate niste nori de zice lumea ca vine locomotiva pe strada. Doar vreau sa ating experienta aceea unica de vape. Azi mi-am luat o sticluta de VapeBar Cookie Craze. Pe la 8 am luat-o si mai am 3 sferturi 20 pg 70 vg 0 nicotina. Iar rezistenta este aceea de la aspire din set. Stiti cumva vreo configuratie buna pe mod ca sa ating un optim placut?
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: SIGELEI KAOS 230 si CLEITO 120

Mesaj de Didi »

Cand vapezi in modul de control al puterii nu conteaza materialul din care este sarma, setezi watii si atat. Doar la controlul tenmperaturii conteaza, asa cum am zis mai sus. Intradevar, pe Sigelei ala ar trebui sa ai diferite moduri prestabilite in functie de tipul materialului, dar repet conteaza doar pentru controlul temperaturii.
Din ce am gasit aici, https://aspirevapeco.com/coils/" onclick="window.open(this.href);return false;, par sa fie din SS, deci in teorie ai putea folosi si control al temperaturii.
Celito 120 este un sub-ohm tank, ceea ce inseamna ca asta e specialitatea lui: sa treaca prin lichid, sa scoata aburi densi si sa se incinga(e normal).
Din experienta mea, nu exista o reteta ideala pentru un vapat "optim placut", totul fiind subiectiv. Trebuie tu sa experimentezi pana vei gasi stilul potrivit tie:
- joaca-te cu wattii
- incearca modul TC pe SS(temperature control) - incepi de la o temperatura mai joasa si tot urci pana ajungi acolo unde vrei. Avantajul la TC este ca nu vei arde bumbacul, nu vei avea dry-hit cum zic americanii si atomizorul nu se mai incinge la fel de tare.
In concluzie, doar tu poti gasi setarile optime pentru tine sau experienta aia unica pe care o cauti.

PS: Daca alti colegi de pe aici au modul si/sau atomizorul, poate iti pot da sfaturi mai pertinente.
PSS: Sa iti dau cateva exemple de cum vapez eu:
- zi de zi - OBS Engine RTA, rezistenta intre 0,25 si 0,3 ohmi. Modul control al puterii, 55-60W. Lichid cu VPG 85-15.
- rar - Kennedy X24, rezistenta in jurul a 0,15ohmi la 100W
- astept sa vina Dead Rabbit, o sa vad pe ala ce merge
Intelegi acum? Difera, totul, in functie de atomizor, lichid, modul pe care il ai si cel mai important aspect TU.
Scrie răspuns