Legea TPD

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
oopscraazy
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 1
Membru din: Vin Apr 21, 2017 7:48 pm

Legea TPD

Mesaj de oopscraazy »

Oare ce se mai aude de legea TPD? Ce nu o sa se mai comercializeze in magazine? ca mie nu imi e clar...nici baze/arome concentrate pt DIY nu vor mai fi? :(
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Legea TPD

Mesaj de cristian »

Sincer, mie nu mi-a fost clar de la inceput.
Sunt si eu curios, poate ne lumineaza cineva care se pricepe la legislatie.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Legea TPD

Mesaj de HORATUCU »

Nici Mafalda nu poate răspunde. Încă nu sunt norme de aplicare . Nu știm nici când vor apărea, nici dacă se vor aplica.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
dumping
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 92
Membru din: Dum Aug 02, 2015 3:49 pm
Localitate: piatra neamt

Re: Legea TPD

Mesaj de dumping »

din ce am priceput eu din lege, nu vor mai fi lichide decat la max 10 ml sticluta (cu nicotina). Nu am gasit referiri la cele fara nicotina, iar atomizoarele vor fi de capacitate max 2 ml si leaked proof, fara posibilitate de acces la interior. Cum masa or fi nu inteleg. Ce inteleg e ca duc spre cele comercializate de kent si marlboro iqos si nu mai stiu cum se numeste cealalta. Plus ca produsele introduse pe piata vor trebui certificate si autorizate, evident pe cheltuiala celui care le introduce si cu niste sume care nu sunt mici deloc.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Legea TPD

Mesaj de cristian »

Am incercat si eu iqos apropos. Mai mare rahat nu cred ca exista. Nu ma refer numai la gustul tutunului ala oparit, ma refer si la pretul chistoacelor consumabile.
Cine vrea un dry herb atomizer (pt tutun, bineinteles) gaseste cate modele doreste.
Atomizoare cum or vrea ei, eu am o cutie plina de RTA si RDA.
Glicerina se gaseste la liber.
Nicotina se extrage din frunze de tutun, si e bio.

Deci sa le fie legea de cap.
maltezu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 53
Membru din: Vin Sep 26, 2014 12:39 pm

Re: Legea TPD

Mesaj de maltezu »

Ce nu am putut sa inteleg e urmatoarea chestie - de ce unele magazine gen vapers-one,ivape (singurele care comercializau arome M&P) lichideaza aromele...mi se pare o prostie - cel putin la ivape apare si mesaj pe site ca de cand cu TPD-u dispar bazele si deci si aromele...comercializati baze cu 0 nicotina + shoturi de nicotina (acum doar cu 20%) si aduceti aromele alea sa ne facem singuri lichidele...din cate am inteles eu nu se mai comercializeaza lichid cu nicotina in sticle mai mari de 10 ml, ok inteleg...dar baze de 0, aromele oricum fara nicotina plus shoturile alea de 20 ar trebui comercializate.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Legea TPD

Mesaj de cristian »

Da, si eu ma intreb acelasi lucru.
Dar probabil ca sunt anumite probleme care vor apare si in legatura cu aromele privind continutul acestora (aditivi), deoarece nu cred ca vreun fabricant pune la dispozitie ingredientele retetei din motive de concurenta in principal.
Pe de alta parte acelasi lucru se poate spune si despre lichidele gata preparate care totusi se vand.

Dilema.
Scrie răspuns