vapat vs fumat

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
Dan Vlad
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 14
Membru din: Lun Iun 19, 2017 12:45 pm

vapat vs fumat

Mesaj de Dan Vlad »

Va salut pe toti.Sunt nou in bransa,acum cca. 2 luni am promis ca renunt la fumat si,in ziua fatidica,,cand am dat de dracu',am recurs la un truc,am cumparat o tigare electronica!Am cerut(si primit) ce era mai ieftin,ceva de la Aramax,cred.Dupa doar 2 zile am luat un Aio box dar ca sa poata substitui 2 pachete marlboro zilnic,ardeam rezistenta in cel mult 24 ore.Asa ca dupa o saptamana am luat un mod evic 75 w cu vaporizator eleaf lyche.La asta n-am mai reusit sa ard nimic,totusi gustul vapatului este total dezamagitor!Am incercat cu Liqua Cuban Cigar(acceptabil dar departe de "cuban ciigar",Liqua Turchish tobaco,nimic,aroma aple si cinamon de la Hangsen,foarte rele...Nu gasesc eu lichidul potrivit,sau nu stiu ce caut,sau ma intorc dracului la Marlboro?Oricum,de atunci n-am mai fumat dar nici fericit n-am fost!!!
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: vapat vs fumat

Mesaj de HORATUCU »

Nu găsești tu lichidele potrivite. Nu te aștepta să pocnesti din degete și sa apara zâna cea bună fix cu aromele ce-ți plac.
Ai 3 posibilitati, pentru că fiecare are preferatele lui,care sigur nu de potrivesc cu ale tale:
- Te duci la un magazin care te lasă să încerci până dai de ceva bun
- Citești pe forumul asta ce s-au scris despre lichide și tragi o concluzie
- Cumperi online până nu mai poți, arunci 90% din ele.
PS Lasa-le pe cele de la Liqua pentru alta data.Au prea mult PG. Caută tutunoase nu arome exotice pentru inceput.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Dan Vlad
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 14
Membru din: Lun Iun 19, 2017 12:45 pm

Re: vapat vs fumat

Mesaj de Dan Vlad »

La noi(Constanta),nu stiu decat un magazin plus ce gasesti prin mall unde nu poti incerca.Ceva sugestii? Sigur D.L. si cred ca prefer full V.G.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: vapat vs fumat

Mesaj de cristian »

In continuarea a ceea ce zice colegul mai sus, pot sa iti zic urmatoarele:
Cu minus:
- nu vei gasi niciodata gustul fumului de Marlboro in lichidele de vapat
- cel mult vei gasi aroma tigarii neaprinse, de tutun "crud"
Cu plus:
- lichidele de vapat, in special cele pe care le prepari singur, pot avea arome la care nici nu visezi cand fumezi
- cand vapezi, nu stiu daca vei fi mai santos decat atunci cand fumai, dar macar nu inhalezi hartie arsa
- in general, vaporii pe care ii exhalezi nu ar trebui sa deranjeze pe nimeni deoarece nu au mirosul greu de fum de tutun
- poti vapa unde vrei prin casa, nu o sa puta in urma ta a tutun
- si altele...

Bafta, si lasa Liqua, ca nu mai e ce a fost. Ca si la tigari, cauta lichide mai scumpe, de preferat din Europa.
Dan Vlad
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 14
Membru din: Lun Iun 19, 2017 12:45 pm

Re: vapat vs fumat

Mesaj de Dan Vlad »

Sa prepar singur ceva,este mult peste ceea ce stiu,desi am citit si aici si in alte site-uri!Inca ma lupt cu setarea tempeaturii si wattajului la mod!Si in magazin nu am vazut decat Hangsen (100% v.g.) despre care am citit ca se preteaza mai binne la vapat D.L.(am folosit 5-6 ani si narghilea in paralel cu Marlboro).Probabil ca m-a ferit de tigari cantitatea de nicotina(18 ml.) ca gustul...
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: vapat vs fumat

Mesaj de Didi »

