Ce țigară să îmi cumpar? Aspire Poke x e Buna?

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
Mara
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Apr 08, 2017 4:28 pm

Ce țigară să îmi cumpar? Aspire Poke x e Buna?

Mesaj de Mara »

Salutare! Puteti sa ma ajutați cu un sfat? Ce țigară să îmi iau? Voiam Aio dar apoi am citit ca nu ar fi așa bună. Apoi am citit despre Aspire Pocke X.
Cand ma hotarasem la acest Aspire Pocke X, sotul meu care nu e vaper s-a uitat si el pe net si vrea să îmi ia el o țigară bună. Se uita la unele cu reglaje de aer, voltaj.Folosesc reglajele astea? Sau sa imi iau Aspire Pocke X si gata?
Vapez dintr-un Ego C5 de ani de zile si as vrea ceva mai bun.
Sa va spun ce vreau de la viitoarea tigara: nu vreau mulți vapori, vreau sa fie cat mai putin nocivă și să redea aroma bine si sa nu fie chiar imensă. Sotul meu crede că sunt mai "sanatoase" rezistentele din ceramica. Așa e? Am rămas în urmă rau, inteleg câte ceva dar nu mare lucru. Si deja stau de multe seri si tot citesc si nu stiu ce sa imi iau. Poate îmi dați voi o idee de ce țigară să îmi iau ca sunt cam pierduta.
Incerc sa raman însărcinată, de aceea ma interesează să fie mai sănătoasă țigara. Stiu ca nici astea nu sunt bune, dar mi-e greu să renunț la vapat. Vapez 6 mg. Am vapat si 3 mg într-o vreme. Îmi diluez lichidul cu baza 0 PG, practic se dilueaza si aroma, tot în ideea sa fie mai "sănătos " Si daca reușesc sa raman insarcinata o sa vapez eventual 0. Nu cred ca o sa pot renunța de tot.
Sarumana mult daca va indurati sa imi răspundeți. :)
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Ce țigară să îmi cumpar? Aspire Poke x e Buna?

Mesaj de HORATUCU »

Ce vrei tu Mara, nu exista. Sarcina cu chimicalele nu se pupa. Daca vrei un copil sănătos, sa nu te simți în culpă vreodată, trebuie un act de voință suprem in cazul tau. Lasă gândurile de fumat sau vapat.Nimeni nu spune că electronica este 100% sănătoasă, mai ales pt. un organism in formare. Cu părere de rău, nu-ți pot da alt sfat. După ce naști, revino si-ti dau eu cate sfaturi vrei.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Mara
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Apr 08, 2017 4:28 pm

Re: Ce țigară să îmi cumpar? Aspire Poke x e Buna?

Mesaj de Mara »

Ai dreptate, Horatucu. :( Nu se pupa chimicalele cu sarcina. Dar speram ca daca as vapa 0 nicotina ar fi ok.
O sa fiu oricum stresata pe la toate testele alea care verifică dacă e sănătos genetic copilul. Sa mai am si sentimentul de vinovăție? După ce văd beta hcg pozitiv o sa las vapatul pentru 9 luni.
O sa imi iau totusi o țigară electronică. Si cand o să văd Beta HCG pozitiv o sa fac cadou țigara.
Merci, pentru raspuns.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Ce țigară să îmi cumpar? Aspire Poke x e Buna?

Mesaj de HORATUCU »

Ti-am dat 3 puncte ca mai mult nu se poate, pentru decizia inteleapta.
Voua femeilor, viitoarelor mame va este mult mai usor sa va lasati de nicotina.Sentimentul de a proteja. Nu-ti va fi asa greu. Sotia mea s-a lasat de pe o zi pe alta, fara sevraj. Tin pumnii si sa ne anunti cand veti fi mai multi :fft .
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Mara
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Apr 08, 2017 4:28 pm

Re: Ce țigară să îmi cumpar? Aspire Poke x e Buna?

