Oxidare Mesh - Sita Inox

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Oxidare Mesh - Sita Inox

Mesaj de s7ar »

Salut.

Am gasit prin casa doua bucati de sita inox.
Una mai groasa, cealalta mai subtire.. Nu le stiu exact denumirile de pe site-urile care vand asa ceva, pentru ca nu le-am cumparat, le-am capatat de la cineva..
Sa zicem ca una era sita inox 500 iar cealalta era 400.

Am incercat sa fac un mesh din ele, si nu mi-a iesit cu niciuna...
Le-am oxidat si inainte de a le rolui, si dupa ce le-am roluit, la aragaz. Tinute 20 de secunde la "inrosit", bagate in apa. Am repetat procedeul de 5-6 ori.
Nu vrea sa se oxideze bine.. Am hot spot sus mereu, iar daca tin apasat mai mult de 3 secunde se arde kanthalul...
O alta problema pe care am observat-o, este ca nu se alimenteaza bine...

Sa fie oare de vina sita de inox, sau procedeul meu de a oxida ?


Ii rog pe cei mai priceputi intr-ale genesisului sa vina cu niste tutoriale si sfaturi despre cum se oxideaza corect o sita de inox !!
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Oxidare Mesh - Sita Inox

Mesaj de Midnight Caller »

Sita de inox va incepe sa se alimenteze corect dupa 2-3 tankuri. Ai grija sa nu o roluiesti cu camionul.
Hotspot face sus pt ca ai ultima spira probabil prea stransa. Incepi cu tensiune mica, sub 4V si urca treptat tensiunea in cateva ore.
Ar trebui sa rezolve problema.

Samsung Galaxy S on JellyBean
Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: Oxidare Mesh - Sita Inox

Mesaj de daniel1984 »

Midnight Caller scrie:Sita de inox va incepe sa se alimenteze corect dupa 2-3 tankuri. Ai grija sa nu o roluiesti cu camionul.
Hotspot face sus pt ca ai ultima spira probabil prea stransa. Incepi cu tensiune mica, sub 4V si urca treptat tensiunea in cateva ore.
Ar trebui sa rezolve problema.

Samsung Galaxy S on JellyBean
are dreptate MC si sa ai grija ca sita sa nu fie nici prea strans nici prea larga , problema cu alimentarea se poate rezolva , mesha nu trebuie sa intre fortat pe gaura , sa aiba un foarte mic spatiu (joc in gaura) sa ai grija sa fie taiata in partea de jos la 45 de grade ca sa nu se astupe gaura din centru si e bine ca sa roluiesti mesha pe o agrafa , cu cat ai gaura din centru mai mare cu atat se alimenteaza mai bine cu cat e mai mica scade nivelul alimentarii.... aici depinde cati ohmi la cati volti folosesti in principiu cand folosesti mai multi volti la o rezistenta mai mica trebuie sa tina pasul alimentarea , altfel mesa se va usca si vor aparea hotspoturi.....
bafta...
STIMA si aburi densi.....
Scrie răspuns