Salut,
Mie mi-a luat vreo 4 luni pana am gasit lichide bune (recunosc, pe forumurile astea am gasit multe din informatiile care m-au ajutat in cautari), care sa ma țină cu totul departe de analoagă. În urma cu vreo 3 luni am început sa imi fac singur lichidul si abia acu pot sa spun că's cu totul mulțumit. Toata treaba asta in decursul unui an, poate un an si ceva.
Am tușit de la unele, m-a durut capul de la altele, aveau un gust pe un atomizor, alt gust pe altul, si multe altele. Am aruncat o gramada dintre ele, m-am fortat, de draci că am dat banii pe ele futu-le, sa folosesc altele.
Mai cauta, pana la urma gasesti. Nu renunta!
Succes.
Dan Vlad
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 14
Membru din: Lun Iun 19, 2017 12:45 pm

Re: vapat vs fumat

Mesaj de Dan Vlad »

O.K.,da-mi o idee de lichide bune!Nu home-made,ca nu ma pricep.Dar preferabil ceva cu vascozitate mare,altfel,Lyche pe care-l folosesc se inunda si "scuipa" ca dracu'!Multumesc.
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: vapat vs fumat

Mesaj de Didi »

Iata, in ordinea preferintelor mele, cateva optiuni:
- lichidele Flavor Madness de la voore.ro
- American Stars - pacat ca vei gasi doar la 10 ml acum
- unele lichide de la vapebar.ro - sunt multe optiuni, in timp ce unele mi-au placut mult altele mi s-au parut bleax, depinde de gusturi

Iata alte cateva site-uri pe care poti sa intri sa vezi lichide:
https://www.vapers-one.ro/" onclick="window.open(this.href);return false; - am incercat cateva dintre ECSTASY JUICE-uri - destul de ok
https://www.ivape.ro/" onclick="window.open(this.href);return false; - hexocell - unii le apreciaza, eu unul nu m-am putut impaca cu ele
http://vapez.ro" onclick="window.open(this.href);return false; - de Yaeliq am auzit lucruri bune

Sa fie clar, nu fac reclama, astea sunt de obicei sursele mele de orice inseamna lichide/arome/baze.
Succes!
Gigi43
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Vin Mai 23, 2014 12:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: vapat vs fumat

Mesaj de Gigi43 »

Pentru cei care cauta aroma fumului de tigara.
Fumul de tigara are o aroma rea sau mai bine spus nu are o aroma anume.
De cand am ajuns la aceasta concluzie folosesc lichide cu cat mai putina aroma si caut ca balanta dintre vg si pg sa de-a un
th asemanator fumului de tigara.
Tin sa mentionez ca vapez MTL ( intai in gura apoi in plamani) ca o tigareta clasica.
Avatar utilizator
sultanika
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Mie Oct 11, 2017 8:42 am

Re: vapat vs fumat

Mesaj de sultanika »

Am si eu o intrebare. Imi cer scuze daca nu am nimerit bine topicul. Cei care v-ati lasat de fumat si ati ales vapatul, ati facut-o dintr-o data sau treptat? Eu mi-am luat tigare electronica de 4 zile, dar intre timp in paralel cu ea am mai si fumat. E adevarat ca de la 2 pachete pe zi, am ajuns la aproximativ 10 tigari / zi in astea 4 zile, dar as vrea totusi sa renunt complt la tigarile clasice. ca si tigare electronica mi-am luat joyetech all in one, iar ca lichid , pt inceput am ales de la liqua, pepene si un tobaco mix (vanilie si caramel). Sincer cel mix nu mi-a placut, dar ...oricum dupa cateva ore simt nevoia sa fumez o tigara normala, in special dimineata cand ma trezesc. Ce ma sfatuiti?
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: vapat vs fumat

Mesaj de Didi »

Salut,
Nu iti fa griji zic eu. Primele 2 luni, aproximativ, am mai fumat si eu tigari analoage. Apoi, in urmatoarele 3 luni mai fumam cate o tigara la saptamana, de la colegi :), cred ca aveam nevoie sa imi re-confirm ca nu imi mai trebuie. Sunt studii care zic ca dependenta de tigara nu e data doar de nicotina din tabac, ceea ce inseamna ca nu e chiar as de usor sa scapi de ele. Dupa o perioada de vapat iti vei da seama ca fumatul nu te mai satisface, ca iti place noua ta stare de sanatate, ca tusea de dimineata nu mai e acolo, duhorile din haine dispar etc.
Sfat, nu renunta la electronica! Eu unul consider ca am facut cel mai bun pas pentru sanatatea mea(si buget) trecand pe vapat.
Ce nivel de nicotina ai in lichide? Ce dispozitiv folosesti?
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: vapat vs fumat