Mesaj de Mara »

Mersi pentru punctaj, Horatucu! :)
Si eu iti dau 10 puncte, dar așa pe vorbe, pe telefon nu cred ca am cum sa acord puncte.
Adevarul e ca mi-ai dat cel mai bun sfat. Cochetam cu vapat cu 0 nicotina, dar ai dreptate, daca raman însărcinată trebuie să renunț ca tot mai sunt alte chimicale.
Macar de-am reusi. Deși suntem sănătoși, cu o usoara subfertilitate la el, pâna acum medicina nu ne-a putut ajuta. Chiar va anunt cand vom fi mai multi :))) 9 luni nu o sa fie un capăt de țară fără vapat. O sa recuperez pe urma. :)))
Apropo de vapat, un medic mi-a spus acum ani de zile sa trec la electronică. Doctora de acum la fel, ma lasă să vapez. Nu am întrebat-o dacă dupa ce obtin sarcina o sa mai am voie. Cred ca nu am vrut să aflu.
Revin la țigară electronică pe care o să mi-o cumpăr, cred ca nu are sens sa imi iau una super performantă, poate am noroc si nici nu o mai folosesc mult timp. La mine e mai mult gestul. Chiar nu vreau mulți aburi, ca asta inseamna si nicotina multă. Așa că îmi iau acel Aspire Pocke x. Am inteles ca e mai bună decât Aio de la joytech.
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Ce țigară să îmi cumpar? Aspire Poke x e Buna?

Mesaj de AdrianBV »

Aburii nu au treaba cu nicotina. Cantitatea de aburi e strict legata de proportia de VG din lichid si de rezistenta folosita.
Nu stiu daca ti-au raspuns colegii: rezistentele ceramice au avut controverse ... nu stiu daca sunt mai ok ...

La tigari electronice d egenul aio si pocketx nu iti pot da sfaturi ... eu am inceput direct cu moduri si atomizoare servisabile ... iesi mai scump dar ai autonomie mai mare, abur mai mult, aroma mai buna, diversitate in alegeri :)
Un pico gasesti pe bazar la 100 ron, la fel si un serpent mini ca atomizor. 1 acumulator e 40 ron de nou si un incarcator mic e 30-40 ron pe bazar. cu 270-280 RON ai setup ok.
Iti poti face singura rezistele in ideea ca poti cumpara rezistente gata facute la 2-3 lei bucata, doar le montezi si pui bumbac ( treaba de 2-3 minute ) si esti gata de vapat ... si de la 10-15-20 de lei cat e o rezistenta gata facuta scazi si costurile la 3-4 lei ... mai mult: poti curata rezistenta mai des de depuneri ... ceea ce e mai sanatos ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: Ce țigară să îmi cumpar? Aspire Poke x e Buna?

Mesaj de maxcad »

mod eVic VTC mini
atomizor servisabil kayfun 5 sau ammit
incarcator, acumulatori, sarma, bumbac.
asta este propunerea mea.
trebuie sa ai un mod acceptabil, un servisabil decent care da o aroma buna cu umplere pe sus cu reglaj de aer si lichid cu o servisare simpla si care sa nu te descurajeze de la inceput
cauta pe forum toate nelamuririle pe care le ai, cu rabdare, nu te arunca la cumparaturi fara sa te documentezi, cantitatea de informatii este enorma nu te descuraja toti am trecut prin asta si am transformat vapatul intr-un hobi
bafta
Mara
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Apr 08, 2017 4:28 pm

Re: Ce țigară să îmi cumpar? Aspire Poke x e Buna?

Mesaj de Mara »

Adrian VB mersi pentru răspuns.
Mi-am luat un istick Pico, cu rezistenta Nautilus x.
Nautilius-ul are un throut hit mai puternic că am ajuns sa vapez 1 mg nicotina. Și vapez la 7 wati, cam 3,5 volți. Mai sus e prea puternic throut hit- ul.
Cu ego C5 vapam 6 mg.
O sa caut sa vad daca și la acest nautilius pot sa îmi cumpăr rezistente la care sa le pun bumbac.
Mara
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Apr 08, 2017 4:28 pm

Re: Ce țigară să îmi cumpar? Aspire Poke x e Buna?

