O mica problema cu noua mea achizitie Predator 228

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
Razvan
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Lun Aug 07, 2017 9:03 pm

O mica problema cu noua mea achizitie Predator 228

Mesaj de Razvan »

Salut, mai de mult am incercat si eu o tigara electronica, a fost interesant dar nu mi'ai cumparat.
Acum mi'am adus aminte de existenta lor am aruncat pachetu de tigari (winston nova expression) si fuguta la shop (acum doua saptamani) nu am stiut ce tigara sa cupar nu m'am documentat nu nimia asa ca mi'am cumparat un Predator 228 cu atomizor Elabo si problema e ca are prea multe setari si nu stiu cum sa o setez sa fie ok, sa nu ard rezistenta sau sa stric ceva.Daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi in privinta asta.
Apoi, arome mi'am comparat de la Dekang de vanilie de 6mg/ml, de la Liqua de Cherry 6mg/ml si tot de la Liqua de banane dar 12mg/ml. Problema care este? Nu pot sa vapez de nici un fel ma ustura gatul rau de tot si am inceput sa tusesc de parca mai am o Vineri si gata,cu toate aromele mentionate mai sus. Cum pot sa rezolv asta?
Mentionez ca nu vreau sa ma las de fumat/vapat, imi place foarte mult sa scot muuult muuuuult abur dar nu e prea placut si la tigari nu m'as intoarce. Vreau sa incerc cat mai multe arome pentru ca ai de unde alege.
Si o ultma intrebare.
Cand schimb aromele trec de la vanilie la cherry sa zicem, trebuie sa spal rezistenta? Sau sa imi cumpar un alt tank sa le schimb intre ele? Sau cum sa procedez? La schimbatul aromelor.
Multumesc.
Fişiere ataşate
1502130786784104036466.jpg
1502130786784104036466.jpg (2.51 MiB) Vizualizat de 3648 ori
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: O mica problema cu noua mea achizitie Predator 228

Mesaj de Didi »

Salut,

Ma uitam la rezistentele cu care vine atomizorul si au o plaja de watti de la 40 la 120W(wtf?). Asa da! Practic orice wattaj, pentru muritorii de rand desigur :)).

Le luam pe rand, lichidul:
Din experienta mea, sunt 2 lucruri pe care le poti face:
- cobori nivelul de nicotina, de obicei asta da usturimea daca nu ma insel
- mergi pe lichide cu mai mult VG decat PG - de ex Liqua parca e 50/50 acum, ori asta da o lovitura la gatlej destul de puternica. Nu stiu Dekang-ul cum e.
Mai e si faptul ca in timp te obisnuiesti. Asa e la inceput, intra mai greu, dar dupa o perioada merge ca uns.
Mai exista si alte lichide in afara celor mentionate de tine, mai bune as zice eu, pe siteuri romanesti:
voore.ro, ivape.ro, vapers-one.ro, vapez.ro

Acum modul:
Frumos Predatoru'. Pentru inceput iti sugerez (indiferent ce mod ai fi avut) sa nu te complici cu toate setarile alea si sa-l folosesti in power mode, adica setezi wattii, dupa gust, si te bucuri de experienta. Avand in vedere ca nu gasesc materialul din care sunt facute rezistentele cu care vine atomizoul, nu stiu daca il vei putea folosi si in modul de control al temperaturii, dar nu mi-as bate capul acum. Asta va trebui tu sa cauti si sa vezi. De asemenea, sunt o groaza de review-uri despre Predator pe youtube. Arunca acolo un ochi si sigur te lamuresc aia. Reddit poate fi o sursa de informatiii, pe care o folosesc din cand in cand, mai ales daca descopar probleme la dispozitivele mele.

Atomizorul:
Este clar pentru DL (direct lung - inhalare direct in plaman), diferit de tigara care e MTL(mouth-to-lung - inhalare in gura apoi plaman). Si eu am avut nevoie de o perioada de acomodare la diferenta de stil de inhalare. Joaca-te cu controlul fluxului de aer, poate ajuta. Intradevar, ca sa fie aroma cat mai curata, ar trebui alta rezistenta pentru fiecare aroma, adica aroma si rezistenta ei. Rezervorul doar spalat la schimbarea aromei. Desi zic asta, eu am renuntat demult sa imi mai bat capul, dar folosesc un atomizor RTA acum asa ca e diferit un pic.

Concluzii:
- schimba concentratia de nicotina si/sau VPG
- power mode, deocamdata - si tu decizi ce setari sunt bune, dupa gustul tau
- pentru cei ce vor sa se lase de fumat eu intotdeauna sugerez un atomizor MTL la inceput, dar avand in vedere ca deja ai unul DL, ia si experimenteaza cu el pana ajungi la o experienta placuta
- cauta vape-shop pe langa unde locuiesti, poate te lasa sa incerci diverse lichide
- nu renunta

Nu stiu daca am acoperit tot ce trebuia sau daca te-am ajutat in vreun fel.
Iti urez succes!
Avatar utilizator
dumping
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 92
Membru din: Dum Aug 02, 2015 3:49 pm
Localitate: piatra neamt