Mesaj de Didi »

Tocmai am vazut o postare de a ta in alt thread. Zici acolo ca ai nicotina zero, ăăă, in opinia mea nu-i optim. Am incercat in trecut, eșuând, sa las tigara incepand cu lichide fara nicotina. Desi pare ok la inceput, creierul tau iti va spune in cele din urma ca ceva lipseste, ca nu e satisfacator vapatul, aia fiind data de absenta nicotinei. Poate ar trebui sa incerci alte lichide. Liqua nu e extraordinara, are si o concentratie mare de PG, combinand cu nicotina multa, rezultatul nu va fi unul grozav. Sunt destule site-uri romanesti cu linii de lichide foarte bune.
Iata cateva exemple de site-uri unde poti gasi lichide:
voore.ro
ivape.ro
vapers-one.ro
vapez.ro
vapebar.ro
Mai sunt si altele, dar astea sunt cele folosite de mine.
Repet intrebarea de mai sus, ce dispozitiv/e ai?
Avatar utilizator
sultanika
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Mie Oct 11, 2017 8:42 am

Re: vapat vs fumat

Mesaj de sultanika »

Multumesc pentru raspunsuri. Am luat o tigara Electronica Joyetech eGo AIO, 1500 mAh, 2ml. Ca si concentratie de nicotina ce imi recomanzi? Am observat ca daca folosesc o concentratie mai mare, ma ustura gatul si ma inec, de accea am si renuntat in trecut la vapat. Iar ca lichide ce imi recomanzi? Cele cu arome, mai ales dulci (gen pepene), nu ma prea atrag...Mi-ar trebui ceva cu putina nicotina, dar care sa se asemene la gust cu kent 8, dar nu stiu ce...
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: vapat vs fumat

Mesaj de Didi »

Cand foloseam si eu eGo AIO, am inceput cu lichid de 18mg, apoi la o scurta perioada am trecut la 12, apoi 6 si aici m-am oprit(vreo 2-3 luni). Pana sa trec pe alt atomizor nu am scazut sub 6. De asemenea, tot Liqua imi luam dar era dur in gat, desi m-am obisnuit dupa o perioada, pe vremea aia fiind 70PG-30VG(daca mai tin bine minte). Asa ca am cautat lichide cu 50-50(American Stars de ex.), mult mai bune si mai putin dure, insa dupa o bucata de timp, si alte atomizoare, am ajuns la lichide 70VG-30PG, cu 3mg.
In concluzie, pe AIO nu as merge mai jos de 6mg, dar as schimba lichidul - trebe sa experimentezi pana gasesti ce te satisface.
Daca nu iti plac alea dulci atunci nu stiu ce sa iti sugerez pentru ca fix din alea vapez eu, doar ca acum imi fac singur lichidul si pot controla alfel gustul(cele gata facute au ajuns sa fie prea aromate pentru mine, uneori vapez doar baza cu nicotina pentru resetare papile). Iar la tutunoase nu ma pricep deloc, am tot incercat sa imi placa dar nope.
Avatar utilizator
sultanika
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Mie Oct 11, 2017 8:42 am

Re: vapat vs fumat

Mesaj de sultanika »

Multumesc Didi. De cateva zile am facut o combinatie strong:))) Am luat menthol fara nicotina, american blend cu 12 % si am amestecat astea 2 cu una de cherry si niste whatermelon pe care il mai aveam. A iesit ceva acceptabil , usor mentolat, un gust care imi place. De renuntat insa nu am renuntat inca la tigarile normale, dar le-am redus de la 2 pachete pe zi, la unul si incerc sa ajung la 5/zi, apoi deloc. Sper sa si reusesc...
Scrie răspuns