Mesaj de Mara »

Maxcad mersi pentru răspuns.
Cred că am luat ceva ok până la urmă istick Pico cu Nautilius x.
O sa mai revin pe la voi daca o sa am întrebări.
Deocamdată mă mulțumește vapat la 7 wați cu 1 mg nicotina. Știu, e puțin 7w, dar pe la 12w mi se părea tare rău. Pico asta merge până la 75 wați. Iar eu folosesc 7-10 maxim. :)))) Iar cu nicotina 6 mg, cum vapam la ego C5, era mult prea puternic throut hitul. Am tot scăzut că mi se părea prea tare. Nici mie nu îmi vine să cred că am ajuns la 1 mg. Raport pg/ vg cam 50/50 folosesc. Sunt in incercari încă.
Mara
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Apr 08, 2017 4:28 pm

Re: Ce țigară să îmi cumpar? Aspire Poke x e Buna?

Mesaj de Mara »

Foarte ciudat că tot mi se pare tare țigara asta și la 7 wați cu 1mg nicotina, 50/50 pg/ vg.
La 5w nu prea mai scot abur.
Compar cele două țigări cu același lichid de 1 mg nicotina 50/50.
Din vechia ego C5 rezistenta de 2,2 simt un abur fin cu throut hit aproape 0.
Din Nautilius x , 1,8 omh simt throut hit cam tare pt mine și parca îmi inflamează plămânii.
Cred că pur și simplu sunt cumva mai puternice modurile, e aburul altfel, mai iritant pentru căile respiratorii.
Eu nu căutam throut hit , dimpotrivă, tot un abur fara tărie, ca și la ego. Doar am vrut să îmi iau ceva mai nou, am considerat că ego C5 e de ani de zile apărută și că ar fi cazul să îmi iau ceva mai nou.
O să mai încerc din lichid sa vad daca e mai bine cu pg sau vg mai mult. Din ce am mai citit pe forum ar trebui mai mult vg.
Daca nu, mă întorc la ego C5 și o fac cadou pe asta.:)))) Am cui.
Mara
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Apr 08, 2017 4:28 pm

Re: Ce țigară să îmi cumpar? Aspire Poke x e Buna?

Mesaj de Mara »

Nu știu dacă mai sunteți pe forum și dacă va apare postarea mea. Hotatucu În două luni o să nasc. Nu am putut vapa, simțeam că mă sufoc. Am mai fumat câte o țigară. Nu am găsit puterea sa rămân și fără electronică. Voi sunteți ok cu vapatul? Nu aveți tahicardie sau altceva? Ne-am chinuit f mult sa avem un copil, ani de zile tratamente și 7 fertilizari in vitro. Ar fi trebuit să mă pot lăsa de tot dar nu am făcut față stresului. Nasol, știu. Din când în când nu fumez câte 3 zile iar în a patra intru in sevraj, devin profund nefericita. Cred că am o dependență mare. Medicii au zis sa nu mă mai chinui, că nu ei problemă că fumez câteva țigări dar tot mă simt vinovată și tot încerc dar nu mă ține.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Ce țigară să îmi cumpar? Aspire Poke x e Buna?

Mesaj de HORATUCU »

Da, suntem pe aici si te monitorizam :OO .
Suntem bine(cred). Nu avem probleme cu inima, dacat de la dragoste.
Nu sunt medic, dar cred ca mai mult rau face copilului stresul tau de a te lasa de tot, decat doua tigari pe zi.
Pana la urma, decat tigari, tot mai bine este sa vapezi. Daca te ineci, probabil ca trebuie scazuta nicotina foarte mult. Du-te la un magazin si roaga-i sa-ti nicotinizeze numai baza simpla, VG 90% cu 10 % apa distilata. FARA AROMA!!!. Cat mai slaba, incepe de la 3 mg de nicotina.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Scrie răspuns