Re: O mica problema cu noua mea achizitie Predator 228

Mesaj de dumping »

as mai adauga la magazine de lichide si http://www.vapebar.ro" onclick="window.open(this.href);return false; care are lichide bune.
Ideal ar fi, asa cum mentiona si Didi, sa testezi lichidele inainte si asa vei vedea cum le tolerezi. Durerea mentionata de tine poate fi ori de la nicotina prea mare ori de la PG (propilen glicol- poti fi alergic la el, mai ales daca e in procent mare).
Tipul ala de atomizor cere nicotina in concentratie mai mica, si un lichid cu o compozitie de VG/PG (glicerina vegetala/propilen glicol) mai mare in favoarea VG(minim un 70VG/30PG) pentru ca suplineste prin cantitatea mare de abur pe care o produce, astfel organismul absoarbe necesarul din aburul respectiv. La alte tipuri de atomizoare, cele speciale pt stilul MTL( ca la tigara clasica ), cantitatea de vapori produsa e mai mica si de aici si necesitatea unei concentratii mai mari de nicotina in lichid, inclusiv compozitia acestuia, respectiv proportia VG/PG cat mai egala).
VG -glicerina vegetala - e responsabila de producerea aburului - cat mai mare concentratia cu atat mai mult abur
PG-propilen glicol - e un alcool, care nu da voie ca VG-sa se "umple" de bacterii si care e responsabil de acea tarie sau TH pe care o simti.
Razvan
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Lun Aug 07, 2017 9:03 pm

Re: O mica problema cu noua mea achizitie Predator 228

Mesaj de Razvan »

Buuun, bun, bun, m'ai lamurit cu cateva chestii. Eu deocamdata o folosesc la 50/55 de W, ea merge pana la 228 W, aici am o alta intrebare, rezistenta e intre 40W si 120 w daca sar de 120, logic, o prajesc (vreau doar sa ma asigur)
Legat de arome, o sa incerc ceva arome de 4 mg/ml sa vad cum se prezinta, cea de 12 nu am avut nici o sansa in fata ei, mi'a dat grav de tot:)) Dekang'ul este cel mai okey pentru mine pana in momentul de fata.
M'am documentat ce inseamna VG si PG si as prefera 50/50, ca imi place sa iasa mult abur, si ar fi pacat sa nu experimentez toata gama de arome.
Aseara am redus fluxul de aer la jumate si parca intra mai bine.
Eu momentan sunt plecat din tara si e mai greu cu comunicarea, si cu degustatul de arome, dar o sa mai dau la ghici cu cateva arome de 4, sa vedem. Mai o intrebare legata de rezistenta,ca ai zis ca fiecare aroma cu rezistenta ei, daca am o aroma de castravete sa zicem, dar marca diferita sau nicotina diferita pot folosi aceasi rezistenta? Sau am castravete de 4 nicotina de la loquila trebuie sa aiba rezistenta ei si castravete de6/12/16 de la X trebuie alta rezistenta?
In rest mai.urmeaza sa fac cercetare in domeniu sa invat termenii sa ma obisnuiesc cu ea si asa mai departe.
Multumesc pentru pentru ajutor
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: O mica problema cu noua mea achizitie Predator 228

Mesaj de Didi »

Predatorul merge pana la 228W, asta nu inseamna ca trebuie sa bagi atat de multi watti, prajesti bumbacul din rezistenta instant. Si la 120W ai toate sansele sa o parlesti, valori din astea mergand mai degraba la atomizoare foarte aerate(TFV8 sau TFV12)/RTA/RDA si la care bumbacul din rezistenta se imbiba cu lichid suficient de rapid. 50-55W pare o valoare comfortabila, eu vapez la 60W cu un OBS Engine RTA, deci zic ca e ok(sunt subiectiv).
Daca cea de 12mg te-a invins asta imi zice ca intradevar nivelul nicotinei este prea sus. Ai putea sa iei aceeasi aroma, tot de la Liqua, cu muult mai putina nicotina si sa le combini astfel incat sa iti iasa concentratia mai joasa asta ca sa nu arunci lichidul, sau eventual sa iei fara nicotina, dar nu stiu daca este Liqua fara.
Gasisem pe ceva site ca Dekang este 80/20 VG/PG, poate de asta pare mai domol lichidul. Cauta lichide cu mai putin PG. Asa cum zice si dumping, sunt multi oameni alergici la PG. Poate ai vreo sensibilitate la el.

Aroma de castravete va diferi de la producator la producator. De aceea, daca esti mai pretentios, folosesti rezistenta cu aceeasi aroma de la acelasi producator, concentratia de nicotina fiind irelevanta.

Succes!
Razvan
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Lun Aug 07, 2017 9:03 pm

Re: O mica problema cu noua mea achizitie Predator 228

Mesaj de Razvan »

Super... cred ca ultima nelamurire pe care o am este, azi am tinuto in buzunar si m'am plimbat de colo colo si o inceput sa scuipe... cum o rezolv? Am curatati cu servetele dar tot la fel face. De ce si cum o rezolv?
Razvan
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Lun Aug 07, 2017 9:03 pm

Re: O mica problema cu noua mea achizitie Predator 228

Mesaj de Razvan »

Si'a revenit nu mai scuipa, totusi vreau sa stiu cum sa previn sau sa repar aceasta chestie, in rest merge super bine, mi'am luat blue berry, omg e genial, sunt foarte incantat, inca nu pot sa trag foarte mult sau sa trag de doua ori, dar toate la timpul lor.
Multumesc foarte mult pentru ajutor si sfaturi, mi'au prins foarte bine.
Scrie răspuns